// عوارض خروج از کشور ایران | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

عوارض خروج از کشور سال ۹۷

عوارض خروج از ایران-آشا سیر

عوارض خروج از کشور به نوعی مالیات گفته می شود که در تعدادی از کشور های جهان گرفته می شود و به انگلیسی به آن Departure tax می گویند البته این عوارض تنها مبلغ پرداختی نیست که مسافر باید پرداخت کند بلکه عوارض دیگری مانند عوارض فرودگاهی، عواض سوخت و… بسته به نوع سفر نیز از گردشگران گرفته می شود.

عوارض فرودگاهی در ایران

در کشور ما از سال 64 مبلغی به عنوان عوارض خروج از کشور برای اشخاصی که قصد مسافرت به خارج ایران را داشتند به صورت قانونی که به تایید مجلس نیز رسیده بود در نظر گرفته شد.

تا پیش از سال 97 عوارض خروج از کشو  مبلغ 75 هزار تومان بود اما با تصمیم دولت سیزدهم به 220 هزار تومان افزایش پیدا کرد که این امر با عکس العمل های متفاوتی از طرف مردم و اقتصاد دان ها مواجه شد بعضا عده ای این حرکت را مثبت عرض یابی کردنند بدین جهت که افزایش مبلغ فوق می تواند باعث رونق گردشگری داخلی و جلو گیری از خروج ارز و سرمایه ملی از کشور می شود، در مقابل گروهی نیز بر این باور هستند که این مسئله می تواند باعث افزایش تورم و بالا رفتن قیمت کالا های وارداتی گردد.

شما برای پرداخت این عوارض می توانید از روش های زیر اقدام نمایید

عوارض خروج از ایران-آشا سیر

روش نخست پرداخت از طریق بانک ملی و بانک سامان یا از طریق دانلود اپلیکیشن سامانه سداد شما می توانید  به راحتی عوارض خود را پرداخت کنید.

روش دوم  که برای اشخاصی که نمی خواهند به بانک مراجعه کنند مناسب است پرداخت به شکل نقد در فرودگاه یا مرز های کشور در لحظه خروج می باشد البته توصیه می شود که برای سریع در این عمل و جلوگیری از اتلاف وقت بهتر است این عمل را به صورت آنلاین و قبل از سفر انجام دهید.

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این می باشد که مبلغ  فوق برای اولین سفر در نظر گرفته شده است و در مسافرت های بعدی مبلغ عوارض خروج به شکل تصاعدی افزایش می یابد بدین شکل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره سفر با هواپیما کلیک کنید.

نوع مسافر مرحله اول مرحله دوم مرحه سوم نوع مرز
مسافر عادی 220.000 330.000 440.000 زمینی – هوایی -دریایی
حج تمتع و عمره 110/000 165.000 220.000 زمینی – هوایی -دریایی
زائرین عتبات عالیات مرز هوایی 37/500
مرز زمینی و دریایی 12/500