// آرامگاه بوعلی سینا | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

شیخ الرئیس بوعلی سینا یا پور سینا نامی درخشان در آسمان علم و فرهنگ ایران می باشد که موجب فخر و مباهات همه ایرانیان و بلکه جهانیان است، این دانشمند بزرگ که در علومی مانند پزشک، ریاضی‌، ستاره شناسی یا نجوم، فیزیک‌، شیمی، روان‌شناس، جغرافی، زمین‌شناس، شعر، منطق و فلسفه بدین سبب او را یک دانشمند همه چیزدان لقب داده اند.

درباره بوعلی سینا

آرامگاه بوعلی همدان-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

حکیم بوعلی سینا که در سده 4 و 5 هجری در دوران حکومت آل بویه می زیست دانشمندی به معنای راستین بوده حتی به جرئت می توان گفت که بوعلی سینا فردی بی مانند بوده است که جهانیان مدیونش می باشند.

بوعلی سینا در شهر بخارا که امروزه یکی از شهر های تاریخی کشور ازبکستان محسوب می شود به دنیا آمد و در دوران زندگی خود فراز و فرود های فراوانی را پشت سر گذاشت تا این که درشهر همدان در غرب ایران بدرود حیات گفت و امروزه نیز آرامگاهش در این شهر نمایان است و افراد مختلفی را از تمام نقاط کشور به طرف خود جذب می کند.

آرامگاه بوعلی‌سینا همدان

آرامگاه بوعلی همدان-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

در مرکز شهر همدان در استان همدان بنایی به چشم می خورد که آرامگاه شیخ الرئیس بوعلی سینا می باشد

این سازه که در سال 1331 به وسیله مهندس سیحون بنا شد الهام گرفته از بنای تاریخی گنبد قایوس می باشد البته اندک تفاوت هایی از لحاظ تعداد ستون و جنس مصالح به کار رفته در آن و همچنین ابعادش با گنبد قابوس وجود دارد که این سازه را منحصر به فرد می کند.

پیشینه آرامگاه بوعلی سینا

آرامگاه بوعلی همدان-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

 بوعلی سینا در سال 416 هجری قمری در شهر همدان فوت نمود و در منزل  شخصی به نام ابوسعید دخدوک که از دوستان او بود مدفون شد و روی آن بنای چهارطاقی ساخته شد و تا مدت ها نیز به همین شکل باقی ماند تا اینکه در دوران حکومت قاجاریه

و به وسیله یکی از بانوان فرحیخته که از نوادگان فتحعلی شاه و نگار خانم نام داشت بنای جدیدی بر روی آن ساخته شد.

ویژگی‌های منحصر به فرد  

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم این برج دارای 12 ستون است که ارتفاع هر یک از کف سالن آرامگاه تا زیر گنبد، نزدیک به ۲۳ متر است این گنبد مخروطی‌شکل که از دور نمایان است نزدیک به ۶ متر ارتفاع دارد و امروزه تبدیل به یکی از نماد های شهر همدان شده است.

این سازه دارای قسمت های گوناگونی است که از مهم ترین آن می توان به قسمت بالای دیوارهای داخلی محوطه‌ی مربع‌ شکل آرامگاه اشاره کرد که در آن قصیده‌ی معروف عینیه که از آثار ادبی شیوای ابن سینا است به چشم می خورد.

نکته جالب

آرامگاه بوعلی همدان-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

جالب است بدانید که در سال 1328 و پس از تخریب سازه اولیه و گشودن قبر ابن ‌سینا، جمجمه و بخش‌های باقی‌مانده از استخوان‌های ابوعلی سینا بدست آمد که تحقیق به دست محققین سپده شد و امروزه عکس هایی از آن موجود است که در دسترس علاقهمندان است.

اما باید گفت که تصاویری که امروزه از ابن سینا وجود دارد پایه و اساس معتبری ندارد و بیشتر متکی به حدس و گمان است.