// خانه های تاریخی کاشان بخش اول | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

شهر کاشان نامی آشنا برای دوست داران تاریخ و فرهنگ ایران می باشد که چند سالی است با توجه مسئولان و استقبال مسافران با رشد روز افزون گردشگران مواجه است، شهر کاشان که در استان تاریخی اصفهان قرار دارد در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و محل عبور کاروانیان و تجار فراوان بوده است بدین سبب در این شهر تعداد بسیار زیادی خانه های تاریخی وجود دارد که به منظور اسکان و انبار مورد استفاده قرار میگرفته اند، کاشان با داشتن بیش از 50 خانه تاریخی در ایران متمایز است و سالانه افراد گوناگونی را به سمت خود جذب می کند.

با توجه به درخواست های متعدد شما مسافرین عزیز ما قصد معرفی تعدادی از شاخص ترین این خانه های تاریخی را داریم تا شما مسافرین عزیز بتوانید به آسانی و با اطلاعات کامل به کاشان سفر نموده و خاطراتی خوش را کنار خانواده در کاشان تجربه کنید.

  • خانه عباسیان

خانه های تاریخی کاشان-خانه عباسیان آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی از مشهور ترین و زیبا ترین خانه های تاریخی کاشان خانه عباسیان است که به جا مانده از دوره قاجار می باشد، در این مکان که به صورت مجموعه‌ای شامل پنج حیاط و به صورت گودال و باغچه های زیبا ساخته شده است شما می توانید اوج خلاقیت هنرمندان دوره قاجار را در دل کویر مشاهده کنید خانه عباسیان در محله سلطان ‌امیر‌احمد که امروزه به عنوان خیابان علوی نام گذاری شده واقع است.

پیشینه تقریبی این بنا به حدود دو سده قبل باز میگردد، خانه عباسیان، که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، از لحاظ رعایت اصول معماری از منحصر به فردترین و ارزشمند‌ترین بناهای تاریخی کاشان است. خانه عباسیان، به لحاظ معماری، دارای طرحی قوی و غنی و از نظر تزیینات گچبری، نقاشی، رسمی‌بندی، یزدی‌بندی، قطار‌بندی یا مقرنس، و گره ‌سازی در اوج زیبایی و ظرافت است که چشم هر بیننده را محسور خود میکند.این خانه تاریخی به وسیله حاج سید محمّد ابراهیم کاشانی که یکی از تجار مشهور بلور در شهر کاشان بوده، در سده 12 و 13 احداث شده است.

خانه های تاریخی کاشان-خانه نقلی- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

خانه نقلی که در محلهْ مسجد آقا بزرگ کاشان جا دارد در حدود 180 سال قدمت دارد، از دلایل نام گذاری این بنا به نقلی این موضوع می باشد ‌که نام فامیلی صاحب اولیه این ساختمان، نقلی بوده  است.

این سازه در مقایسه با دیگر خانه های تاریخی کاشان وسعت چندانی ندارد و از این منظر هم یک خانه نقلی به شمار می‌رود. خانه نقلی از آثار تاریخی زمان حکام قاجار بوده است، عناصر تشکیل دهنده خانه نقلی عبارتند از: بادگیر، سرداب، ایوان و حیاط اندرونی و بیرونی، اتاق‌های سه‌ دری، و دو دری و یک دری است که با زیبای خاصی در کنار هم جا گرفته اند.

  • خانه کیهان

خانه های تاریخی کاشان-خانه کیهان- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در محله طمغاچی‌ها در نزدیکی بازارچه ملک که از بازارهای تاریخی کاشان است سازه ای به چشم می خورد که خانه کیهان یا ابوالقاسم نام دارد. تاریخ ساخت این بنا به اواخر زمان قاجاری مربوط می‌شود.

 خانه کیهان دارای یک حیاط اصلی است و بخش‌های اندرونی و بیرونی به  همراه حیاط ‌های مستقل از هم در آن در نظر گرفته نشده است، ویژگی بارز سبک  معماری این خانه استثنائی بودن شاه ‌نشین و مهتابی آن می باشد. از مهمترین فضا‌های خانه کیهان می‌توان از سرداب، پنج‌دری، ایوان تابستانی، هشتی ورودی، اصطبل روباز، چاه‌خانه و دو بادگیر آن نام برد همچنین باید افزود در ساخت این خانه تزئینات متنوعی به کار رفته است بویژه در سردر ورودی، ایوان تابستانی، نمای حیاط ، گچ‌بری، آینه‌کاری، مقرنس، آجرهای طرح ‌دار و نقاشی های زیبا.

  • خانه کتابچی

خانه های تاریخی کاشان-خانه کتابچی- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

خانه کتابچی که در محله قدیمی مسجد آقا بزرگ ساخته شده است تاریخ ساخت این بنا نیز مانند بیشتر سازه های کاشان به دوران قاجاریه می رسد. خانه کتانچی فقط یک حیاط بزرگ اصلی دارند و بخش های اندرونی و بیرونی در آنها از یکدیگر تفکیک نشده اند. این بنا شامل دو سرداب، شاه نشین، و هشتی ورودی می شود.

  • خانه رزاقیان

خانه های تاریخی کاشان-خانه رزاقیان- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

محله ترک‌آباد یکی دیگر از محله های قدیمی کاشان است که در نزدیکی آن خانه رزاقیان قرار دارد که قدمت آن به عصر قاجار باز می رسد و یکی دیگر از خانه های متعدد تاریخی کاشان محسوب می شود که بخش اندرونی و بیرونی مجزایی دارد، خانه رزاقیان دارای سه طبقه است. عناصر معماری خانه تاریخی رزاقیان سرداب، شاه‌ نشین، مهتابی، هشتی‌ورودی، ایوان تابستانی و یک باد‌گیر می باشد. ویژگی این خانه مهتابی آن است که بسیار زیبا ساخته شده است.

  • خانه فلاحتی

خانه های تاریخی کاشان-خانه فلاحتی- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این خانه که در محلهْ ای با همین نام ساخته شده است در 200 سال قبل و عصر قاجار ساخته شده است این ساختمان از آن دسته خانه‌هایی است که فقط یک حیاط وسیع مرکزی به عنوان اندرونی دارد، و در چهار طبقه بنا گردیده است. این طبقات به صورت چهار طرف ساخت اطراف حیاط اصلی بنا شده‌اند. از فضا‌های مهم معماری این خانه می‌توان از سه سرداب، چند شاه ‌نشین، هشتی‌ورودی، ایوان و حوض‌خانه است که گویای شکوه و عظمت این سازه در گذشته بوده است.

  • خانه التجائی

خانه های تاریخی کاشان-خانه التجائی- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این ساختمان که جزو بزرگترین خانه های تاریخی شهر کاشان می باشد در زمان قاجار ساخته شده است بنای خانه التجائی از جمله بنا‌هایی است که چند حیاط جدا از هم و بخش‌های اندرونی و بیرونی مستقل دارند.

 این حیاط ‌ها در مجمعه خانه به گونه‌ایی کنار هم قرار گرفته‌اند که به ‌صورت سه طرف ساخت قابل مشاهده هستند. بخش وسیعی از اندرونی نیز در چهار طبقه بنا گردیده است. از فضا‌های اصلی معماری این بنا می‌توان از سرداب، باد‌گیر، شاه‌ نشین، پنج ‌دری، مهتابی، هشتی ‌ورودی، ایوان تابستانی، غلام‌ نشین و اصطبل روباز نام برد. عمق ایوان اصلی خانه با یزدی بندی تزئین شده است این سازه از بنا های با شکوه کاشان محسوب می شود.

  • خانه مرتضوی

خانه های تاریخی کاشان-خانه مرتضوی- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در محله سلطان میر‌احمد کاشان بنایی به چشم می خورد که دارای پیشینه  تقریبی 180 یا 200 سال می باشد که برابر است با اواخر دوران زمام داران قاجار.

خانه مرتضوی دارای یک حیاط اصلی و مرکزی است. فضا‌ها در این بنا به صورت دو طرف ساخت پیرامون حیاط قرار گرفته‌اند که دو طبقه از آنها پائین‌تر از ورودی اصلی و یک طبقه دیگر بالا‌تر هستند. ویژگی بارز معماری این خانه شیوه و سبک آن است که کاملا نزدیک به شیوه و سبک عصر پهلوی اول است که با ستون‌ها و ایوان سرتاسری مشخص می‌شود.

بخش های شایان ذکر خانه مرتضوی عبارتند از سرداب، شاه ‌نشین، پنج ‌دری، ایوان تابستانی، حوض ‌خانه و هشتی ‌ورودی. تزئینات متنوع و بدیعی در این بنا بکار رفته است که این ساختمان را منحصر به فرد کرده است از جمله یزدی‌ بندی و رسمی ‌بندی سقف حوض‌خانه و تاج.

  • خانه حکیم باشی

خانه های تاریخی کاشان-خانه حکیم باشی- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

همان طور که از نام این خانه مشخص است خانه طبیب یا حکیم دربار قاجار بوده است و در محله  مسجد آقا‌بزرگ قرار دارد; و با دارا بودن سه حیاط بزرگ و یک بارانداز وسیع و فضا‌های معماری مختلف دیگر از کامل‌ ترین و دست ‌نخورده‌ ترین خانه‌های تاریخی کاشان است که در سال های گذشته مورد مرمت قرار گرفته است. در این بنا  سه سرداب وسیع وجود دارد، همچنین بیش از چهار شاه نشین، مهتابی، پنج‌دری، آئینه‌خانه، هشتی ورودی، بارانداز و اصطبل روباز و روبستهْ در آن وجود دارد، متاسفانه این بنا به دلیل بی توجهی مسئولین وضعیت مطلوبی ندارد.

  • خانه سجادی

خانه های تاریخی کاشان-خانه سجادی- آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

خانه سجادی از جمله خانه‌ های قدیمی کاشان است و در محله سرفره قرار گرفته است، و دارای اندرونی می باشد، تاریخ ساخت آن به دوران قاجار باز می‌گردد.

خانه سجادی ها فقط یک حیاط وسیع مرکزی دارد که بر خلاف تمامی خانه‌های کاشان به شکل مستطیل ساده نیست. بلکه در طول آن کشایش وسیع به وجود آمده و شکل آن را مانند دو حیاط چسبیده به هم کرده است. فضاهای خانه به صورت چهارطرف ساخت و در سه طبقه اطراف آن چیده شده است.

دو طبقه از این سه طبقه پایین‌تر از محل عبور و مرور کارکنان و فضای ورودی اصلی بوده است. از فضاهای مهم معماری این بنا باید از دو سرداب، شاه‌ نشین، هشتی ورودی، اصطبل سرپوشیده و حوض ‌خانه آن نام برد. در این خانه‌ فضاهایی چون گنبد خانه، مهتابی، ایوان و بادگیر وجود ندارد.شبستان خانه با رسمی ‌بندی گچی و حوض‌ خانه با رسمی‌بندی و یزدی‌بندی تزئین شده‌ است اگر به کاشان سفر کردید حتما بازدید این خانه را از دست ندهید.