// کویر گردی | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

مقدمه کویر نوردی

سفر به کویر باعث می‌شود بفهمیم زیبایی تنها در دیدن رنگ‌های مختلف در جنگل و یا دشت و دریا نیست، زیبایی تنها در دیدن موج‌های پر تلاطم دریا و یا صدای آرام بخش آن نیست، گاهی می‌شود از دیدن یک رنگ آن هم خاکی لذت برد و دید که یک رنگی هم چه زیبایی خاصی دارد.

در کویر بسیاری از آرزوها محقق می‌شود، مثلا در دل کویر می‌توانید ستاره‌ ها را بگیرید، گرفتن ستاره‌ها آرزوی کودکی بسیاری از ماست، گاهی‌ که نه در اکثر اوقات در شهرهای بزرگ، ستاره‌ها از آسمان شهرها رخت بر بسته‌اند دل کویر اما می‌شود ستاره را شمرد، حتی ستاره‌ای که در کودکی مادر به نام شما سند زده است را پیدا کنید، ایران فقط جاده چالوس و سفر فقط شمال نیست، همه جای ایران را باید دید و از زیبایی‌های آن لذت برد، چه انسان‌های خوشبختی هستند کسانی که هم زیبایی جنگل را  درک کرده‌اند و هم از کویر لذت برده‌اند.

تور کویر مرنجاب 4 - آشا سیر پارس - تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

کویرهای ایران

به طور کلی درایران تنها یک و یا حداکثر دو ناحیه بیابان واقعی وجود دارد (بارندگی کمتر از ۵۰ میلی متر) بیابان لوت، بزرگترین ناحیه بیابانی ایران که یکی از خشک­ترین نواحی بیابانی جهان و گرمترین نقطه کره زمین (براساس آخرین تحقیقات) محسوب میشود که دمای آن در فصل تابستان از 65 درجه سانتی­گراد نیز تجاوز می­کند، علاوه بر بیابان لوت، بیابان میرجاوه که در جنوب شرق بزرگترین کویر (نمکزار) ایران و جهان و کویر مرکزی ایران است که به طور طبیعی به وجود آمده است و برخی قسمت­های آن نیز به سبب آبیاری بسیار با آب شور در اراضی قابل کشت مجاور آن تبدیل به کویر شده و به سطح کویر افزوده شده است.

حدود یک چهارم مساحت ایران را کویر و بیابان تشکیل می دهد و گردشگران کویردوست، معمولا در فصل های پاییز و زمستان عازم این مناطق می شوند، در ماه های سرد سال، گرچه از گرمای سوزان تابستانی کویرها خبری نیست، اما باید مراقب شب های سرد کویر بود.

تور کویر مرنجاب 12 - آشا سیر پارس - تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

چند نمونه از کویر های ایران:

کویرهای استان یزد استان یزد، خشک و اکثر آن نیمه بیابانی و به عبارت دیگر گرم و سوزان است، اما دارای 10  قطعه کویر نسبتاً بزرگ و چندین کویر کوچک است (به استثنای طبسان که خود بخشی از دشت کویر را شامل میشود).

کویر مصر که در روستای مصر در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد، روستای مصر بدلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک میباشد، جمعیت این روستا بر طبق آخرین سرشماری ۱۲۰ نفر میباشد و مردم این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش میکنند، مهمترین محصولات این روستا زعفران و گندم میباشد. این روستا دارای دفتر مخابرات است و برق روستا از طریق ژنراتور دیزلی تامین میشود.

کویر مرنجاب برای آن ها که می خواهند سفری کوتاه از تهران به کویر داشته باشند، یکی از ساده ترین انتخاب ها، کویر مرنجاب است، این کویر که در نزدیکی کاشان و در حاشیه دریاچه نمک واقع شد، اکثر نمادهای کویری یعنی رمل و درختچه های بیابانی و چاه های دست کن و آب انبار و دریاچه نمک و کاروانسرا را دارد و به جز جاده اش که خاکی است، از لحاظ نزدیکی به پایتخت و امکانات بین راهی، گزینه ای مطلوب به شمار می رود، کاروانسرای مرنجاب که در زمان شاه عباس صفوی بناشده، در مسیر گرمسار به کاشان و اصفهان قرار دارد و هم اکنون نیز برای اسکان گردشگرانی که قصد شب مانی در مرنجاب را دارند، مورد استفاده واقع می شود. کویر مرنجاب در حاشیه پارک ملی کویر است و در بسیاری از جاهایش رمل های نرم برای پیاده روی گردشگران یافت می شود، اگر به کویر مرنجاب می روید، می توانید در نزدیکی، آران و بیدگل به دیدن شهر زیرزمینی نوش آباد (دوران پیش از اسلام) هم بروید.

کویر ابرقو که یکی از معروف ترین مناطق کویری کشور محسوب می شود، این کویر به شکل دایره بین دو رشته کوه قرار گرفته و به فاصله کمی از آن کویر تاغستان (طاقستان) واقع شده است.

کویر گرمه که در روستای گرمه در استان اصفهان قرار دارد و آب و هوای آن در اثر مجاورت کویر خشک و گرم است و همچنین نخلستانهای بسیار زیبایی دارد، از نقاط دیدنی این روستا می توان به تالابی که در اثر چشمه این روستا پدید آمده و توسط نخلهای بلند محصور شده اشاره کرد همچنین از دیگر دیدنیهای روستا قلعه ساسانی است که در مرکز روستا خودنمایی می کند.

همچنین از دیگر کویرهای زیبای ایران میتوان به کویر کاراکال، کویر ریگ جن، کویر اشتهارد و ….

تور کویر مرنجاب 8 - آشا سیر پارس - تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

شرایط اقلیمی و جانوری کویر

پوشش گیاهی در کویر بر خلاف تصور اغلب افراد دارای تنوع زیادی است مانند درخت و درختچه هایی چون درمنه، گون، گرگ تیغ، خنجک، افدرا، اشنان، قیچ، اسفند، تاغ پرند، جارو، خارشتر، اسکنبیل، انواع گرامینه، نی، علف شور، گز، جگن و آتریپلکس.

پستانداران که در کویر زندگی میکنند دارای مقاومت زیادی در برابر گرما و کم آبی هستند که از آنجمله متوان از کل و بز و قوچ و میش، آهو، جبیر، گورخر، پلنگ، یوزپلنگ، کفتار، روباه شنی، شغال، گرگ، گربه وحشی کاراکال، تشی، خرگوش، سمور سنگی نام برد.

پرندگان که توانایی زندگی در مناطق خشک و کم آب را دارند فراوانند مانند انواع غازها، مرغابی­ ها، حواصیل­ ها، گنجشک سانان، زنبور خورک­ ها، کبوترها، کلاغ­ ها، عقاب، درنا، فلامینگو، پرستو، کوکر، قمری، توکا، هدهد، بلدرچین، تیهو، کبک، هوبره، دال، شاهین، بحری، دلیجه، سارگپه، سنقر.

خزندگان موجود در کویر و بیابان به گونههای مختلفی تقسیم میشوند مانند انواع مار، سوسمار، مارمولک و لاک­پشت.

تور کویر مصر 2 - آشا سیر پارس - تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

مشخصات زمین شناختی کویرهای ایران

رشته کوههای ماسه ای که ارتفاع آن تا 475 متر و طول آن 200 کیلومتر و عرض آن 60 کیلومتر است. این توده عظیم و سترگ ماسه ای طولی شکل، در شرق بیابان لوت واقع شده و به (ریگ یلان) یا ریگ شرقی لوت معروف است، در مناطق مرکزی و شرقی ایران به این گونه رشته تپه های ماسه ای عظیم ریگ، می گویند. عرب ها به آن عرق Erg می گویند که جمع آن می شود عارق، این ریگ علاوه بر داشتن منظره زیبا برای ورزش اسکی روی ماسه  بسیار مساعد است.

تپه های ماسه ای پراکنده به اشکال مختلف همچون هلالی شکل، که برخان نامیده می شود شمشیری شکل، که سیف گفته می شود این تپه های ماسه ای در دشت کویر واقع شده اند.

از عوارض جالب در کویر ها یاردانگ ها هستند، یاردانگ ها تپه هایی هستند که بر اثر رُفته شدن خاک اطراف آنها، بر اثر باد به وجود آمده اند، به عنوان مثال به شکل یک صندوق بزرگ، یا یک تپه کوچک که در سطح زمین باقی مانده باشد.