از گلستان بیشتر بدانید

استان زیبای گلستان که از نام آن پیداست دارای آب و هوای ایده آلی می باشد و در سال 1376 تشکیل شده است دارای ۲۰٬۳۶۷ کیلومتر مربع مساحت می باشد، جمعیت این استان در سال 95 برابر با ۱٬۸۶۸٬۸۱۹ بوده است از جمله شهر های مهم این استان می توان از گنبد کاووس، علی‌آباد کتول و بندر ترکمن نام برد که همراه با گرگان در این استان واقع شده است، در گلستان 61% اهل تسنن می باشند که در کنار اهل تشیع در این استان زندگی می کنند بهترین گزینه برای بازدید و آشنایی با این استان تور گرگان می باشد که دارای گشت های متنوعی می باشد.

میزان بارندگی در استان گلستان هر چند از دو استان شمالی مازندران و گیلان کم‌تر است، اما نسبت به استان‌های دیگر بسیار بهتر است و میانگین بارش سالانهٔ آن ۳ برابر میانگین بارش سالانه کشور می باشد.

همسایه های استان گلستان عبارتند از مازندران، سمنان و خراسان شمالی که همگی در نواحی شمالی کشور قرار دارند، استان گلستان در آخرین تقسیمات سال 1390 به 14 شهرستان تقسیم شده است که در پایین یه معرفی مختصر آن می پردازیم.

شهرستان های گلستان

شهرستان آزادشهر که از مناطق قدیمی و دارای پیشینه فراوان استان گلستان است که تا قبل از دوران پهلوی قره تکن خوانده می شد و به وسیله رضا شاه به شاه‌پسند تغییر کرد و پس از انقلاب نیز به آن آزادشهر گفته شد.

شهرستان آق‌قلا  که نام اولیه این شهرستان اسپی دژ یا همان قلعه سپید بوده که در سال ۱۳۵۸ به آق قلا تبدیل شد، این شهر در ۱۸ کیلومتری شمال شهر گرگان قرار گرفته است، از دیدنی‌های آق قلا، پنجشنبه‌بازار این شهر و صنایع دستی مردم ترکمن، مانند قالی، قالیچه، و پُشتی‌های زیبا می باشد.

شهرستان بندر گز که در منتهی‌الیه غرب استان واقع است، از طرف جنوب به شهرستان دامغان از استان سمنان، از طرف غرب به شهرستان بهشهر از استان مازندران از طرف شرق به شهرستان کردکوی و از جهت شمال به خلیج گرگان مرتبط است. بندرگز، از دوران قاجار زمان محمد شاه ۱۲۶۲ ه‍.ق با احداث یک انبار بزرگ کالا توسط روس‌ها به عنوان قطب مهم اقتصادی تجاری منطقه استراباد محسوب می گردیده است.

شهرستان ترکمن که از مناطق تاریخی گلستان است، همانگونه که از نام آن هویدا است در منطقه ترکمن‌صحرا قرار گرفته بخش اعظم پیشنیه آن را ترکمن‌های ساخته اند.

شهرستان رامیان که دارای جاذبه های گوناگونی چون استخر طبیعی گل رامیان با عمق نزدیک به ۸۰ متر، مجموعه آبشارهای سرخه کمر به تعدا ۵ آبشار، مجموعه آبشارهای جوزک، مجموعه آبشارهای سید کلاته و.. که اکثر آنها طبیعی می باشند و در نوع خود بسیار چشم نواز می باشند.

شهرستان علی‌آباد کتول که دارای آداب و رسوم و زبان ویژه خود می باشند که گویشی از زبان مازندرانی است و کتولی نامیده می شود، تاریخ این شهرستان ۷۰۰۰ سال برآورد شده‌است، وجه تسمیه این شهرستان این می باشد که در گذشته شخصی به نام علی محمد معززی از شخصیت‌های برجسته آن زمان در آن سکونت داشته و به همین جهت علی‌آباد نام یافت. مرحوم نفسی در جلد دوم «تاریخ بیهقی» ص ۸۷۴ می‌نویسد کوتوال – لفظ هندی است به عناوین صاحب قلعه و داروغه و در ترکی، آن را به معنای پاسبان و قلعه‌بان معنا کردند. این کلمه از زمان غزنویان رواج یافت.

شهرستان کردکوی در غرب استان گلستان واقع شده‌است. این شهرستان از شمال به شهرستان ترکمن از جنوب به رشته کوه‌های البرز شرقی و استان سمنان، از شرق به شهرستان گرگان و از غرب به شهرستان بندرگز محدود می‌باشد، ساکنین اولیه این شهر مازندرانی بوده‌اند نادر شاه افشار پس از شکست توپال عثمان پاشا و گرفتن بغداد، در هنگام گذر از اورامانات برخی از طوایف کُرد را برای تجهیز سپاه خود و دفع ترکمن‌ها –که به مازندران و استرآباد حمله می‌کردند– به این ناحیه کوچ داد که این طوایف در محلی نزدیکی استرآباد که امروزه کُردکوی نامیده می‌شود، ساکن شدند.

شهرستان کلاله علاوه بر عشایر کوچنده اکراد شمال خراسان، حدود ۱۶۰هزار نفر سکونت دارند که ترکیب جمعیتی آن را قوم فارس، ترکمن، کاشمری- خراسانی، کرمانج، سیستانی، بلوچ و شاهرودی تشکیل می‌دهند، بررسی باستان‌شناسان در شهر کلاله در استان گلستان تا کنون به شناسایی ۱۳۰ محوطه و تپه تاریخی و پیش از تاریخ منجر شده‌است. این کشف، تاریخ کلاله را به ۷۵۰۰ سال پیش رساند.

شهرستان گالیکش که در سال 1389 تاسیس شد دارای جاذبه بی نظیری چون آبشار لوه، پارک ملی گلستان می باشد، جمعیت این استان ۵۹٬۹۷۵ نفر می باشد و در مسیر اتوبان تهران – مشهد قرار دارد.

شهرستان گرگان که دارای آثار تاریخی چون دیورا و مساجد تاریخی می باشد از مهمترین شهر های استان گلستان است و به عنوان مرکز این استان شناخته می شود، گرگان به عنوان پرجمعیت ترین بخش گلستان نبز شناخته می شود.نام پیشین این خطه استرآباد بوده است و قبایلی چون قاجار در آن سکنی داشته اند، اما تاریخ شکل گیری جدید این شهرستان به دوران پهلوی اول و سال 1316 بازمی گردد.

شهرستان گنبد کاووس که نام یکی از تاریخی ترین بخش های گلستان می باشد دارای جاذبه های بسیار زیادی است که سالانه گردشگران بسیاری را به طرف خود جذب می کند برج گنبد کاووس که در این شهرستان می باشد از بنا های اصلی این استان می باشد و در دوره حکومت آل زیار ساخته شده است و در سال 2012 نیز در لیست سازمان یونسکو قرار گرفت.

شهرستان گمیشان که در فاصله ۴۵ کیلومتری از مرکز استان گلستان قرار دارد و از دوبخش تشکیل شده است، بسیاری از اراضی این منطقه به دلیل شوری آب و خاک و خشکسالی به صورت بلا استفاده و لم یزرع می‌باشد.

شهرستان مراوه‌تپه که در نزدیکی کشور ترکمنستان قرار دارد 1386 تشکیل شد و ۴۵٬۸۷۴ نفر جمعیت دارد این منطقه که از آب و هوای مساعدی برخوردار است که از مراکز کشاورزی گلستان محسوب می گردد.

شهرستان مینودشت که در گذشته به نام حاجیلر خوانده می شده است از مناطق قدیمی گلستان است ترکیب جمعیتی آن بسیار متنوع است این شهر شامل اقوام محلی ساکن همچون کتولی، قزلباش، تات و مازندرانی و مهاجران قدیمی از جمله آذری، (سیستانی، خراسانی و شاهرودی) هستند.

تاریخچه گلستان

پیشینه تاریخی این سرزمین به ۷ هزار سال پیش و در غار کیارام واقع در روستای (فرنگ) بخش گالیکش به دوران پارینه سنگی بر می‌گردد، تاریخ‌نگاران یونانی از آن با نام هیرکانی یاد کرده‌اند. پدر داریوش هخامنشی زمانی فرمان‌روای این منطقه بوده‌است. اسب سواران گرگانی همواره مورد توجه هخامنشی‌ها بودند و داریوش برخی از گرگانی‌های دلاور را در سپاه جاویدان وارد کرد، تا در سال ۳۵ قمری و پس از شکست ساسانیان از سپاه اسلام خراجگزار عرب‌های مسلمان شد و در روزگار سلیمان بن عبدالملک، یزید بن مهلب ولایت گرگان را در سال ۹۸ قمری فتح کرد و شهر جرجان را از آن پس کرسی ولایت جرجان نمود. خاندان آل‌زیار شناخته شده ترین فرمان‌روایان این منطقه هستند که از آغاز سده ی چهارم (۳۱۶ قمری) تا میانه ی سده ی پنجم (۴۳۵ یا ۴۴۱ قمری) در منطقه ی گرگان، طبرستان و گیلان فرمانروایی کردند و گاهی تا ری، اصفهان، همدان و دینور را نیز در فرمان خود داشتند. مرداویج، بنیان‌گذار این دودمان، ریشه ی خود را به شاهان گذشته ی ایران می‌رساند و در سر داشت بغداد را به چنگ آورد و پادشاهی ایرانیان را بار دیگر بنیان گذارد، همچنین تا قرن هفتم این ناحیه به ولایت گرگان شهرت داشته و از قرن هفتم تا چهاردهم استرآباد خوانده می شد. در سال ۱۲۰۶ هجری قمری شهر استرآباد برای آخرین بار توسط آقا محمد خان قاجار در کنار ویرانه های شهر قبلی تجدید بنا گردیده و به این نام شهرت یافته است. در نخستین تقسیمات کشوری ایران پس از مشروطه، ایران به چهار ایالات و دوازده ولایت تقسیم شد که ولایتی نیز به نام استر آباد در زمره ولایات آن بود که محدوده تقریبی استان کنونی گلستان را پوشش میداد. با اعمال تقسیماتی جدید در سال ۱۳۱۶، این نواحی ابتدا جزئی از استان شمال و سپس به بخشی از استان دوم تبدیل شد. با ایجاد استان مازندران درسال ۱۳۳۵ گرگان و گنبد کاووس نیز از جمله شهرستان های آن محسوب شد. استان گلستان درسال ۱۳۷۶ با انتزاع از استان مازندران به وجود آمد.

جاذبه های گلستان

اسکله بندرگز

اسکله یندر ترکمن

آرامگاه مختوم قلی فراغی

آشنایی با استان گلستان-گلستان- استان گلستان-آشا سیر

آبشارهای لُوه

آبشار کبودوال

آبشار آق سو

آبشار زيارت

آبشار رنگو

آبشارهای شیرآباد

آبشار لاشو

آشنایی با استان گلستان-گلستان- استان گلستان-آشا سیر

باران کوه

آبشار شادان( هفت طبقه)

پارك ملي گلستان

پارك جنگلي النگ دره

پارك جنگلي دلند

پارك جنگلي كردكوي

پارك جنگلي قرق

پارک جنگلی ناهارخوران

آشنایی با استان گلستان-گلستان- استان گلستان-آشا سیر

پادگان روسها

قدمگاه بهاء الدین نقش بندی

چشمه گل رامیان

چشمه لاله

جزیره آشوراده

جهان نما

جنگل قل قلی

جنگل باغو

خرابه های شهر جرجان

برج گرگان

آشنایی با استان گلستان-گلستان- استان گلستان-آشا سیر

تپه هزارپیچ

تالاب گمیشان

گنبد کاووس

مدرسه عمادیه

موزه گرگان

مسجد جامع گرگان

میل رادکان

آشنایی با استان گلستان-گلستان- استان گلستان-آشا سیر

غار كيارام

غار شیرآباد

غار پشمکی

زیارتگاه خالدنبی

سوغات گلستان

سوغات استان گلستان را بیش از هر چیز خوراکی‌های خوشمزه تشکیل داده‌اند که دارای تنوع بسیاری می باشد استان گلستان به مرکزیت شهرستان گرگان یکی از استان‌های شمالی و مسافر پذیر کشورمان محسوب می شود. این استان به سبب جاذبه‌های طبیعی بسیارش می‌تواند به یک قطب گردشگری در کشور تبدیل شود با توجه به تعداد مسافرینی که به گلستان سفر می نمایند به معرفی تعدادی از خوش مزه ترین آنها می پردازیم.

حلوای آماج

نان پادرازی

خاویار

جز حلوا

شیرینی سرغربیلی

قالی ترکمن

زیورآلات ترکمن

ابریشم‌بافی

Call Now Button