این باغ یا حمام که به دلایل گوناگون بسیار شناخته شده است در استان اصفهان و در شهرستان کاشان جا دارد برای مردم ایران تداعی کننده خاطرات تلخ فراوانی می باشد و یکی از 9 باغ ثبت شده ایران در لیست سازمان جهانی یونسکو می باشد.

تاریخچه باغ فین

باغ فین 2 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

پیشینه این بنا به دوران پیش از اسلام و اوایل ورود اسلام به ایران باز میگردد اما بر اساس مدارک کتبی در دوران پادشاهان شیعی مذهب آل بویه گسترش یافته است و در ادوار بعد مانند ایلخانی و دوران صفویه تغییرات فراوانی نموده است تا اینکه در زمان شاه عباس کبیر و بوسیله غیاث الدین کاشانی ریاضیدان و منجم مشهور بخش هایی به آن اضافه شد و همچنین چند سال بعد به فرمان شاه صفی حوضخانه ای به آن افزوده شد.

اوج شکوفایی باغ فین به زمان به قدرت رسیدن خاندان قاجار می رسد، اما با قتل صدر اعظم نامی و محبوب ایران امیر کبیر در سال 1230 در این باغ که به فرمان ناصرالدین شاه صورت گرفت این سازه دچار استحاله گردید و به یکی از منحوس ترین باغ های ایران تبدیل شد.

دلایل نام گزاری

برای وجه تسمیه باغ فین موارد مختلفی ذکر شده اند که مهمترین آنها به این شرح می باشند:

واژه فین یک کلمه اصیل فارسی است که معرب شده پین، میباشد که به معنی پایانه می باشد و با توجه به اینکه این منطقه پایان شهر بوده به این مکان اختصاص داده شده بود.

بر اساس بعضی از حدثیات تاریخ نگاران این مکان جایگاه اقوامی بوده که پین نامیده می شدند و در این ناحیه سکنا داشتند.

یکی دیگر از نظریات در مورد نام گذاری این باغ این می باشد که فینه نام کلاه هایی بوده که مردم این ناحیه بر سر می گذاشتند و نام این باغ نیز از آن گرفته شده است.

طرح باغ فین

این باغ که بوسیله چشمه های درون آن آبیاری میشود در فضایی چهارگوش و محصور با دیوارهای بلند احداث شده است محور طولی باغ در راستای شمال شرقی، جنوب غربی  و درست در وسط آن دیده می شود و ورودی اصلی باغ در منتهی الیه همین محور و در جبهه شمالی باغ قرار دارد. این باغ دارای دو گذر اصلی است.

یکی دیگر از ویژگی های شایان ذکر این باغ حوض دوازده فواره ای آن است که فضای این باغ را بسیار فرح انگیز و جذاب نموده است برای زیبایی هرچه بیشتر این باغ از درختان سرو و چنار که درختان مقاومی محسوب می شوند استفاده شده است.

قسمت های مختلف باغ فین

1- عمارت سردر

باغ فین 3 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

باغ فین دارای قسمت های گوناگونی است که دیدگان هر بیننده ای را به خود مشغول می کند شما در ابتدای ورود به این باغ، سازه بلندی را  مشاهده می کنید که سردر نام دارد و دارای دو طبقه است که در دوره صفوی ایجاد شده است و با داشتن تالاری کم نظیر شما را محسور خود می کند.

طبقه‌ اول این ساختمان هشتی قرار ورودی، قرار گرفته که محلی برای انتظار اشخاصی بوده که به باغ فین مراجعه می کردند و منتظر اجازه ورود می ماندند.

2- کوشک قاجار

این که کوشک به دستور فتحعلی شاه در حدود سال ۱۱۸۹ شمسی در باغ فین ساخته شد که دارای قسمت های گوناگونی است که اصلی ترین آنها عبارتند از حوضخانه، چهار طاقی با حوض جوش، صفه وسیع و سرپوشیده با ۴ ایوان و شاه نشین که در گذشته کف همه آن­ها از تخته سنگ­ های بزرگ مرمر پوشانده شده بود.

در سقف این بنا نقاشی هایی موجود بوده که از آثار صنیع الملک غفاری، عموی کمال الملک، بوده است که موضوع آنها جشن های پسران فتحعلی شاه بوده است اما متاسفانه با عدم توجه حکام قاجار تخریب شده اند و امروزه به شکل نامناسبی درآمده اند.

3- چایخانه

این مکان که قبلا چشمه زنانه نام داشته است کنار شاه نشین و در کنار کوشک قاجار جا دارد که وظیفه تقسیم آب به بخش های گوناگون باغ فین را به انجام می رسانده است.

4- اتاق شاه نشین

در سده 13 هجری و به دستور محمد شاه قاجار این بنا ساخته شد در طرفین این بنا، اتاق هایی وجود دارند که با عنوان اتاق های گوشواره شناخته می شوند و فضایی برای خدمه شاغل در درون باغ بوده است، جالب است بدانید  به سبب احترامی که خدمه برای شخص شاه قائل بودند تشریفات، از درب‌های جانبی صورت می گرفت و هیچ گاه از درب اصلی وارد این اتاق ها نمی شدند. از ویژگی های دیگر این اتاق ها شیشه های رنگارنگ زیبای آن است که جلوه زیبایی به این مکان داده است.

5- کوشک صفوی

 در دل باغ فین سازه ای به چشم می خورد که به عنوان صوفه عباسی هم شناخته می شود، تاریخ ساخت این ساختمان به سال ۹۸۶ هجری شمسی بازمیگردد که به دستور شاه عباس و زیر نظر خضر نهاوندی، که حاکم وقت کاشان بوده احداث شد، این ساختمان ۱۴ متر ارتفاع دارد و مصالح به کار رفته در آن عبارتند از سنگ لاشه در پی ساختمان و خشت خام در دیواره ها.

از شاخصه های اصلی این بنا نقش و نگار آن است که بوسیله رضا عباسی نقاش نامی دوران صفویه طراحی شده است.

6- حمام فین

باغ فین 4 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در این باغ دو حمام وجود دارد و شاید برای شما جالب باشد که بدانید نام هیچ یک از آنها حمام فین نیست اما به دلیل قرار گیری در میان این باغ به این نام بین مردم شناخته شده اند.

 حمام صفوی یا حمام کوچک

این حمام که مشهورترین قسمت باغ فین می باشد تاریخ احداث آن به حدود سال ۸۸۲ شمسی باز می گردد، که قسمت های اعظم آن شبیه حمام سلطنتی است و نکته ی بسیار قابل توجه آن وجود ۷ کاشی قدیمی در قسمت خزانه است که حدود ۵۰۰ سال قدمت دارند، که شاهد قتل امیر کبیر صدر اعظم دوران قاجار بوده است.

حمام سلطنتی

حمام سلطنتی که به دستور فتحعلی شاه در سال ۱۱۸۹هجری شمسی ساخته شد خاص خانواده سلطنتی بوده است و خانواده درباریان هر زمان که به باغ فین مسافرت میکردند از آن استفاده می نمودند.

7- موزه ملی کاشان

باغ فین 3 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این سازه که از بنا های جدید باغ فین محسوب می شود در سال 1346 و بر روی خرابه‌های برجای مانده از بنای خلوت نظام‌الدوله احداث شده است بوسیله سید محمد تقی مصطفوی برای معرفی و حراست باغ فین کاشان ایجاد شد و دارای سه بخش باستان شناسی و مردم شناسی و صنایع دستی است. بیش از ۴۰۰ قطعه اثر از جمله ظروف سفالی متعلق به دوره های پیش از اسلام و پس از آن از جمله اشیای مفرغی و سرامیک و پوشاک و خط و کتابت و انواع بافته‌ها در این موزه به نمایش در آمده که از هزاره هفتم قبل از میلاد تا دوره معاصر را در برمیگیرد. اشیای بخش باستان شناسی این موزه نیز از حفاری‌های انجام شده در تپه سیلک و چغازنبیل و حسنلو و خوروین و لرستان و… به دست آمده اند.

8- حیاط خلوت کریم خانی

باغ فین 6 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی از قسمت های بازمانده از دوران زندیه در باغ فین حیاط خلوت کریم خانی است که تاریخچه آن به زمان کریم خان زند از پادشاهان خوش نام ایران باز می گردد که بوسیله آقا سلیم آرانی، در سده 12 احداث شده است.

راه دسترسی و اطلاعات بازدید

نشانی: استان اصفهان، بخش مرکزی شهر کاشان، قصبه فین کوچک از روستای فین، خیابان امیرکبیر.

Call Now Button