در باره سمنان بیشتر بدانید

بستمین استان ایران که در سال 1355 تاسیس شد و دارای قدمت چند هزار ساله است سمنان نام دارد که یکی از استان های نسبتا پهناور ایران می باشد که دارای ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع مساحت می باشد، سمنان در قسمت شرقی ایران در میان استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، خراسان جنوبی و اصفهان، خراسان رضوی، تهران و قم قرار گرفته است.

سمنان در سال 95 جمعیتی بالغ بر ۷۰۲٬۳۶۰ داشته است با توجه به موقعیت جغرافیایی سمنان و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم این استان دارای اماکن و جاذبه های طبیعی و تاریخی گونگونی است که در بین شهرستان های هشتگانه سمنان پراکنده شده اند.

شهرستان های سمنان

شهرستان سمنان که نام شهری درمرکز استان سمنان می باشد در سال ۱۳۱۶ به شکل رسمی ایجاد شد این شهر دارای پیشینه کهنی است و به دلیل قرار گرفتن در مسیر تهران مشهد سالانه میزبان هزاران گردشگر است که از این ناحیه عبور می کنند، در سمنان تعداد فراوانی جاذبه تاریخی و طبیعی وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از مسجد جامع سمنان، آرامگاه پیر نجم الدین و معدن نمک ملحه می باشد.

شهرستان شاهرود که در بین دو شهرستان دامغان و میامی قرار گرفته است از قدیمی ترین بخش های سمنان می باشد و دارای جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل ابر، آبشار مجن و بنا های تاریجی چون آرامگاه بایزید بسطامی، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی می باشد که سالانه هزاران گردشگر را به طرف خود جذب می کنند ما برای علاقهمندان به طبیعت و تاریخ ایران تور جنگل ابر را پشنهاد می کنیم.

شهرستان دامغان که دارای آب و هوای منحصر به فرد است قطب کشاورزی سمنان می باشد و از محصولات آن که در سطح کشور معروفیت فراوانی دارد پسته است دامغان دارای جاذبه های بی نظیری چون منطقه حفاظت شده جهان‌نما می باشد که از بهترین مناطق گردشگری این استان می باشد.

شهرستان گرمسار که غربی ترین شهر استان سمنان می باشد دارای سابقه تاریخی طولانی است که قدمت این شهر را تا دوران قبل از ورود اسلام امتداد میدهد و وجود آثار تاریخی فراوان وجود در این شهر گواه این مسئله می باشد گرمسار که در دوران پیش از اسلام خواران نامیده می شده است دارای جمعیت نزدیک به 50 هزار نفر می باشد.

مهدی‌شهر که نام دیگر آن سنگسر بوده است کوچک ترین شهرستان استان سمنان می باشد از مراکز مهم تولید دام در سطح کشور می باشد که گوسفند پرورش یافته در آن از شهرت جهانی برخوردار است از جاذبه های طبیعی زیبای این شهرستان که بسیار قابل ملاحظه می باشد غارسنگسر است که دارای شگفتی های فراوانی می باش، همچنین در این شهر تعدادی خانواده عشایرزندگی می کنند که درایامی خاص از سال در اطراف مهدی‌شهر قابل مشاهده هستند.

شهرستان سرخه که دارای معادن فراوانی است از لحاظ اقتصادی برای سمنانی ها دارای ارزش زیادی می باشد، این منطقه به دلیل وجود کوه ها و تپه های سرخ رنگ خود به این نام مشهور شده است گویش مردم این منطقه به شیوه خاص خود می باشد که از خانواده های لهجه سمنانی می باشد.

شهرستان میامی که در سال 1390 تشکیل شد از شهرستان های شرقی سمنان می باشد که دارای چهره های تاثیر گذاری چون ابن یمین فریومدی و شیخ حسن جوری است که از مشاهیر اصلی این شهرستان در تاریخ ایران می باشند.

شهرستان آرادان آخرین شهرستان سمنان می باشد که پیشینه آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد ولی به صورت رسمی در سال 1339 به شهر تبدیل شد این شهرستان که دارای قله های فراوانی است در فصول سرد سال با توجه به اقلیم کویری خود بسیار سرد می باشد.

تاریخچه سمنان

استان سمنان که در بین کویر های ایران قرار گرفته است، پیشینه ای به درازای تمدن ایرانی دارد سمنان که در گذشته به عنوان کومش شناخته می شده است، در روران قبل از ورود زرتشت و همه گیر شدن آیین آن در ایران بر اساس بعضی مدارک در این بخش مذهب سمتی  یا سمینه بوده است و بتخانه های متعددی در آن موجود بوده است اما در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق جمعیت استان سمنان مسلمان و پیرو مذهب شیعه اثنى عشرى می باشند. همچنین درصد کمی از اقلیت‌های دینی چون زرتشتی و مسیحی نیز در استان سمنان وجود دارند.

جاذبه های متعدد طبیعی و تاریخی در سمنان که از دوره هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان به عنوان بخشی از ناحیه پارت شناخته  می شده است در شهر های مختلف آن به چشم می خورد، در مورد تاریخ سمنان پس از اسلام باید گفت که متاسفانه این منطقه دارای تاریخی خونبار و آشفته می باشد و همیشه به عنوان محل تعارض و درگیری شناخته می شده است، و در دوران مغول و صفویان، نیز سمنان شاهد درگری و خون ریزهای بسیاری بوده است،زندیان و قاجاریان نیز به روش خاندان های پیشین خود ادامه دادند و در مراحل و اتفاقات مختلف دست به تخریب و غارت کردن سمنان و اهالی آن زدند و تقریبا ویرانه ای از آن شهر صد دروازه باقی گذاشتند، تا در دهه 40 شمسی و هم زمان با حکومت پهلوی شهر های بخشی از کشور که به آن کومش گفته می شد و عبارت بود از شهر های (سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام و سرخه) و جنوب طبرستان یعنی سنگسر (که امروزه به نام مهدیشهر شناخته می شود)، و شهمیرزاد و نقاط تابعه آنها)  به نام فرمانداری کل سمنان نامگذاری شد و در سال 1355 با اضافه شدن بخش های دیگری به آن به شکل امروزی درآمد.

معرفی جاذبه های سمنان

هر شهر این استان برای گردشگران کنجکاو جاذبه های بسیاری را در نهاد خود دارند که می تواند انگیزه مسافرت و بازدید ازسمنان را برای شما ایجاد کنند بدین جهت ما به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

آب‌انبار سرخه

آبشار لزوره

آرامگاه پیر نجم الدین

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

آرامگاه ابن یمین فرومدی

آرامگاه بایزید بسطامی

آرامگاه پیرعلمدار

آشنایی با سمنان - استان سمنان- دیدنی های سمنان- سمنان-آرامگاه پیر علمدار-آشا سیر

برج کاشانه

بازار سمنان

بنه کوه

برج چهل‌دختران

بقعه پیر غریب

برج طغرل مهماندوست

آشنایی با سمنان - استان سمنان- دیدنی های سمنان- سمنان-برج طغرل مهماندوست-آشا سیر

پارک آبشار مهدیشهر

مسجد چهل ستون سرخه

مسجد جامع بسطام

مسجد جامع سمنان

چشمه علی دامغان

آشنایی با سمنان - استان سمنان- دیدنی های سمنان- سمنان-چشمه علی دامغان-آشا سیر

کاروانسرای شاه عباسی لاسجردسرخه

کاروانسرای شاه عباسی روستای ده نمک

کاروانسرای سنگی آهوان

كاروانسرای الهاك

کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای عین‌الرشید

کاروانسراهای میان‌دشت

مسجد تاریخانه

آشنایی با سمنان - استان سمنان- دیدنی های سمنان- سمنان-مسجد تاریخانه-آشا سیر

دروازه ارگ سمنان

دلفین‌های نمکی

روستای و کارونسرای قوشه

موزه عشایری ایل سنگسر

عمارت کیپور

کافر قلعه

قلعه میامی

قلعه پارت‌ها

منطقه حفاظت شده خارتوران

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر کجاست--آشاسیر

غار شیربند

سوغات سمنان

این استان نیز مانند دیگر استان های کشور دارای خوراکی های خوشمزه بسیاری می باشد که شما با خرید تور سمنان می تواند آنها را تهیه کرده و از طعم و مزه خوش آنها لذت ببرید، ما در اینجا به معرفی تعدادی از بهترین سوغاتی های سمنان می پردازیم.

گردو

انگور

پسته

کماج و شیرمال سمنانی

سمنو دامغانی

حلوای کنجدی

حلوای برنج

نان بقسمات

نان فتیر

لبنیات

این ها در کنار صنایع دستی زیبای این استان می تواند موارد باشد که سفر شما به سمنان را جذاب تر نماید اگر با توجه به موارد بالا شما نیز علاقهمند به رفتن به این استان تاریخی و فوق العاده شده اید ما تور سمنان را به شما پیشنهاد می کنیم.

Call Now Button