تپه سیلک کاشان را بشناسید

تپه سیلک-آشاسیر پارس

در شمال شرقی استان پهناور اصفهان شهر کوچکی قرار دارد که نام آن همواره با عطر گل و گلاب همراه بوده است کاشان شهری که فاصله آن تا پایتخت تقریبا برابر با 250 کیلومتر می باشد شهر باغ ها گل ها سوغاتی های خاطره انگیز و مردمی مومن و مهمان نواز می باشد.

اما کاشان تنها در مراسم گلاب گیری و نیاسر و … خلاصه نمی شود بلکه این منطقه تاریخی یکی از قدیمی ترین مناطق باستانی ایران قرار گرفته که سالانه گردشگران را از سراسر کشور و حتی بی اغراق می توان گفت جهان به سمت خود جذب می کند این مکان که متاسفانه در مقایسه با اهمیت و اعتبار تاریخیش از شهرت چندانی در میان اغلب مردم برخوردار نیست تپه ای باستانی به نام سیلک می باشد که پیشینه 7500 ساله را یدک می کشد و در قلب کویر مرکزی ایران خود نمایی می کند.

پیشینه و دیرینگی سیلک

تپه سیلک-آشاسیر پارس

تپه سیلک که در شهر کاشان قرار دارد به احتمال قوی به وسیله ساکنین بومی منطقه در 5000 سال پیش از میلاد ایجاد گردید و با طی زمان روبه پیشرفت و شکوفایی گذاشت و به عنوان یکی از مناطق آباد دنیای آن روز مد نظر مهاجران آریایی (سکاها) قرار گرفت و با ادغام اقوام آریایی و کاسی به پیشرفت فراوانی دست یافت که تا امروز هم موجب اعجاب باستان شناسان می باشد از بقایای اشیاء به دست آمده در تپه سیلک مانند شمشیر و جنگ افزارهای برنزی و آهنی می توان به میزان جنگ آوری و سلحشوری اهالی سیلک پی برد.

تپه سیلک-آشاسیر پارس

اما این پایان کار تمدن سیلک نیست و آثار تاریخی از اقوام آریایی دیگر یعنی پارس ها (هخامنشیان) نیز در سیلک کاشان بدست آمده است که نشان دهنده تاثیر این تمدن در تاریخ ایران می باشد.بر اساس تحقیقات کارشناسان به ظن قوی تپه سیلک در 7500 سال پیش با هدف نیایش و محلی برای گرد آمدن اهالی بومی برای پرستش الاهه های محلی ایجاد شد جنس خاک تپه سیلک رس می باشد و با سفال های به دست آمده در این تپه باستانی مشابه  است.

تپه سیلک-آشاسیر پارس

براساس مدارک موجودی که از تحقیقات رومن گریشمن باستان شناس فرانسوی در ده 20 بدست امده است و در موزه های معتبر جهان مانند لوور و موزه ایران باستان نگه داری می شود.

تپه سیلک-آشاسیر پارس

از تپه سیلک آثاری مانند اسکلت انسان و ظروف سفالی و نقره ای و نشانه هایی از دوران شکار و مادر سالاری بدست آمده است همچنین قبور موجود در تپه سیلک بیانگر دورانی می باشد که هنوز اعتقادات مذهبی گسترده و باور به چند خدایی بوجود نیامده بوده است.

جالب است بدانید که تا نزدیک 80 سال پیش کسی از مکان تپه سیلک اطلاعی نداشته است و بعد از وقوع سیل قسمت هایی از آن پیدا شد که با تلاش باستان شناسان و تاریخ پژوهان به شکل امروزی در آمد از سال 1380 نیز کاوش هایی دوباره در تپه سیلک شروع شده است که انتظار میرود باعت بازشناسی و معرفی هر چه بهتر تپه سیلک به مشتاقان تاریخ گردد.

تپه سیلک-آشاسیر پارس

تمدن سیلک و ساختار ظاهری آن بی شباهت به معبد زیگورات چغازنبیل در شوش نیست و از نزدیکی و ارتباط این دو تمدن ایران که یکی در نواحی جنوبی گشور (معبد چغازنبیل شوس) و دیگری در ناحیه مرکزی فلات ایران قرار گرفته است خبر می دهد.

شما نیز اگر قصد مشاهده این تپه باستانی را دارید می توانید با ما همراه شوید و یا به صورت فردی و با خودروی شخصی از تپه سیلک بازدید نماید ساعت بازدید تپه سیلک از ساعت 9 الی 18.30 می باشد.

 

Call Now Button