شاید محبوب ترین شاخه از گردشگری (اکوتوریسم) جنگل نوردی یا جنگل گردی باشد که همه روزه تعداد زیادی از مشتاقان طبیعت و محیط های بکر و دست نخورده را به سمت خود جذب میکند معمولا آخر هفته بهترین پاسخ برای پرسش کجا بریم جنگل است پس لازم است قبل از اقدام به سفر به جنگل اطلاعات لازم را کسب کرده و با آمادگی کامل به دل طبیعت رفته و با آن عجین شوید.

جنگل گردی در ایران

 آمادگی برای جنگل گردی-آشا سیر پارس- تورهای نوین

 ایران به علت برخورداری از تنوع آب و هوایی دارای جنگل‌های متعدد در نواحی مختلف شمالی، مناطق گرم و خشک و استپی و حتی جنگل‌های پراکنده در مناطق کویری است. سرو، توسکا، راش، سرخدار و… از درختان رایج واقع در جنگل‌های ایران است که با جلوه زیبایی که به این مناطق داده است، به گردشگاه مناسبی برای مسافران، توریست‌ها و طبیعت‌گردها تبدیل شده است.

در حالی که این مناطق از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار هستند، زیستگاه طبیعی مناسبی برای حیوانات وحشی مانند خرس، شغال، کفتار، یوزپلنگ و… به شمار آمده و در صورت مواجهه با آنها، آگاهی لازم از مسائلی مانند چگونگی برخورد با حیوانات وحشی، حمل ابزارهای ضروری برای پیشگیری از آسیب دیدن توسط حیوانات و توجه به نکاتی مانند طبیعت‌گردی گروهی و جدا نشدن از گروه و… ضروری است.

اما مواردی را برای لذت بیشتر بایید رعایت کنید که بدین شرح است:جنگل-آشا سیر پارس-تورهای نوین

اول آن که هرگز بدون راهنما آن هم راهنمای محلی اقدام به این کار نکنید. سعی کنید چند بطری آب به همراه داشته باشید، چون در جنگل معمولا آب کم است. همیشه احتمال بارش باران را در جنگل بدهید، به خاطر همین کاوری برای کوله پشتی تان تهیه کرده تا در موقع باران وسایلتان خیس نشود، به هیچ عنوان با کفش سبک جنگل نروید زیرا گل به آن میچسبد و حرکت را کند میکند، به هیچ عنوان از راهنما جدا نشوید چون همه جای جنگل شبیه هم است.

دوم بایید قبل از حرکت اطلاعاتی از قبیل نوع پوشش گیاهی منطقه و نوع حیواناتی که در آن منطقه یافت میشود و… داشته باشید. اگر در مسیر از روستایی رد شدید به خانه ها نزدیک نشوید تا دچار خطر سگ گرفتگی نشوید. از داخل باغها و دیگر محصولات کشاورزان عبور نکنید. حتی الا مکان وسایلی مانند: تبر، طناب، چاقوی تیز، قطب نما، نقشه و غیره به همراه داشته باشید. هواستان باشد که کسی از گروه جدا نشده باشد .

سوم اگر ناخودآگاه از گروه جدا شدید با ایجاد سر و صدا به گروه اطلاع دهید. جنگل‌نوردی یا طبیعت‌گردی از فعالیت‌های هیجان‌انگیز و فرح‌بخشی است که هدف از انجام آن مشاهده مناظر و طبیعت و سیر و سیاحت در سرزمین‌های بکر است. ایام نوروز بهترین فرصت برای گشت و گذار در مناطق جنگلی و سرسبز کشور و سپری کردن لحظات زیبای بهاری در پناه برگ‌های سبز درختان و آوای خوش چلچله‌ها است. اما باید توجه داشت، مسئولیت بزرگی به عهده طبیعت‌گردها و جنگل‌نوردها است. حفظ این منابع طبیعی با رعایت قوانین و مقررات مرتبط، پیشگیری از وقوع حادثه و جلوگیری از خطراتی مانند آتش‌سوزی، از نکاتی است که باید به آن توجه کرد. از طرف دیگر باید دانست، خطرات جنگل‌نوردی کمتر از دیگر برنامه‌ها مانند کوهنوردی یا کویرنوردی نبوده و آگاهی از خطرات زیست محیطی مانند رویارویی با حیوانات وحشی، خطر گم شدن و… و دانستن راهکارهای مقابله با این خطرات ضروری است.

پوشش در جنگل

انواع جنگل های ایران-آشا سیر پارس-تورهای نوین

بیشتر جنگل‌ها گرم و مرطوب هستند. همچنین در جنگل‌ها جانوران و حشرات زیادی وجود دارند که ممکن است شما را نیش بزنند یا زخمی کنند یا شرایطی را ایجاد کنند که احساس ناراحتی کنید. پس، در این شرایط حتما لباس مناسب برای حفاظت از خودتان بپوشید.

پیراهن آستین بلند سبک، شلوارهای بلند و بادوام، کلاه لبه‌دار با لبه‌های پهن، جوراب‌های ضد زالو و کفش‌های مقاوم و بادوام بپوشید. شلوارهای زیپ‌دار مخصوص گشت‌وگذار در طبیعت نیز انتخاب خوبی هستند چرا که می‌توانید در زمان نیاز مثل عبور از رودخانه، بخشی از شلوار را از طریق باز کردن زیپ، کوتاه کنید و در مناطقی که خطر وجود زالو یا سایر خطرات وجود ندارد، به عنوان شلوارک از آن استفاده کنید.

نکات مهم که بایید در جنگل رعایت کنید

1- به اندازه‌ی کافی آب بنوشید. در آب‌وهوای گرم و مرطوب، بیشتر عرق می‌کنید و بدنتان آب زیادی از دست خواهد داد. حتما مقدار زیادی آب بنوشید قبل از اینکه تشنه شوید.

2- روشی برای درست کردن آتش بلد باشید یا وسایل مورد نیاز آن را همراه داشته باشید. روشن کردن آتش به دلایل متعدد ضروری است از جمله اینکه با آن می‌توانید آب را بجوشانید یا علامت بدهید. روشن کردن آتش می‌تواند حس اطمینان به شما بدهد. باید امکان روشن کردن آتش با حداقل دو یا سه روش، برایتان وجود داشته باشد.

3- یک یا دو فندک گازی، ابزارهای آتش‌زن، فتیله آتشزنه، چخماق یا هر وسیله‌ای که می‌توانید، برای روشن کردن آتش همراه ببرید.

4- غذا را فراموش نکنید. مطمئنا وقتی چند ساعتی را در جنگل بگذرانید به غذا نیاز پیدا می‌کنید. اگر با چیزهایی که می‌توانید در جنگل بخورید، آشنا نیستید بهتر است که جیره‌ی غذایی اضطراری همراه داشته باشید.

خطرات در جنگل گردی

 

جنگل همانگونه که بسیار رویایی و زیبا است میتواند ترسناک هم باشد و مخاطراتی را در صورت رعایت نکردن اقدامات لازم برای گردشگران ایجاد کند مانند گم شدن در جنگل،مواجه با حیوانات خطرناک مانند گرگ شیر خرس و….،گزیدگی بوسیله مار عنکبوت و…. اما میتوان این پیش آمدها و مشکلات را به آسانی رفع کرد با رعایت مسائل بیان شد.

وسایل ضروری در طبیعت و جنگل

لوازم ضروری در جنگل-آشا سیر پارس-تورهای نوین

از ضروری ترین وسایل در اکثر سفر ها کیسه خواب است، سعی کنید حتما یک کیسه خواب همراه داشته باشید، چراغ قوه، چاقوی ضامن دار، کلاه، دستمال کاغذی، کاسه، قاشق و چنگال یک بار مصرف هم از دیگر ضروریات سفر است. سعی کنید دو برابر مصرف خود آب به همراه داشته باشید.

 در صورتی که مسیر را گم کنید و آب و غذا از دسترستان خارج شود، غذا درجه ی اهمیتش نسبت به آب کمتر است همچنین همراه داشتن کرم ضدگزیدگی برای در امان ماندن از نیش حشرات، سوت برای کمک خواستن در مواقع ضروری.

Call Now Button