وان، شهر تاریخی شرق ترکیه

برای شرکت در تورهای وان ترکیه، خالی از لطف نیست کمی هم از تاریخ شهر وان ترکیه اطلاعاتی داشته باشیم.

شهر وان در شرق ترکیه، شهری با تاریخچه‌ی 3400 ساله است. این شهر در طول زمان فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشته است. در واقع شهر وان و دشت‌های پیرامون آن، قدیمی‌ترین استقرارگاه اورارتوها در نخستین هزاره یکم قبل از میلاد بوده است. و در زبان اورارتویی این شهر و دریاچه‌اش با نام‌های بیائینی و نائیری شناخته می‌شده است. پایتخت باستانی اورارتوها یک قلعه شهری به نام توشپا بوده که امروزه ویرانه‌هایی از آن در غرب شهر کنونی وان جای گرفته است و به آن قلعه وان می‌گویند.

قلعه شهر توشپا:

قلعه شهر توشپا حدود دویست سال در دست پادشاهی اورارتو بوده و بعد از آن حکومت دیگری به نام پادشاهی ارمنستان بر منطقه حاکم شد؛ اما دیری نپایید که توشپا و سرزمین‌های اطرافش تحت تملک امپراتوری قدرتمند هخامنشی درآمدند. از شواهد آن کتیبه سه زبانه خشایارشاه در سینه کش صخره‌ای و در زیر قلعه بزرگ اورارتویی (در میانه دو بخش جدید و قدیم وان واقع شده) است. سال‌های بعد از حکومت هخامنشیان نیز شهر وان دائم از مالکیت پادشاهی به مالکیت پادشاه دیگری درمی‌آمد.

این درگیری و کشمکش‌ها بر سر مالکیت شهر وان تا زمان حکومت صفویان در ایران و عثمانی‌ها ادامه پیدا کرد و مالکیت شهر بارها میان این دو قدرت همسایه جابه جا گشت. این جنگ و درگیری‌ها تا سال 1018 ادامه پیدا کرد و در نهایت در این سال توافق نامه‌ای به نام عهدنامه زُهاب یا قصر شیرین میان حکومت صفویان و عثمانی‌ها بسته شد. این توافق نامه به مبارزات 150 ساله دو کشور که بیشتر بر سر اختلافات ارضی صورت می‌گرفت، پایان داد. طبق قرارداد، شهر وان بخشی از خاک عثمانی‌ها شد و بعد از جنگ جهانی اول و از میان رفتن امپراتوری عثمانی هم برای همیشه جز خاک ترکیه باقی ماند.

امروزه نیز وان شهر کوچکی در شرق کشور پهناور ترکیه در ضلع شرقی قلعه تاریخی وان و مرکز استانی به همین نام است. این شهر از مرز مشترک ایران و ترکیه فاصله چندانی ندارد و در حاشیه بزرگترین دریاچه ترکیه واقع شده است. در حال حاضر جمعیت اغلب شهر را کردها تشکیل می‌دهند. به همین خاطر اغلب اهالی وان به زبان کردی صحبت می‌کنند ولی زبان ترکی نیز بین مردم استان متداول است.

این مقاله مربوط به تاریخ شهر وان بود و در مطالبی جداگانه می‌توانید درباره جاذبه‌های وان و دیگر دانستنی‌هایش مانند مراکز خرید شهر وان بیشتر بدانید.

Call Now Button