گنبد علویان

این گنبد در نزدیکی میدان امام زاده عبدالله همدان قرار گرفته. این گنبد توسط خاندان علویان در دوران سلجوقیان اواخر قرن ششم هجری ساخته شده که در ابتدای ساخت مسجد بوده و بعد تبدیل شده به مقبره خاندان علویان و گنبد آرامگاهی شکل گرفته .

گنبد علویان
گنبد علویان

آشنایی با گنبد علویان

یک بنای چهار ضلعیمی باشد که قبلا گنبد هم داشته و در خال حاضر فقط نشانه هایش مانده و از آجر ساخته شده و نکته مهم این بنا ، تزئیناتش می باشد که این بنا را مورد توجه قرار داده است.

تزئینات با گچ کاری که هم داخل بنا میتوان دید و هم بیرون بنا که بصورت زنبوری ، گل و بوته می باشد و گچ کاری درب ورودی همراه با کتیبه ای دیده می شود که آیات قرآن را به خط کوفی نوشته اند.

شکل ظاهری بنا تجدیدی ساخته شده مثلا مثل مسجد سرخ مراغه و یا مسجد حیدریه قزوین ،

شکل ظاهری بنا تجدیدی ساخته شده مثلا مثل مسجد سرخ مراغه و یا مسجد حیدریه قزوین ، این تشابه را دارد که بگوئیم این بنا مربوط به دوره سلجوقیان می باشد.

در دوره ایلخانی برای تزئینات از گچ استفاده می کردند ولی رنگی بوده و رنگ خیلی اهمیت پیدا کرد ولی معماری دوره سلجوقیان تزئیناتش بی رنگ کار شده با همه ی قشنگی که دارد.

در داخل بنا سردابه وجود دارد و اوج استفاده از سردابه مربوط میشود به دوره ایلخانی که بعد از دوره سلجوقیان آمده اند.

غار علیصدر

غار علیصدر بزرگ ترین دریاچه ایران است.

غار علیصدر یک غار آهکی می باشد داخلش سنگ های آهکی ایجاد شده ، این سنگ ها قدمتشان برمی گردد به دوره دوم زمین شناسی یعنی بین 136 تا 190 میلیون سال قبل و به مرور زمان سنگ ها فرسایش ایجاد شده و این فرسایش باعث ایجاد یکسری حفره های بهم پیوسته می شود و این غار به این شکلی که وجود دارد ایجاد می گردد.

وقتی داخل غار می رویم چیزی که چشم انسان را میگیرد مخروط های آهکی که بروی دیواره – سقف و … غار می بینید که بر اثر ریزش قطرات آب و آهک ایجاد شده اند و فرم های جذابی به خودشان گرفته اند .

آن چیزی که غار علیصدر را با بقیه ی غار های دیگر دنیا متمایز می کند دسترسی آسان به کانال ها آبی داخل غار می باشد .

غار علیصدر​
غار علیصدر​

مردم در گذشته از آب این غار استفاده می کردند البته آب این غار به خاطر املاح و آهکی که دارد قابل آشامیدن نیست به همین خاطر هیچ موجود زنده ای داخل غار زندگی نمی کند .

اولین باری که یک گروه تصمیم می گیرند بیایند به این جا و غار را کشف کنند سال 42 اتفاق می افتد که یک فرد محلی همدان این کار را انجام میدهد و تا سال 52 مردم عادی داخل غار نمی توانستند بروند چون دهانه ی ورودی غار کوچک بود . سال 53 یک گروه از همین گروه تصمیم گرفتند دهانه ی غار را بزرگتر کنند (اندازه ای که در حال حاضر می باشد) که مردم عادی هم توانستند داخل غار بیایند و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت که از طرفی هم در آن زمان خواستند این غار را به محمد رضا شاه معرفی کنند که موفق شدند و بالاخره مهر ماه سال 55 محمدرضا شاه آمد و از این غار دیدن کرد و بعد از این کم کم رونق گرفت و نور پردازی انجام شد و …

در حال حاضر 14 دوره از غار گرفته شده که شناسایی و کشف شده و حدودا 4 تا نور پردازی شده که میتوان ازش بازدید کرد .

چرا اسم این غار شد غار علیصدر

گفته شده یک چوپانی بوده بنام علیصدر از این مکان رد می شده و متوجه آب اینجا میشه و از آب اینجا استفاده میکند و کم کم به اینجا می گویند آب علیصدر و غار علیصدر هم کم کم شکل گرفته.

کتیبه ی گنج نامه

در انتهای دوره ی عباس آباد تقریبا 5 کیلومتری غرب همدان قرار گرفته که این مسیر در زمان هخامنشیان قرار گرفته که این جاده هگمتانه آن زمان بوده که به غرب ایران بین النهرین را وصل می کرده که این جاده از جاده های امن آن زمان بوده که مورد استفاده کاروان ها و … آن زمان بوده و به خاطر همین داریوش هخامنشی تصمیم میگیره اینجا هم کتیبه ای را بگذاره که آن اعتبار و شکوه هخامنشی و اعتبار خودش را مدام به مردمانی که از این محل رفت و آمد می کردند گوشزد بزند و آن کتیبه ی بالایی را ایجاد می کند و کل متن را کپی کرده و اسم خودش و پدرش را تغییر داده و در حال حاضر این دو تا کتیبه ای که دیده می شود .

هر دوتاشون به سه تا ستون و زبان آن زمان که زبان فارسی باستان وسطی و زبان ایمانی و زبان بابلی در سمت راستی حکاکی شده اند و هر سه تا به خط میخی می باشند .

کتیبه ی گنج نامه​
کتیبه ی گنج نامه​

این دو تا کتیبه متن هایشان شبیه هم هستند مثلا متن داریوش : خدای بزرگ اهریمن زمین را آفرید و آسمان را آفرید و شادی را آفرید و داریوش را شاد گشت من داریوش بزرگ شاه شاهان و شاه سرزمین های با نعمت های بسیار شاه سرزمین بوم ، کتیبه ی بعدی همین متن را دارد و با تغییر اسم پدرش .

البته این کتیبه تا سالیان سال رمز گشایی نشده بود و کسی نمی دانست بروی این کتیبه چه چیزی نوشته شده و مردم نمی توانستند این خط میخی را بخوانند و فکر می کردند اینجا یک گنجی بوده و کم کم به گنج نامه سمت پیدا کرد .

تا سال 1220 شمسی که مربوط به دوران حکومت قاجار میشه باستان شناس شاهنشاهی بوده که می خواستند این خط را بازگشایی کنند که البته موفق شدند و سال بعد یک کاشف بریتانیایی توانست خط میخی باستان را رمز گشایی کند و بعد از آن توانستند کتیبه ی داریوش را هم رمز گشایی کنند تا ببینند بروی کتیبه چه چیزی نوشته شده .

آرامگاه ابوعلی سینا

ابوعلی سینا دانشمند نامدار ایرانی بوده و البته این آرامگاه مربوط به دوره معاصر هست و در سال 1330 تاسیس شده .

سال 1325 انجمن آثار ملی تصمیم گرفت که به مناسبت هزارمین سالگرد ابوعلی سینا بنای جدیدی بسازد به این دلیل که بنای آرامگاه قبلی اش یک گنبد آجری شکل بود  و برمی گردد به دوره قاجاریان که یکی از نوادگان  فتح علی شاه بنام نگار خاتون ساخته شده بود در حالیکه تخریب بوده.

از بین طرح هایی که معماران آن زمان ایرانی بودند طرحی به شکل فرعون برنده میشود و چند سال به این بنا زیر نظر آقای فرعون ساخته میشه.

معماریبنا قابل توجه آقای فرعون برای این طرح از زندگی نامه ی خود ابوعلی سینا از دوره ای که زندگی می کرده الهام گرفته .

آرامگاه ابوعلی سینا
آرامگاه ابوعلی سینا

برج گنبد قابوس را اگر دیده باشید شباهت این بنا با این برج را میتوان درک کرد .

در دوره اقامت ابوعلی سینا یکی از برج آرامگاه های آن زمان برج اقامت قابوس بوده و از طرفی هم این مشابهت بنا به برج گنبد قابوس را میاره و از طرفی تفاوت هایی هم دارند .

بنا به اینکه برج گنبد قابوس 10 تا طرق دارد و با آجر پر شده و اینجا ما دوازده تا طرق می بینیم دلیلش این می باشد که این دوازده تا نشان دهنده ی این دوزاده علمی است که ابوعلی سینا در دوره ی زمانی خودش بهشون مسلط بوده و در ورودی اش هم ده عدد ستون دیده می شود که این ده ستون هرکدام نشان دهنده ی یک قرن می باشد که دهمین قرتش سالگرد ابوعلی سینا ایجاد شده .

جهت مشاهده پکیج های تور داخلی آشا سیر اینجا را کلیک نمایید.

Call Now Button