در استان فارس و شهرستان مرودشت یکی از بی نظیرترین و دوست داشتنی ترین جاذبه های گردشگری ایران قرار دارد که دیدن آن برای هر ایرانی خالی از لطف نیست و موجب آگاهی از گذشته درخشان و خود آگاهی فرهنگی می شود. تخت جمشید جزء اولین اماکن ایران می باشد که در لیست سازمان گردشگری یونسکو قرار گرفته است.

موقعیت مکانی

تخت جمشید-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

تخت جمشد در شهرستان مرودشت استان فارس در فاصله نه چندان دور از شهر در 10 کیلومتری مرودشت در دامنه کوهی به نام رحمت قرار دارد فاصله تقریبی تخت جمشید تا تهران تقریبا برابر 888 کیلومتر است که برابر با 9 ساعت نیم می باشد.

درباره تخت جمشید

تخت جمشید-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

درباره اینکه این مکان به چه منظوری ایجاد شده بوده بین پژوهشگران اختلاف نظر است عده ای معتقد هستند که این مکان پایتخت پادشاهان هخامنشی بوده است و در آن از سفیران دیگر کشورها پذیرایی می نموده اند گروهی نیز این مکان را محل برگذاری جشن های نوروزی پادشاهان هخامنشی می دانند، عده ای نیز این مکان را یک شهر می پندارند.

پیشنه ساخت آن به دوران داریوش هخامنشی میرسد که با وسعت گرفتن قلمرو و ثروت دربار به فکر ساختن کاخ و مکانی برای پذیرش سفیران و کارگذاران دولت افتاد و از معماران و هنرمندان گوناگون و نامداران دوران خود مانند آشوریان، مصریان، اوراتوئیان، بابلیان، لودیان، ایونیان، هندوان، سکائیان و غیره، استفاده نمود و شروع به ساخت تخت جمشید کرد.

سرانجام این مکان با شکوه به وسیله اسکندر مقدونی و در زمان شکست داریوش سوم آخرین پادشاه هخامنشی به آتش کشیده شد و بیشتر بخش های آن تقریبا نابود شد و سال ها بعد صورت اتفاقی از زیر شن های روان منطقه بیرون آورده شد و کم کم به شکل امروزی درامد جالب است بدانید که هنوز هم کاوش هایی در این مکان تاریخی انجام می شود و بخش های جدیدی از آن پیدا می گردد.

نام تخت جمشید

تخت جمشید-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این سازه که بوسیله پادشاهان پارسی ساخته شده بود در واقع محل تجمع این قوم بوده است بدین سبب به آن پارسه می گفتند اما یونانیان آن را به زبان خود پرسپولیس می نامیدند که به معنای شهر پارس ها بوده است، در دوران ساسانیان و با توجه به ساخت کاخ صد دروازه این مکان را صد دروازه می نامیدند، اما بر اساس گفته های فردوسی ساخت این مکان به دست جمشید صورت پذیرفت و از این رو آن را تخت جمشید گویند تا اینکه در دوران بعد از سلطه اعراب بر ایران و مواجه آنها با این مکان و مشاهدده عظمت و شکوه آن ساخت آن را به حضرت سلیمان و اجنه منسوب کردند.

معماری کاخ‌ها و ساختمان‌های تخت جمشید

تخت جمشید-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

همان طور که اشاره شد این مکان به وسیله اقوام گوناگون که تحت نفوذ هخامنشیان بودند بنا شده است به همین سبب سبک معماری به کار رفته در تخت جمشد تلفیقی از هنر کشور های مختلف است در تخت جمشید 8 کاخ وجود دارد که در ادوار مختلف و به دستور پادشاهان دوران احداث شده اند ولی بخش های دیگری نیز در آن وجود دارد مانند ساختمان خزانهٔ شاهنشاهی و دیگر اماکن نیمه ویران و آثار به جا مانده از دوران گذشته که موجود می باشند.

از ویژگی های مهم تخت جمشید کتیبه های گوناگون موجود در این مکان است که در قسمت های مختلف تخت جمشید باقی مانده است و یا در موزه ها نگهداری می شوند، کتیبه پادشاهانی چون داریوش، اردشیر، خشایار شاه، از مهمترین آنها هستند.

امروزه از نمادها و نشانه های معماری تخت جمشد در اماکن و اکناف کشور استفاده فراوانی  می شود که برای نمونه می توان از مجسمه ها، ظروف، نمادهای آن در طراحی لباس و غیره نام برد لازم به ذکر است که در دوران پهلوی در طراحی ساختمان های چون بانک ملی ایران، موزه پست و تلگراف، ساختمان فرش ایران و موارد فراوان دیگر نیز از تخت جمشید الهام گرفته شده است.

موزه هخامنشی در تخت جمشید

این موزه که در درون مجموعه تخت جمشید ایجاد شده است در واقع یکی از اولین موزه ها و همچنین مهمترین موزه های کشور ما محسوب می شود، که در یک مکان تاریخی شکل گرفته است موزه تخت جمشید در سال ۱۳۸۱ برابر با سال ۲۰۰۲، افتتاح شد و امروزه گردشگران فراوانی را پذیرا است.

Call Now Button