// آشنایی با قزوین | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

در باره قزوین بیشتر بدانید

قزوین نام استانی است که در میانه ایران قرار دارد و در سال 1376 به شکل رسمی تاسیس شده است وسعت این استان برابر است با ۱۵٬۵۶۷ کیلومتر مربع جمعیت این استان بر طبق آمار سال 95 برابر با ۱٬۲۷۳٬۷۶۱ نفر بوده است، آب و هوایش نسبتا سرد و دارای ناهمواری های متعددی است مرکز این استان شهر قزوین می باشد.

مهمترین شهر های این استان عبارتند از قزوین، تاکستان، الوند و آبیک که هر کدام از جهات مختلفی اقتصادی، تاریخی، طبیعی برای استان قزوین دارای اهمیت می باشند، همسایه هاییش نیز عبارتند ازمازندران، گیلان، همدان، زنجان، مرکزی و البرز که در پیرامون آن قرار گرفته اند، شما اگر علاقهمند هستید که به قزوین سفر کنید می تواند با تور قزوین ما همراه شوید.

شهرستان های استان قزوین

استان قزوین که از قدمت و پیشینه غنی برخوردار است دارای 6 شهرستان می باشد که به ترتیب زیر می باشند.

شهرستان آوج که از مناطق تاریخی قزوین است دارای دارای پیشینه ای کهن می باشد که قدمت آن به دوران ماد بازمیگردد.

شهرستان آبیک که در سال 1380 تاسیس شد دارای جمعیتی بیش از یکصد هزار نفر می باشد و اقوام مختلفی چون فارس ها، ترکی ها، آذری ها، تات ها و کُرد در آن سکنی دارند.

شهرستان البرز که کوچکترین شهرستان استان قزوین می باشد از چهار شهر الوند، محمدیه، بیدستان، شریفیه  تشکیل شده است و ۲۰۳٬۲۷۶ نفر جمعیت دارد.

شهرستان بوئین‌زهرا که در جنوب شرق استان قزوین قراردارد،دارای جاذبه های تاریخی فراوانی است که پیشینه آن به دوران قبل و بعد از ورود اسلام می رسد، که از مهمترین آنها می توان به منطقه تاریخی سگزآباد و کاروانسرای هجیب اشاره کرد.

شهرستان تاکستان که از قدیمی ترین بخش های استان قزوین است و همانگونه که از نام آن پیداست محل مناسبی برای پرورش تاک (انگور) می باشد و دارای آثار کهن فراوانی در خود می باشد.

شهرستان قزوین که مرکز استان قزوین است دارای اماکن و جاذبه های بسیاری است که اغلب آنها مربوط به دوره پس از اسلام و به خصوص صفویه می باشد که قزوین به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد.

تاریخچه قزوین

این منطقه از کشور که در اسناد تاریخی به صورت راژیا، آرساس، آرساسی ذکر شده است دارای پیشینه واقعا غنی و طولانی می باشد که از دوران پیش از ورود آریایی ها (کاسپی ها) شروع می شود و در دوران ماد و هخامنشیان نیز ادامه پیدا می کند البته آثاری نیز از دوران ساسانیان در قزوین وجود دارد که تپه های باستانی موجود در آن گویای این حقیقت می باشد.

از آثار به جا مانده از دوران ورود اسلام به ایران می توان از برج‌های خرقان نام برد که دو برج هشت ضلعی می باشد که گویا آرامگاه امام زادگانی بوده اند که مورد احترام اهالی منطقه بوده اند، البته تاریخ اصلی قزوین و نام آن با حسن صباح (از داعی های اسماعیلیان ایران) در سده 5 هجری گره خورده است و قلعه الموت یادگار آن دوران می باشد، اما اوج شکوه قزوین به دوران صفویه بازمیگردد که قزوین مبدل به پایتخت ایران شد وبناهای فراوانی در آن ساخته شد که از بهترین انها می توان به سردر عالی قاپو وعمارت چهلستون اشاره کرد، تا اینکه در دورن قاجار و با تلاش سعدالسلطنه از بزرگان دوران قاجاریه قزوین به مجد و شکوفایی دوباره رسید و در دوران پهلوی و جمهوری اسلامی نیز آثار گوناگونی در آن ایجاد شد که هر یک می تواند انگیزه سفر به این شهر تاریخی شود.

معرفی جاذبه های قزوین

آبگرم یله گنبد

آرامگاه حمدالله مستوفی

آرامگاه شهید ثالث

برج باراجین

برج‌های خرقان

آشنایی با قزوین-قزوین- استان قزوین-آشا سیر

بازار

مدرسه التفاتیه

مقبره سلطان ویس

کاروانسرای محمدآباد

کاروانسرای سعد السلطنه

کلیسای کانتور

آشنایی با قزوین-قزوین- استان قزوین-آشا سیر

کلیسای رفیع

پیغمبریه

میمون قلعه

مسجد جامع

مسجد حیدریه

مدرسه امید

دریاچه اوان

آشنایی با قزوین-قزوین- استان قزوین-آشا سیر

سرای قیصریه

مقبرهٔ رئیس‌المجاهدین

منطقه حفاظت شده باشگل

آب انبار حکیم

دروازه تهران قدیم

دروازه درب کوشک

دروازه باغ‌شاه

خانه و حسینیه امینی‌ها

آشنایی با قزوین-قزوین- استان قزوین-آشا سیر

خانه عارف قزوینی

عمارت باغ سپهدا

عمارت سردار مفخم

عمارت چهلستون

عمارت شهربانی

قلعه لمبسر

قبرستان و تپه سگزآباد

خیابان سپه که اولین خیابان ایران می باشد

سوغات قزوین

این استان نیز مانند دیگر شهرستان های ایران دارای مناطق فوق العاده ای است که مهم ترین آنها عبارتند ازانواع شیرینی ها، غذا ها، و صنایع دستی مرغوب که بسیار دل انگیز می باشند.

گلیم بافی

گلابتون دوزی

نان چرخی

پادرازی

پنیر کوزه ای

شیرینی نخودی

نان برنجی

نان بادامی

نان نازک

نان سنتی اَگِردَک

کیک شربتی

باقلوای

شیرینی اتابکی

خشکبار

که تعداد معدودی از جاذبه های قزوین می باشند