// هرمزگان | تور هرمزگان | تور بندرعباس | تور قشم | بهترین تور کیش

از هر مزگان بیشتر بدانید

استان هرمزگان که در سال ۱۳۴۶ به شکل رسمی تاسیس شد در جنویب کشور قرار گرفته است دارای ۷۰٬۶۹۷ کیلومتر مربع وسعت و ۱٬۷۷۶٬۴۱۵ نفر جمعیت می باشد، استان های همسایه هرمزگان عبارتند از استان کرمان، فارس ، بوشهر، سیستان و بلوچستان که هرمزگان را در میان خود احاطه کرده اند، هرمزگان دارای آب و هوایی گرم و کم باران می باشد و دوتا از جزایر مهم ایران کیش و قشم نیز در آن قرار دارد، هرمزگان شرایط اقلیمی ویژه خود را دارد و از مهمترین ویژگی های آن آب و هوای نیمه گرم و بارش کم و گه گاه توفان شن می باشد، از شهرستان های مهم هرمزگان می توان به میناب، دهبارز و بندر لنگه و بندر عباس اشاره نمود.

شهرستان های هرمزگان

هرمزگان دارای 13 شهرستان می باشد که عبارتند از:

شهرستان ابوموسی که در استان هرمزگان قرار دارد در میان خلیج فارس قرار گرفته است و یکی از جزایر چندگانه این استان می باشد ارتفاع این جزیره از سطح دریا 9 متر می باشد و جمعیتی بالغ بر  ا ۷,۴۰۲ را در خود جا داده است.

شهرستان میناب یکی از شهرستان های خوش آب و هوای هرمزگان می باشد  که دارای سابقه فراوانی است و در سال 1339 به شکل رسمی تشکیل شد جالب است بدانید مردم اهالی بومی میناب بر این باورند که در روزگاران کهن، دو خواهر به نام‌های (بی‌بی مینو و بی‌بی نازنین) این شهر را بنا کردند.

شهرستان پارسیان از مناطق خوش آب وهوای استان هرمزگان است که در سال 1383 پس از جدا شدن از شهرستان بندر لنگه تاسیس گردید، پارسیان دارای باغات فراوان می باشد که موجب رونق کشاورزی در این شهرستان شده است، مردم این شهرستان بسیار خونگرم و مهمان نواز می باشند.

شهرستان قشم که یکی از مهمترین قسمت های استان هرمزگان است سالانه هزاران نفر را به طرف خود جذب می کند، قشم دارای جاذبه ها و اماکن فراوان تفریحی  و تجاری می باشد، قشم که بزرگترین جزیره ایران می باشد در کنار جاذبه های فوق العاده طبیعی و تاریخی چون دره درگهان، جنگل های حرا و بنا های باستانی دارای مراکز تجاری و پاساژ های بسیاری است که قشم را تبدیل به یک مقصد ایده آل برای گردشگران نموده است، از همین روست که تور قشم در بین علاقه مندان به سفر طرفداران بسیاری دارد.

شهرستان رودان  که دارای اقلیم جغرافیایی ویژه ای می باشد از گذشته تا کنون زیستگاه جانوران فراوانی بوده که مهترین آنها عبارتند از خرس سیاه آسیایی که به عنوان یکی از کمیاب‌ترین و آسیب پذیرترین گونه‌ها در ایران و حتی جهان شناخته می شود و در رودان  قابل مشاهده می باشد همچنین این شهرستان دارای اماکن گردشگری فراوانی است که از دوران قبل و بعد از اسلام در آن ایجاد شده است.

شهرستان حاجی‌آباد که از تابستان‌های گرم وخشک و زمستان‌های نسبتاً سردی برخودار است با داشتن مردم مهمان دوست و اماکن طبیعی و تاریخی گوناگون یکی دیگر از شهرستان های استان هرمزگان است، حاجی‌آباد می تواند میزبانی شما را به وجه شایسته ای به انجام برساند.

شهرستان جاسک از قدیمی ترین مناطق هرمزگان و بلکه ایران است که آثار تاریخی چند هزار ساله ای را در خود حفظ نموده است از بنا های تاریخی موجود در جاسک بقایای به جا مانده از معابد مهر پرستی (میترایسم) است که مربوط به دوران پیش از گرویدن ایراانیان به آیین زرتشت می باشد.

شهرستان بندر لنگه که از شهرستان های قدیمی هرمزگان می باشد در سال 1329 تشکیل شد و در سرشماری سال 95 دارای جمعیتی بالغ بر ۱۳۴٬۷۱۳ نفر بوده است، بندر لنگه اماکن طبیعی بسار و حیاط وحش گوناگونی است، اما مهمترین بخش این شهرستان بی شک جزیره کیش می باشد که از هتل های بی نظیری برخوردار است و امکانات تفریحی، تجاری، بسیار مناسبی را به گردشگران ارائه می نماید.

شهرستان بندرعباس که قدیمی ترین شهرستان و مرکز استان هرمزگان است در سال 1316 تشکیل شد و به افتخار شاه عباس کبیر و پادشاه مقتدر ساسانی به این نام مشهور شد، جمعیت این شهرستان ۶۸۰,۳۶۶ نفر می باشد اهالی این شهرستان مسلمان و پیرو هر دو مذهب شیعه و سنی می باشند، این شهرستان از لحاظ تجاری و ترانزیتی اهمیت بسیاری دارد.

شهرستان بستک از مناطق تاریخی و پر جاذبه استان هرمزگان می باشد که از گذشته اشخاص بسیاری را به طرف خود جذب نموده است نام این منطقه در کتوب و اسناد تاریخی به ثبت رسده است وجود تعداد بالای مشاهیر در بستک گویای فرهنگ و پیشینه این شهرستان می باشد.

شهرستان خمیر که در فاصله ۹۵ کیلومتری جنوب غربی بندرعباس قرار دارد، در سال ۱۳۴۶ تاسیس شد و از مناطق تاریخی جنوب کشور محسوب می شود که متاسفانه کمتر شناخته شده است.

شهرستان بشاگرد که دارای آب هوای گرم و کم باران است همانند دیگر مناطق هرمزگان  دارای تابستان های گرم می باشد و پوشش گیاهی و جانوری خاص این منطقه را نیز دارد.

شهرستان سیریک که در سال 1386 تشکیل شد دارای ۴۵،۷۲۳ نفر جمعیت دارد از مناطق بکر گردشگری در استان هرمزگان است، میانگین ۵۰۰۰۰ نفر از خانوارهای سیریکی در کشورهای امارات-قطر و عمان زندگی می‌کنند؛ که بیشتر برای کار به این کشورها مهاجرت کرده‌اند.

تاریخچه هرمزگان

در مورد پیشینه هرمزگان مدارک آنچنانی وجود ندارد اما با توجه به مجموع آنچه که بدست آمده است باید گفت که تا قرن چهارم پیش از میلاد در ایام کهن اقوامی محلی در سواحل غربی خلیج فارس و دشتهای جنوب غربی ایران سکنی داشتند که به دریا نوردی در قرن هفتم پیش از میلاد  در خلیج فارس می پرداختند، به دلیل وجود خرچنگ های فراوانی که در ساحل این منطقه دیده می شد نام آن را (بندرگامارااو  یا  گامبارائو یعنی بندر خرچنگ) گذاشته بودند که بعد ها تغییر شکل داده و با نام های گمرون یا گامبرون تبدیل گردید.تا اینکه در سده 17 میلادی یا سال 1622 میلادی و زمان قدرت گرفتن شاه عباس کبیر با کمک  انگلیسی ها این منطقه از سلطه پرتغالی ها خارج شد و به افتخار این موفقیت بندر  گمبرون بنام بندرعباس تغییر نام پیدا کرد و تا امروز نیز به همان شکل باقی است.

پس ازنهضت مشروطیت قانون ایالات و ولایات در سال 105 میلادی به تصویب  رسید که براساس آن بندرعباس و توابع آن جزو محدوده ایالت  استان فارس و بنادر گردید و بعد از آن تحت اختیار حاکم کرمان قرار گرفت و در جنگ جهانی اول در بین سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۶ هجری قمری در اواخر دوران حکومت قاجاریه و پس از آن در منطقه و سواحل خلیج فارس رویدادهای مهمی پدید آمد که منجر به افزایش توان انگلیسی ها در کرانه های خلیج فارس و راه های ارتباطی آن شد.

در نخستین تقسیمات کشوری ایران که پس از انقلاب مشروطیت به تصویب رسید، این نواحی جزیی از ایالت فارس و بنادر شد. در قانون تقسیمات کشوری در سال ۱۳۱۶، ابتدا بخشی از استان جنوب و در اصلاحیه بعدی، در همان سال، دو قسمت شد و بخشی از آن به استان هفتم و بخشی دیگر به استان هشتم ملحق گردید. پس از تغییرات متعدد در تقسیمات اداری این نواحی، سرانجام استان ساحلی بنادر و جزایر دریای عمان به مرکزیت بندرعباس ایحاد شد. در سال ۱۳۵۵ بنا به پیشنهاد وزارت کشور، نام این استان به هرمزگان تغییر یافت.

جاذبه های هرمزگان

آب‌گرم گنو

آرامگاه علمای کوخرد

عمارت کلاه‌فرنگی بندرعباس

بازار بستک

پنجشنبه‌بازار میناب

هرمزگان

ترنه

تپه مارو

جنگل‌های حرای

جزیره کیش

حمام گله‌داری

هرمزگان

معبد هندوها

موزه آب بندرعباس

محله تاریخی سورو

حمام سیبه

سد بز

هرمزگان

قلعه پرتغالی‌ها (قشم)

قلعه لشتان

قلعه سیبه

قلعه فین

هرمزگان

کاروانسرای بستک

کاروانسرای بلدنگ

کاروانسرای مهران

کاروانسرای بهر ترک

کاروانسرای کمبرده

دره چاه‌کوه

لنج‌سازی بندر کنگ

سوغات هرمزگان

مردم خون گرم و مهمان نواز هرمزگان در کنار شهر ها و اماکن کردشگری و مختلف خود سوغاتی های فراوانی نیز دارد که از مهمترین آنها می توان به مورارد ذیل اشاره کرد.

ماهی و میگو

خرما

مرکبات

بلالیت

دوپیازه میگو

گواوا

گرگورسازی

گلابتون دوزی

مهیاوه

محصولات سفالی

صنایع دستی حصیری

صنایع دستی دریایی

چنته بافی

خوس دوزی

کم دوزی

کلاه دوزی

سوزن دوزی

سوراخ یا سوراغ

بافته‌های داری

ترشی انبه

قالی‌بافی

خرسک بافی

نان توموشی

نان چم‌چمو

هوارى

اگه شما هم دوست دارید خوراکی ها و صنایع دستی هرمزگان را امتحان کنید ما به شما تور بندرعباس را پیشنهاد می کنیم.

تور بندر عباس همراه با نیو تور

Call Now Button