// کاخ سروستان کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

کاخ سروستان مجموعه ای دیدنی

کاخ ساسانی سروستان در استان فارس در فاصله 9 کیلومتری تا شهرستان سروستان و در محله ترنگ قرار دارد، مساحت کلی این مجموعه به 25 هکتار می رسد و تعداد زیادی از گردشگران از نقاط مختلف جهان با خرید تور شیراز، از این مکان دیدن می کنند.

این کاخ در زمان بهرام گور ساسانی احداث شد ومصالح به کار رفته در آن سنگ و گچ می باشد، در این بنا ایوانی وجود دارد که شکل آن مربعی بوده و در ارتفاع 18 متری از سطح زمین واقع شده است و در میان حیاط هم گنبدی زیبا وجود دارد، این گنبد قدیمی ترین گنبد آجری کشور می باشد.

این بنا نمونه ای مشابه از کاخ فیروز آباد می باشد که از آن کوچک تر است. این بنا از جمله شاهکار های معماری در دوره ساسانیان می باشد که در آن از مصالح کامل تر و بهتری استفاده شده است.

تاریخچه این بنا چه می باشد ؟

این بنا از یک ایوان بزرگ که اطراف آن را دو ایوان کوچک تر قرار دارد، این ایوان بزرگ به تالار و بعد از آن به چهار حیاط وصل می شود. برای اولین بار اورلی به کاخ سروستان توجه کرد وی در سال 1800 از این بنا دیدن کرد و در کتاب خود شرحی را درباره آن نوشت که او به این اشاره کرده بود که ساختمان بنایی است که از آجر ساخته شده و نمادی از معماری ایرانی اسلامی می باشد.

در سال ها بعد در حدود سال 1840 دو نفر به نام های فلاندن و کست از کاخ دیدن کردند و یک نقشه از این مکان تهیه کردند که تا به این زمان باقی است و به طور کامل این ساختمان را نشان می دهد.

 فلاندن با تحقیقاتی که انجام داده بود به این عقیده رسید که این بنا یک آتشکده باقی مانده از دوره ساسانیان می باشد، درباره این بنا بین محققین اختلاف نظر وجود دارد، عده ای بر این عقیده هستند که این بنا یک کاخ پادشاهی مربوط به دوره پادشاهی بهرام پنجم می باشد، از طرفی عده ای به دلیل کوچک بودن این سازه آن را یک کاخ پادشاهی نمی دانند و آن را یک آتشکده می دانند، همچنین عده ای این مکان را به خاطر گسترشی که در بعضی مکان ها دارد به عنوان یک استراحتگاه و یا شکارگاه معرفی کرده اند، این نظرات متفاوت باعث شده افراد با خرید تور شیراز خود با دیدن این مکان در این باره اظهار نظر کنند.

مقایسه کاخ ساسانی سروستان و کاخ فیروز آباد

اغلب این کاخ را با کاخ فیروزآباد که آن هم در استان فارس قرار دارد مقایسه می کنند، در واقع این سازه هم توسط اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان بنا نهاده شد و ازجمله مکان های دیدنی فیروزآباد می باشد، به دلیل اینکه این کاخ در کنار چشمه ای به نام قمپ آتشکده بنا شده به آن آتشکده فیروز آباد نیز گفته می شود.

کاخ فیروزآباد هم مانند کاخ سروستان در خود گنبدهای ساخته شده از آجر دارد و درنهایت به نظر برخی از محققین کاخ سروستان بسیار بهتر از کاخ فیروزآباد ساخته شده است، چه از نظر فنی و اصولی و چه از نظر معماری و بنا، برای درست کردن طاق ها و گنبد ها از مهارت بسیار زیادی استفاده شده است. در ساخت اتاق های هر دو بنا برخلاف نظر آن زمان از قرینه سازی استفاده نشده است و اتاق ها به شکل خیال پردازانه ای در هر جا قرارگرفته اند و در واقع کاخ سروستان نسخه بهتر و کامل شده کاخ فیروزآباد می باشد، ساختمان و محل پذیرایی از مهمانان و خود ساکنان به شکلی بسیار زیبا تزئین شده است.

بهترین فصل سفر به این مکان

در فصل بهار که موقعی است که شیراز حال و هوایی  بسیار مطبوع دارد زمان آنست که با خرید تور شیراز به این مکان دیدنی بیایید و با حال و هوای زمان گذشته مردمان آن زمان در فصل بهار نیز آشنا شوید، برای اینکه از زمان خود در شیراز بهترین استفاده را بکنید می توانید بهترین مراکز دیدنی شیراز را در لیست خود نوشته و به ترتیب از دیدن آنها لذت ببرید، در مواقع هم شما می توانید دیدن کاخ سروستان و هم کاخ فیروز آباد را در فهرست خود داشته باشید.

برای دیدن کاخ سروستان حتما شب را انتخاب کنید که علاوه بر دیدن بنا از آسمان پر ستاره و آرامش شب هم لذت ببرید.

آدرس کاخ در 13 کیلومتری جنوب شرق سروستان، در مجاورت کوه نظر آباد می باشد.