از شهر آنتالیا بیشتر بدانید

کشور زیبای ترکیه با جاذبه های فراوان گردشگری خود، در سال های اخیر تبدیل به یکی از اصلی ترین هدف های گردشگران در سراسر جهان شده است به دلیل نزدیکی آن به کشور ما ایران هر ساله گردشگران فراوانی را جذب خود می کند. استان زیبای آنتالیا، یکی از مراکز صنعت گردشگری کشور ترکیه محسوب می شود و حدود بیش از۳۰ درصد از کل گردشگران خارجی ترکیه به این استان سفر می کنند. آنتالیا شهریست بسیار زیبا که دارای ۶۵۷ کیلومتر ساحل می باشد همچنین پلاژها، بندرها و شهرهای باستانی بی نظیری در کنار آن قرار دارد از جمله محل باستانی مهم ترکیه زانتوس است که در فهرست میراث جهانی قرار دارد که نزدیک شهر آنتالیا است.

شهر ساحلی آنتالیا که در جنوب غربی ترکیه قرار دارد در سال اخیر میزبان ۱۱٫۵میلیون گردشگر بوده و خود را در میان شهرهای برتر توریستی جهان و رتبه 11 قرار داد.

اقلیم و آب‌ و‌ هوا

آنتالیا مانند دیگر مناطق مدیترانه دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های ملایم و بارانی و البته گاها سرد است.

این شهر در حدود ۳۰۰ روز از سال آفتابی است. باید دانست که جولای یا مرداد گرم‌ترین ماه سال در آنتالیا است و میانگین دمای هوا در این ماه به حدود ۲۸ درجه می رسد همچنین مرطوب‌ترین ماه سال، ماه دی یا دسامبر است و میانگین بارش در این ماه به ۲۱۰ میلی‌متر می‌رسد.

مناسب ترین زمان برای سفر به آنتالیا

مناسب ترین زمان برای بازدید از آنتالیا ماه اردیبهشت یا آوریل است، البته ماه‌های آوریل تا دسامبر فصل شلوغ گردشگری در این شهر است. ماه‌ ژانویه یا بهمن نیز چندان برای سفر به آنتالیا مناسب نیستند. زیرا در این ماه‌، هوا ممکن است به شدت سرد شود و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آنتالیا به آسانی امکان پذیر نباشد.

موقعیت جغرافیایی آنتالیا

باید گفت آنتالیا یکی از ۸۱  استان ترکیه است، که مرکز آن نیز شهری با همین نام است، این شهر در منطقه دریای مدیترانه واقع شده، در شرق آنتالیا شهرهای مرسین و کارامان، در شمالش قونیه، اسپارتا و بوردور، در غربش موغلا و در جنوبش دریای مدیترانه می باشد. همچنین  دسترسی به استان آنتالیا بسیار راحت و آسان می باشد شما میتوانید به روش های مختلفی به این شهر توریستی سفر نمایید.
استان آنتالیا دارای 1 فرودگاه می باشد که برای پرواز های داخلی و بین المللی در نظر گرفته شده است که در نزدیکی شهر آنتالیا قرار دارد. این فرودگاه در جایگاه دوازدهم فرودگاه های اروپا و دومین فرودگاه ترکیه قرار دارد.

همچنین فرودگاه های آدانا و اسپارتا نیز در نزدیکی آنتالیا قرار دارند که اکثر پروازهای ایرانی در این فرودگاه ها به زمین می نشینند و مسافران باید برای رسیدن به آنتالیا مسافتی را طی کنند.

جاذبه‌های گردشگری

آنتالیا دارای جاذبه‌های گوناگون میباشد که برای افراد با سلیقه‌های متفاوت موجب ایجاد انگیزه سفر میشود. شما میتوانید در مناطق تاریخی این شهر از جاذبه‌های بی مانند متعددی دیدن نماید. اما باید افزود آنتالیا فقط یک شهر قدیمی با جاذبه‌های تاریخی نیست، بلکه به غیر از بناهای زیبای تاریخی به جا مانده از سده های پیشین، شما می‌توانید در سواحل شنی سفید و زیبای آنتالیا استراحت کنید، برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در ذیل با تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آنتالیا آشنا می‌شویم.

آنتالیا-دروازه هاداریان - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

دروازه‌ی هادریان (Hadrian)

دروازه هادریان یا هادریانوس که اوچ کاپیلار نیز نامیده می شود از ورودی های شگفت انگیز منطقه قدیمی کالجی در آنتالیا است که تاکنون به خوبی حفظ و نگهداری شده و به یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه مبدل شده است این سازه مربوط به دوران امپراطوری روم میباشد که دارای دروازه از جنس مرمر سفید می باشد و به ‌صورت سه قوس با ستون‌ بنا شده است.

آنتالیا-شهر باستانی پرگه - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر باستانی پرگه (Perge)

پرگه نام آمفی تئاتر یا تماشاخانه‌ی وسیع و باشکوهی در فاصله حدود 17 کیلو متری آنتالیا است که دارای معبد نیمه  ویران و میدان‌گاهی بزرگ که حوالی آن ستون‌های بلندی قرار دارد، که همگی گویای شکوه و عظمت این شهر باستانی در سده های پیشین بوده است. متاسفانه بقایای به جا مانده در این شهر باستانی در مقایسه با دیگر شهرهای باستانی ترکیه، وضعیت خوبی ندارند و به خوبی مرمت نشده‌اند.

آنتالیا-شهر تاریخی فاسلیز- نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر تاریخی فاسلیز (Phaselis)

از دیگر جاذبه های تاریخی آنتالیا شهر قدیمی فاسلیز می باشد که بقایای تماشاخانه، معبد، خیابان‌های ستون‌دار و دروازه‌های تاریخی فراوانی در آن وجود دارد، این شهر تاریخی که در کنار دریا واقع شده و در واقع یک شهر بندری بوده، برای دوست داران تاریخ جالب است که بدانند در این مکان یک موزه وجود دارد که یافته‌های باستانی این مجموعه در آن به نمایش درآمده است. این شهر تاریخی در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی آنتالیا قرار دارد.

آنتالیا-شهر باستانی المپوس و چیمائرا- نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر باستانی المپوس و چیمائرا (Olympus and the Chimaera)

در فاصله حدودی 80 کیلومتر از آنتالیا دهکده ای وجود دارد که آثار باستانی از دوران کهن را در دل خود جای داده است که از آثار  تمدن رومی و یونانی در ترکیه محسوب می شود، از دیگر جاذبه‌های این منطقه، پدیده‌ی منحصر به فرد طبیعی چیمائرا است که ویژگی آن شعله‌های آتش دائمی است که از دل صخره زبانه می‌کشند، بدین سبب المپوس یک مقصد محبوب برای گردشگران است.

آنتالیا-شهر باستانی ترمسوس - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر باستانی ترمسوس (Termessos)

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی آنتالیا شهر باستانی ترمسوس است این شهر باستانی که از طرف دولت ترکیه به خوبی حفظ و مرمت شده، در کنار تپه‌های ناهموار بنا شده و مناظر خیره‌کننده‌ای از محیط و طبیعت اطرافش را به نمایش می‌گذارد. به شما توصیه میکنیم که بازدید از تماشاخانه‌ی آن را به هیچ عنوان از دست ندهید جایی که منظره‌ی زیبای قله‌های رشته‌کوه توروس، زیبایی منطقه را دو چندان می‌کند. این شهر در ۳۴ کیلومتری شمال غربی آنتالیا قرار دارد و سالانه گردشگران فراوانی را به خود جذب میکند.

آنتالیا-شهر باستانی آسپندوس - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر باستانی آسپندوس (Aspendos)

شاید بتوان گفت اصلی ترین دلیلی که علاقه‌مندان به تاریخ به خاطر آن به آنتالیا سفر می‌کنند، بازدید از شهر باستانی آسپندوس است. این منطقه‌ی باستانی، میزبان یک تئاتر رومی است که به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های به جا مانده از تماشاخانه‌های رومی در سراسر دنیا شناخته می‌شود، بیشتر سازه‌های باقی مانده در این شهر برای گردشگران و دوستداران تاریخ، جذاب و دیدنی است. این مجموعه‌ی تاریخی در فاصله حدودی ۷۴ کیلومتر از آنتالیا قرار دارد.

آنتالیا-شهر و بندر قدیمی آنتالیا - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر و بندر قدیمی آنتالیا (Kaleiçi)

خانه‌های قدیمی این منطقه که متعلق به دوران پادشاهی عثمانی است، با دیوارهای سفید و بام‌های قرمز به زیبایی مرمت و بازسازی شده است اگر می‌خواهید حال و هوای قدیمی شهر را تجربه کنید، این محله بهترین مقصد است. علاوه بر لذت بردن از فضای قدیمی و گشت و گذار در کوچه‌ها و خیابان‌های پیچ در پیچ این محله، می‌توانید از چندین جاذبه‌ی گردشگری مختلف هم دیدن کنید. مانند میدان اصلی محله یعنی Kale Kapısı برج سنگی ساعت، کاشی‌کاری‌ها و فضای داخلی زیبای مسجد سده هجدهمی Tekeli Mehmet Paşa یکی از دیدنی‌های این محله است. این بنا در ابتدا یک معبد رومی بوده، بعدها به کلیسای بیزانس و در نهایت به مسجد تبدیل شده است که بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

این بندر که در یک منطقه پست در دل صخره شکل گرفته است و اکنون یکی از محبوب‌ ترین مناطق آنتالیا است دارای، هزاران بوتیک، کافه، بازار می باشد البته شما میتواند علاوه بر این از قایق های تفریحی موجود در این منطقه که در کنار هم در مقابل آب‌های درخشان دریای مدیترانه قرار گرفته‌اند استفاده نمایید، امروزه گردشگران برای خرید و تماشای غروب آفتاب در این بندر جمع می‌شوند و در کافه‌های دنج و زیبا نوشیدنی می‌خورند. شما نیز می توانید برای شنا، گشت و گذار و تماشای مناظر اطراف یکی از تورهای قایق‌سواری را انتخاب کنید و در دریای مدیترانه خوش بگذرانید.

آنتالیا-مناره‌ی ییولی- آنتالیا - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

مناره‌ی ییولی (Yivli Minare)

متمایزترین جاذبه و نماد شهری آنتالیا، مناره‌ی ییولی است که به آن مناره‌ی کنگره ‌دار نیز گفته می شود که به دستور سلطان علاء الدین کیقباد پادشاه سلجوقی بین سال‌های ۱۲۱۹ تا ۱۲۳۶ ساخته شده است. این مناره یکی از بهترین نمونه‌های معماری سلجوقیان روم می باشد که پایه‌ی مربع شکل دارد و به استوانه‌ای هشت ضلعی و کنگره دار ختم می‌شود. مسجد سده چهاردهم که به این مناره وصل می باشد، هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقابل این مناره، برج ساعت عثمانی قرار دارد و در حوالی آن هم تعدادی مقبره متعلق به سلجوقیان روم به چشم می خورد.

آنتالیا-برج و باروی رومی - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

برج و باروی رومی (Hıdırlık Kalesi)

این برج استوانه‌ ای ۱۴ متر ارتفاع دارد و مشرف به بندر قدیمی بر فراز مرز پارک Karaalioǧlu  است و در سده دوم میلادی ساخته شده است. هیچ کسی نمی‌داند که کاربرد اصلی این برج در گذشته چه بوده، اما اکثر باستان‌شناسان اتفاق نظر دارند که این برج به عنوان برج مراقبت و نگهبانی مورد استفاده سربازان و محافظین شهر قرار می‌گرفته است. بر طبق نظر محققان احتمالا یک فانوس دریایی هم در این برج وجود داشته تا بندر شلوغ قدیمی را روشن کند. اکنون این مکان، بهترین جا برای تماشای غروب آفتاب و لذت بردن از مناظر شگفت‌ انگیز بر فراز بندر قدیمی است. البته کافه‌های عالی هم در حوالی این برج وجود دارد که شما می‌توانید بعد از بازدید و گردش در آنها،  استراحت کرده و از خوردن نوشیدنی لذت ببرید.

آنتالیا-موزه ی باستانی آنتالیا - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

موزه ی باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا که از جاذبه های ویژه این شهر است دارای 13 سالن نمایش از دوران باستانی می باشد. این موزه ی زیبا محل نگه داری گنجینه و تاریخ کشور ترکیه می باشد. که در سال 1922 توسط معلمی به نام سلیمان فیکری ارتن افتتاح شده است.

آنتالیا-آبشار ماناوگات آنتالیا - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

آبشار ماناوگات (Manavgat)

یکی از دیدنی های آنتالیا که در 4 کیلومتری شمال شهر ماناوگات واقع شده است. باتوجه به ارتفاع بلند این آبشار و ریزش آن از ارتفاع بالا، جریان آب منطقه  وسیعی را پوشش داده و باعث خلق منظره چشم نوازی شده است. این آبشار زیبا فاصله چندانی با جاده اصلی ندارد باید دانست که آبشار ماناوگات از آنتالیا حدودا 45 دقیقه فاصله دارد و گردشگران فراوانی از هر دو شهر آنتالیا و آلانیا بسیار راحت می توانند از آن بازدید نمایند.

آنتالیا-پارک آنتالیا - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

پارک (Karaalioglu)

این پارک یکی دیگر از جاذبه های شهر آنتالیای ترکیه محسوب می شود و پر است از انواع گل ها و درختان مختلف و محیطی ایده آل برای عکاسان و دوست داران طبیعت.

آنتالیا-آکواریوم آنتالیا - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

آکواریوم آنتالیا

این آکواریوم فوق العاده که جایگاه بزرگترین آکواریوم تونلی دنیا را داراست دارای تونلی به طول 131 متر و عرض 3 متر می باشد. لازم به ذکر است که این جاذبه هیجان انگیز در سال های 2014 و 2015 عنوان منتخب گردشگران تریپ ادوایزر را کسب کرده است.

آنتالیا-غار کاراین - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

غار کاراین (Karain Magarası)

این غار که جاذبه ای فرهنگی، تاریخی است از زمان‌های دور محل زندگی انسان پیش از تاریخ بوده و یافته‌هایی از دوران پارینه‌سنگی زیرین و پارینه‌سنگی میانی در این غار کشف شده است. آثار حفاری‌ شده از این غار شامل استخوان‌ها و دندان‌های انسان دوران نوسنگی است. این غار جزو اماکن مورد علاقه باستان شناسان و مشتاقان تاریخ در ترکیه می باشد.

آنتالیا-غار کوکاین - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

غار کوکاین (Kocain) 

این غار در اعماق کوه‌های کارستی منطقه قرار گرفته و ۶۰۰ متر طول دارد. در، ورودی این غار یک آب انبار رومی قرار دارد. فضای داخلی غار بسیار وسیع است و استالاگمیت‌های دیدنی و بزرگی دارد که به اشکال عجیب و خاصی درآمده‌اند. اگر می‌خواهید فضای داخلی غار را به خوبی بگردید، چراغ قوه و کفش مناسب حتما به همراه خود داشته باشید.

آنتالیا-سواحل آنتالیا - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

سواحل آنتالیا

آنتالیا به واسطه ی قرار گرفتن در کنار دریای مدیترانه، و داشتن سواحل زیبا معروف است. سواحل Mermerli، بلک، کمر و لارا از این سواحل هستند که از زیبایی خاصی برخوردار هستند و شما میتوانید همه روزه گردشگران بی شماری را در آنها ببینید.

آنتالیا-تفریحات آبی - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

تفریحات آبی

کمتر شهر ساحلی را در سرتاسر جهان می توان سراغ داشت که تفریحات آبی در آن جریان نداشته باشند. آنتالیا نیز از این امر مستثنا نیست. انواع تفریحات آبی در این شهر توسط کارگزاران و شرکت های مختلف در حال برگزاری است. اکثر هتل های 5 ستاره که خود دارای ساحل اختصاصی هستند، این امکان را برای مسافران خود برگزار می کنند. از انواع این تفریحات جذاب و خاطره انگیز می توان به تور رفتینگ، پاراسیلینگ، غواصی و …. اشاره کرد. همچنین شهر آنتالیا دارای پارک های آبی زیبایی مانند Aquapark و Aqualand  می باشد.

آنتالیا-تفریحات آبی - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

سرزمین شن (Sand land)

نام دیگر این مکان، موزه ی شن و مجسمه آنتالیا می باشد و همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به سمت خود می خواند. این مجموعه در زمینی به مساحت 7000 متر مربع ساخته شده است و بازدید آن را به شما توصیه میکنیم.

آنتالیا-باغ وحش- نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

باغ وحش آنتالیا

شاید بسیاری از دوستداران سفر به آنتالیا اطلاع نداشته باشند که این شهر دارای یک باغ وحش زیبا و کم نظیر است. با توجه به اینکه اکثر مسافران ایرانی، اوقات خود را در هتل ها سپری می کنند، بد نیست بدانند که باغ وحش این شهر نیز مسافران و توریست های اروپایی زیادی را به خود جذب می کند پس دیدار از آن را فراموش نکنید.

آنتالیا-پارک دلفین - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

پارک دلفین (Sealanya)

پارک دلفین آنتالیا دارای قسمت های مختلفی چون نمایش دلفین ها، شنا کردن با دلفین ها، نمایش فوک ها، و شنا با شیرهای دریایی و … است.

آنتالیا-صبحانه‌ی ترکی - نوروز 97-ویژه نوروز-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

صبحانه‌ی ترکی

رژیم غذایی ترکیه بسیار به رژیم غذایی ما شباهت دارد پس از نظر غذا شما در سفر به آنتالیا مشکلی نخواهید داشت و بی شک غذایی که مناسب ذائقه و باب میل‌ شما باشد را، پیدا خواهید نمود اما صبحانه ترکی که همه روزه در کافه ها و رستوران های آنتالیا سرو می شود دارای ویژگی خاص خود می باشد که بدین شرح است.

صبحانه‌ی سنتی ترکی معمولا شامل پنیر، گوجه، زیتون سیاه، عسل یا مربا، نان، سوسیس، سالامی، بیکن و تخم مرغ آب‌پز است. در کنار این‌ها، چای سیاه به عنوان نوشیدنی سرو می‌شود.

دیگر نکات مهم آنتالیا

ساعت محلی در آنتالیا با ایران حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه تفاوت دارد و از ساعت ایران عقب تر می باشد.

از نکاتی که همیشه مورد توجه گردشگران است سوغاتی است، که میتواند موجب خاطره انگیز شدن سفر بشود از سوغاتی های مهم که میتوانید از آنتالیا خرید کنید ظروف مسی، سنگ های چشم نظر، گلیم دست باف، چرم، جواهرات دست ساز، پوشاک و منسوجات، ادویه، کتاب های تاریخی، انواع وسایل تزئینی خانه و … را نام برد.

Call Now Button