کلیسای زور زور آذربایجان

از مذاهب تا نیایشگاه

انسان های این کره خاکی هر یک دارای دین و آیین خاص خود هستند و برای انجام راز و نیاز و صحبت با معبود خود مکان خاصی را انتخاب می کنند، از هندوها گرفته که به معبد می روند، زرتشتیان به آتشکده، مسلمانان به مساجد و در این میان مسیحیان به کلیسا می روند.

در کلیسای مسیحیان نیز سعی شده برای زیبا کردن محیط از نقاشی ها، گچ بری های  خاص و معماری های بسیار خوب استفاده کنند. در ایران هم با وجود اینکه بخشی از مردم به دین مسیح گرایش دارند، کلیساهایی را می توانیم در اقسا نقاط کشور مشاهده کنیم که هر کدام دارای قدمت دیرینه هستند و بر روی افکار عمومی جهان تاثیر به سزایی گذاشته اند، از این کلیسا ها که برخی از آنها در شمال غرب کشور قرار دارند می توانیم به قره کلیسا، کلیسا زور زور و سنت استپانوس اشاره کنیم که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده اند. گردشگران جهان با خرید تور ارومیه به این مکان تاریخی می آیند و از آثار تاریخی مهیج دیدن می کنند.

ویژگی های کلیسای زور زور

این کلیسا از جمله کلیسا هایی می باشد که نامش در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، نمای بسیار زیبایی برای تماشا را در بر دارد که در کنار رودخانه ای بسیار زیبا قرار دارد  و تنها بنایی در تاریخ ایران است که در محل اصلی ساخت خود نیست و یک بار جابه جا شده است. علت این جابه جایی علاقمندان را با خرید تور ارومیه به این مکان کشانده است.

تاریخ جالب کلیسای زور زور

ساخت این کلیسا توسط اسقف اعظم، زکریا انجام گرفت که بعد ها به مکانی برای تعلیم و تربیت تبدیل شد، این کلیسا از قرن 13 تا 17 رونق بسیار خاصی داشت و بعد از آنکه جنگ میان ایران و عثمانی در گرفت از رونق آن کاسته شد و دیگر هرگز به رونق سابق خود نرسید.

این بنا ساختاری صلیببی شکل دارد که مانند سایر کلیسا های دیگر در زمان خود از سنگ های بزرگ تراشیده شده درست شده است و وقتی به این بنا دقت می کنیم نظم ساختمان نظر ما را به خود جلب می کند که از ویژگی های  بارز این کلیسا ها در آن دوران می باشد و جالب است بدانید در ساخت این بنا از ملات استفاده نشده است، در واقع سازندگان این عمارت سنگ ها را به شکلی تراش داده اند که هر دو سنگ در هم چفت شوند.

در این بنا 4 عدد نورگیر هم وجود دارد که نور داخلی کلیسا را تامین می کند و سقف آن از یک گنبد 16 ضلعی تشکیل شده است.

شایان ذکر است که در سال 1366 شمسی برای آب رسانی به منطق مختلف آن ناحیه تصمیم به احداث سدی گرفته شد، بر طبق تحقیقات انجام شده نقشه ای کشیده شد که در آن کلیسا پس از آب گیری سد به زیر آب فرو می رفت، بنابراین تصمیم گرفتند با رعایت تمام نکات اصولی کلیسا را به نقطه ای دیگر انتقال دهند، این انتقال بنا برای اولین بار بود که در ایران انجام می شد که تا کنون نیز سابقه نداشته است. این زیبایی ها باعث شده که همه ساله گردشگران زیادی با خرید تور ارومیه به این مکان فوق العاده بیایند.

دانستنی هایی درباره  کلیسای زور زور

این کلیسا در آذربایجان غربی، شهرستان ماکو، روستای بارون قرار دارد و نام کلیسا هم از فردی به نام زور زورتسی گرفته شده است که در سال 1341 میلادی در این مکان فعالیت می کرده است، این فرد باعث رونق این کلیسا شده بود و کتاب های بی شماری را در مورد مطالب مذهبی نوشته است که آنها در مرکز نگهداری نسخه های خطی ارمنستان نگهداری می شوند. کلیسای مریم مقدس مکانی است که گردشگران زیادی را با خرید تور ارومیه به خود جذب می کند.

Call Now Button