کویر لوت کجاست

با دشت لوت آشنا شویم

دشت لوت یکی از بیابان های بسیار شگفت انگیز ایران می باشد که در جنوب شرقی کشور ما قرار گرفته است، که شامل بخش هایی از استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و خرسان جنوبی می باشد و با مساحت 175 هزار کیلومتری 10 درصد از مساحت ایران را در بر می گیرد. این دشت بیست و هفتمین بیابان بزرگ دنیا است.

جالب است بدانید این دشت در سال های ( 2009،2005،2004 و . . .) گرم ترین بیابان دنیا بوده است، که در سال 2005 بیشترین دمای آن به 70.7 سانتیگراد می رسیده است، دانشمندان علت دمای بسیار زیاد آن را تیره بودن سطح زمین آن می دانند.

وجه تسمیه دشت لوت

لوت به معنای برهنه، لخت، بی آب و علف و . . . می باشد، از عبارت هایی مانند  دشت لوت، کویر لوت، چاله لوت و صحرای لوت برای این منطقه استفاده می شود، بر طبق اندازه گیری های انجام شده بالاترین دمای اندازه گیری شده بر روی زمین متعلق به صحرای، بزرگ آفریقا می باشد که دمایی در حدود 58 درجه سانتی گراد را نشان می دهد (در سال 1992) بعد از این بیشترین دمای اندازه گیری شده مربوط به دره مرگ کالیفرنیا می باشد که درحدود 56 درجه سانتی گراد است.

اما با توجه به صحبت هایی که در بالا انجام دادیم دشت لوت گرم ترین نقطه زمین می باشد و بعد از آن نقطه ای در استرالیا دمایی بالغ بر 69 درجه سانتی گراد را به ثبت رسانده است، اما باید بدانیم که این دما ها در طول سالیان مختلف عوض می شوند و افراد زیادی با خرید تور کویر در طول فصول مختلف به این مکان ها می آیند.

دمای سطح زمین همواره گرم تراز دمای هوا در همان منطقه می باشد بنابراین دمایی که اندازه گیری می شود دمای سطح زمین در آن منطقه است نه دمای هوای آنجا.

طبق بررسی های انجام شده در دره مرگ کالیفرنیا هنگامی که دمای سطح زمین عدد 70 سانتی گراد را نشان می داد دمای هوا برابر با 40 درجه سانتی گراد بوده است. این دما باعث شده تا عده ای بخواهند که با خرید تور کویر از این مکان ها دیدن کنند.

طبق بررسی های دانشمندان ایرانی و خارجی منطقه گندم بریان جزء گرم ترین قسمت لوت و تمام دنیا می باشد ولی بعضی از محققین براین نظر هستند که گرم ترین منطقه جهان درکویر لوت و در ناحیه چاله مرکزی قرار دارد.

پوشش گیاهی دشت لوت

شاید بسیار جالب باشد که بدانید در این بیابان گرم پوشش گیاهی هم وجود دارد، در 20 کیلومتری منطقه شهداد درختچه های گز که به آن ها نیکا نیز گفته می شود وجود دارند. ارتفاع نیکا ها از 1 تا 10 متر می رسد و منظره ای زیبا را برای کسانی که با خرید تور کویر به منطقه می آیند را فراهم می کند.

برای اینکه گیاهان بتوانند حرکت ماسه ها را کنترل کنند باید حداقل ارتفاعی برابر با 15 سانتی متر داشته باشند و از طرفی خود ماسه ها هم باید مقداری چسبندگی داشته باشند تا با  وزش باد جابه جا نشوند.

خود گیاه هم برای جلوگیری از دفن شدن به سمت بالا رشد می کند و سعی می کند ریشه خود را درون آب های زیر زمینی حفظ کند، اگر نیکا نتواند این کار را انجام دهد با مرگ مواجه می شود.

تحقیقات باستان شناسی کویر

سازمان های مهمی از جمله مرکز مطالعاتی دانشگاه تهران به نام موسسه جغرافیایی، از سال 46 به تحقیق و مطالعه کویر لوت پرداخته است و در این پژوهش ها و اکتشافات وسایلی مانند ظرف و کوزه مربوط به سال های بسیار دور را کشف کرده است، همه ساله افراد زیادی با خرید تور کویر به صحرا فوق العاده گرم پا می گذارند و از آسمان پر ستاره آن لذت می برند.

Call Now Button