در باره همدان بیشتر بدانید

استان همدان که در غرب ایران واقع شده است در سال 1352 تاسیس شد، همدان دارای جمعیتی بالغ بر۱٬۷۳۸٬۲۳۴ نفر می باشد و دارای مساحتی بالغ بر ۱۹٬۳۶۸  است، که سیزدهمین استان کشور محسوب می شود همدان که در کنار کوه الوند قرار دارد، دارای آب و هوایی سرد و زمستان هایی با برودت بالا و  بسیار سرد است اما تابستان های همدان هوایی نسبتا معتدل دارد و تور همدان در ایام گرم سال می تواند پیشنهادی مناسب برای مسافرت باشد.

همدان که دارای پیشینه ی 10 تا 12 هزار ساله می باشد دارای جاذبه های گوناگون فرهنگی، تاریخی، طبیعی است و با توجه به اینکه در دوران پیش از اسلام و دوران پس اسلام نیز ایران پایتخت بوده است از اهمیت فراوانی در تاریخ و گردشگری کشور برخوردار است، شما نیز اگر علاقهمند هستید که از این استان زیبا بازدید کنید با تور همدان ما آن را امتحان کنید.

شهرستان های استان همدان

این استان که در همسایکی استان های کردستان، کرمانشاه، زنجان، لرستان، قزوین و مرکزی می باشد دارای 9 شهرستان است که به ترتیب زیر می باشند.

شهرستان تویسرکان که یکی از خوش آب و هواترین مناطق همدان می باشد که دارای اماکن زیبا و محصولات و منسوجات خاص خود می باشد که در سطح کشور از شهرت بسزایی برخوردار هستند که از مهمترین آنها می توان به (مرغوب ترین گردو ایران) شیره انگور و توت اشاره کرد.

شهرستان ملایرکه از مناطق تاریخی استان همدان محسوب می شود، جنوب شرقی این استان قرار گرفته و یکی از شهرستان های وسع همدان می باشد،که یکی از سایت های باستان شناسی فوق العاده کشور به نام شهر زیر زمینی سامن در آن قرار دارد.

شهرستان نهاوند که در جنوب غربی همدان قرار گرفته است دارای اهمیتی ویژه در تاریخ کشور است زیرا محل جنگ ایرانیان و اعراب بوده است که در سال  21 هجری به وقوع پیوست و با شکست سپاه ایران همراه بود، از جاذبه های مختلف نهاوند می توان به حمام حاج آقا تراب و معبد سلوکی (لائودیسه) اشاره کرد که در کنار جاذبه های طبیعی نهاوند محل مناسبی برای گردش می باشند.

شهرستان همدان که مرکز استان همدان است و پر جمعیت ترین شهرستان این استان نیز محسوب می گردد، شما با سفر به همدان و خرید تور همدان می توانید با انبوه جاذبه های گردشگری و دیدنی ها مواجه شویدکه از مهمترین آنها می توان به آرامگاه بوعلی، آرامگاه باباطاهر، گنج نامه و … اشاره نمود.

شهرستان کبودرآهنگ که در نزدیکی همدان قرار دارد یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی ایران را در خود جا داده است که سالانه گردشگران فراوانی را به طرف خود جذب می کند.

شهرستان اسدآباد که یکی از کوچک ترین بخش های همدان می باشد دارای اقوام مختلف ترک، کرد، و لر، می باشد که در کنار هم در این شهرستان زندگی می کنند، از مشاهیر این شهرستان می توان به سید جمال الدین اسدآبادی اشاره کرد.

شهرستان بهار که اکثریت ساکنان آن ترک زبان هستند، پایتخت سفال ایران می باشد و سفال لالجین آن از بهترین صنایع دستی استان همدان می باشد.

شهرستان رزن که در کنار کبودرآهنگ و استان قزوین قرار دارد دارای اماکن مذهبی تاریخی است.

شهرستان فامنین که آخرین شهرستان تاسیس شده همدان می باشد در سال 1390به مرکزیت فامنین تشکیل گردید این منطقه دارای آثار تاریخی فراوانی است که از دوران پیش و پس از اسلام در آن باقی مانده است.

تاریخچه همدان

همدان که دارای عقبه ای بیش از 10 هزار سال می باشد، از دوران پیش از اسلام با نام اکباتان و هگمتانه در کتیبه های بابلی و عیلامی ثبت شده است که در زمان هخامنشیان نیز به عنوان پایتخت تابستانی ایران برگزده شد در دوران اشکانی، ساسانی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار بود، بعد از ورود اسلام به ایران و بعد از بدست آمدن آرامش نسبی در ایران همدان نیز دوباره رو به پیشرفت و آبادانی گذاشت و سلسله های علویان،  آل زیار، آل بویه، سلجوقیان،ایلخانیان و صفویه نیز این روند ادامه یافت، و همزمان با به قدرت رسیدن خاندان قاجار و ضعف و فترت ایران با مشکلات و معضلات مختلفی روبرو شد تا اینکه در دوران پهلوی و با تلاش اهالی فرهنگ و توجه مسئولین دوباره شکوفایی های در آن ایجاد شد در دوران معاصر نیز همدان همچنان در حال ترقی و گسترش است.

معرفی جاذبه های همدان

همدان که از اقلیم مختلفی برخوردار است مجموعه ای از جاذبه های دیدنی را در درون خود دارد که از مهمترین آنها می توان به

موارد ذیل اشاره کرد.

امامزاده عبدالله

آرامگاه حبقوق نبی

آرامگاه میررضی آرتیمانی

آرامگاه باباطاهر

آشنایی با همدان-همدان- استان همدان-آشا سیر

آرامگاه بوعلی‌سینا

آتشکده نوشیجان

آرامگاه استر و مردخای

برج قربان

آشنایی با همدان-همدان- استان همدان-آشا سیر

بازار همدان

پل آبشینه

تپه هگمتانه

حمام حاج آقا تراب

حمام گلستان

چنارهای کمربسته سرکان

گنجنامه

گنبد علویان

آشنایی با همدان-همدان- استان همدان-آشا سیر

حمام قلعه

سراب گیان

شیر سنگی

شهر زیرزمینی سامن

معبد سلوکی (لائودیسه)

میدان امام همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه هگمتانه

موزه مفاخر و مشاهیر همدان

مسجد جامع همدان

غار علی‌صدر

آشنایی با همدان-همدان- استان همدان-آشا سیر

دره عباس‌آباد

کلیسای آنجلی

کلیسای حضرت مریم

کلیسای گریگوری استفان

کاروانسرای حسینخانی

سوغات همدان

سوغات همدان از تنوع بالایی برخوردار است، و این ریشه در تاریخ و فرهنگ غنی آن داردبا توجه به این موضوع ما به معرفی چند سوغات معروف این شهر می پردازیم، اما باید گفت که شهر همدان در بیش از ده هنر دستی مشغول به فعالیت است. از قالی‌بافی گرفته تا طلاکوبی و سنگ‌تراشی همگی هنرهایی هستند که در این استان با مهارت بالایی به آن‌ها پرداخته می‌شود.

آبنبات قیچی

راحت الحلقوم

انگشت‌پیچ

باسلوق

حلوا زرده

شیرمال

شیره انگور

برساق

کماج

ترشیجات محلی

سفالگری

نقل

نان نارگیلی

خشکبار

چرم

قالی‌بافی

موارد فوق تنها تعداد کوچکی از سوغاتی های همدان می باشد که به شما پیشنهاد می کنیم با سفر به این شهر آنها را تهیه کرده و برای آشنایان خود یادگاری ببرید.

همدان

همدان در دامنه ی کوه الوند و در بلندای 1741 متری از سطح دریا قرار دارد و یکی از شهر های سردسیر ایران است.

آب و هوا

میانگین دمای سالانه همدان 11/3 درجه است و میانگین بارش سالانه 317/7 میلی متر اندازه گیری شده.

معرفی کوه های اطراف همدان

 • کوهستان الوند
 • قلعه کوه الوند
 • گردنه ی زاغه
 • گردنه ی اسد اباد
 • کوه چنگ الماس
 • کوه ارمنی

معرفی رود های همدان

 • الوسجرد : از بزرگترین دره ی کوه الوند سرچشمه میگیرد.
 • رود دره مراد بیک : از بلند ترین قله ی الوند در همدان سرچشمه می گیرد.

آبشینه

 • عباس آباد : از رود گنج نامه ی همدان سرچشمه میگیرد

موزه ها

 • هگمتانه
 • بوعلی سینا
 • دفاع مقدس
 • موزه سفال
 • حمام قلعه
 • مفاخر و مشاهیر همدان
 • صنایع دستی همدان

غار علیصدر

از غارهای تالابی ایران است و از معدود غارهای آبی جهان است و دارای طولانی ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان است.

در داخل محوطه غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیز های متعددی دارد.

شما می توانید با خرید تور همدان و همراه شدن با ما از این جاذبه منحصر به فرد و جذاب دیدن نموده و خاطرات خوشی را تجربه کنید.

Call Now Button