از پل خواجو بیشتر بدانید

پل خواجو -همه چیز درباره پل خواجو-آشاسیر

اصفهان یکی از شهر های تارخی ایران می باشد که به شهر پل ها شهرت دارد که ما در این صفحه به معرفی پل خواجو می پردازیم. این پل به دلیل و جود رود زاینده رود و عبور آن از میان شهر اصفهان در گذر زمان برای عبور و مرور راحت تر ایجاد شده است.

تاریخچه و سبک معماری پل خواجو

زیر بنای اولیه این سازه به دوران تیموریان بازمیگردد که حکومتی ترک تبار بوده اند که پیش از قدرت گرفتن صفویه در ایران مستقر بودند البته در کتاب های تاریخی نوشته شده است که پل خواجو در دوران قبل از اسلام نیز وجود داشته است اما پایه و اساس اصلی این پل در زمان صفویه بنا شد و در دوران بعد نیز مرمت هایی در بخش های مختلفی در آن صورت پذیرفته است.

این پل که بروی رود خانه زاینده رود احداث شده است در قسمت کم عرض تر زاینده رود بنا شده است و بی شباهت به سبک معماری سی سه پل نیست، تعداد پایه های پل خواجو از سی سه پل کمتر می باشد که بالغ بر 24 دهنه می باشد و برای ساخت انها از ساروج بهره گرفته شده است.

شیرسنگی پل خواجو

پل خواجو -همه چیز درباره پل خواجو-آشاسیر

یکی از قسمت های جالب این بنا که گردشگران را جذب خود می کند مجسمه های شیر سنگی می باشد که از نماد های پل خواجو محسوب می شود.

ویژگی های پل خواجو

از مهمترین عناصر شاخص این پل که باعث شگفتی گردشگران و علاقمندان به تاریخ و معماری ایرانی اسلامی است کاشی کاری های زیبا و چشم نواز است که توسط معماران هنرمند اصفهانی به منظور زیبایی و تزئین این پل نسب گردیده اند و همگان را وادار به تحسین می کنند.

وجه تسمیه

این پل که بعد از سی سه پل به عنوان دومین پل تاریخی اصفهان شناخته می شود با نام های گوناگونی در گذر زمان معرفی می گردیده است که هر کدام آنها دلایل  خاص خود را داشته است برای نمونه می توان از پل شاه یاد کرد که به دلیل فرمان شاه عباس دوم مبنی بر ساخت پل خواجو بر روی آن گذاشته شده بوده است اما مهمترین آن که تا امروز نیز باقی مانده است خواجو است که به معنای جایگاه بزرگان می باشد.

Call Now Button