نوروز در جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان نام کشوری در شمال غربی ایران می باشد که لحاظ تاریخی و فرهنگی دارای اشتراکات فراوانی با ایران می باشد.

مردم ترک زبان جمهوری آذربایجان که بعد از ایران به عنوان دومین کشور شیعه جهان شناخته میشوند تنها کشور غیر فارسی زبان محسوب میشوند که عید نوروز را به صورت رسمی  جشن می گیرند و مانند ایران از تاریخ ۲۹ اسفند تا ۴ فروردین که برابر با (۲۰ تا ۲۴) مارس میباشد را تعطیل رسمی در تقویم خود ثبت کرده اند.

نوروز در آذربایجان--نوروز 97-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

مردم این کشور به واسطه اعتقاد به آیین و مراسم نوروز برای با شکوه تر انجام شدن اين جشن تدارکات ویژه ای مانند سرودن ترانه ها برای نوروز، تدارک مراسم و بساط شادی دسته جمعی، تهیه لوازم و مواد مورد نیاز سفره نوروز ویژه آذربایجان، بیان چیستان ها و پند و امثال  و… می پردازند.

محدودیت های نوروز در زمان استیلای شوروی بر آذربایجان

در دوران شوروی سابق مردم آذربایجان عید نوروز را فقط در داخل خانواده برگزار می کردند و فقط یک بار در سال 1966 اجازه برگزاری این جشن بطور رسمی در آذربایجان صادر شد و در همان سال نوروز در بین آذری ها بطور شکوهمند برگزار شد.

در زمان حکومت شوروی سابق محدودیت های خاص از سوی رژیم کمونیستی در جمهوری آذربایجان مانند دیگر مناطق تحت تسلط شوروی اعمال می شد، اما مردم آذربایجان به سنن و رسوم ملی و معنوی خود از جمله آیین های عید نوروز پایبند بوده و به اشکال مختلف این عید را جشن می گرفتند که نشان دهنده علاقه آنها به فرهنگ تاریخی خود و مخصوصا نوروز می باشد.

از اقدامات اولیه دولت جمهوری آذربایجان در راستای احیای ارزش های ملی ومعنوی، برگزاری رسمی مراسم عید نوروز در سراسر این کشور بود.

مراسم قبل از نوروز

آمادگی برای نوروز از شب یلدای کوچک که در جمهوری آذربایجان (کیچیک چله) نامیده می شود، شروع می شود و از این روز به بعد همه در تدارک روز عید نوروز و مراسم آن می شوند.

چهارشنبه سوری - نوروز در آذربایجان--نوروز 97-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

در آذربایجان نیز مانند ایران از چهارشنبه سوری کشور حال و هوای نوروزی پیدا می کند و مردم از آخرین سه شنبه سال که آن را (چرشنبه آخشامی) می نامند به شادی می پردازند. و در روز بعد یعنی چهارشنبه که آن را به نام های (سو چرشنبه سی، چهارشنبه آب و اُد چرشنبه سی یعنی چهارشنبه آتش، و تورپاق چرشنبه سی که معنای چهارشنبه خاک و آخیر، چرشنبه یا یل چرشنبه سی که به معنای چهارشنبه آخر و یا چهارشنبه باد است) به آتش بازی می پردازند.

چهارشنبه سوری - نوروز در آذربایجان--نوروز 97-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

جالب است بدانید در این کشور بر اساس باورهای کهن نوروزی بر سر سفره چهارشنبه سوری و عید باید حتما غذای تهیه شده از ماهی وجود داشته باشد.

مراسم پاپاق آتماق یا کلاه گردانی از جمله آیین های اجرا شده در چهارشنبه سوری است که اکثراً پسرها در آن شرکت دارند.
آنها در خانه همسایه را می زنند و صاحب خانه در کلاه آنها چیزهای خوردنی مانند شکر بوره، باقلوا، فندق، سیب و شکلات می گذارد که موجب شادی و خوشحالی آنها می شود.

نوروز در آذربایجان--نوروز 97-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

بعضی دختران نیز در این شب فال گوش می ایستند که به زبان آذری قولاخ فالی می گویند. آنها مخفیانه به سخنان همسایه گوش می دهند و آن ها را به نیکی تفسیر می کنند.

بنا به رسم قدیمی که هم اکنون نیز در آذربایجان برگزار می شود در روزهای اول عید نوروز عده ای با پوشیدن لباس مخصوص شخصیت کسا و کچل و بهار قیزی یعنی دختر بهار را اجرا می کنند و طی مراسم های خاص برنامه های در وصف بهار با حضور آنها اجرا می شود.

آیین سنتی-آذربایجان-نوروز در آذربایجان--نوروز 97-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور -newtour.ir

خانه تکانی قبل از فرا رسیدن نوروز از دیگر آیین های نوروزی مردم آذربایجان است که مانند ایران در آستانه عید نوروز برای برگزاری با شکوه عید انجام میدهند.

نوروز در جمهوری آذربایجان

نوروز در جمهوری آذربایجان

مانند ایران در آذربایجان نیز  خیس کردن گندم چند روز قبل از عید برای کاشتن سبزه نوروز که به آهن سمنی میگویند، انجام می شود.

بعد از ظهر روز آخر اسفند یا بیستم مارس، روز پیش از نوروز، گورستان های آذربایجان و مخصوصا شهر باکو مملو از کسانی است که به تعداد رفتگانشان، سینی های سمنو در دست دارند. بر روی بعضی گورها دو یا سه سینی سبزه گذاشته شده که نشانه این است که خانواده های چندی از خویشان آنجا حضور یافته اند. منظره گورستان در این روز حیرت انگیز است، گویی آذری ها مردگان خویش را نیز در جشن نوروز شرکت می دهند و آنها را در کنار خود می بینند.

همچنین در شب پیش از نوروز همه افراد خانواده های آذری، در خانه یکی از بزرگترها جمع می شوند و شام را با هم می خورند. مهمترین و اصلی ترین خوراک نوروزی در آذربایجان ماهی است که باید حتماً سر سفره باشد. روی سر ماهی حلقه ای قرار می دهند که آن را باید بزرگترین دختر دم بخت خانواده در انگشت خود کند. براساس باورهای مردم، این کار دختر را خوشبخت می کند.

از دیگر مراسم خاطره انگیز نوروزی می توان به انداختن کلاه پوستین به درها، آویزان کردن کیسه و توبره از سوراخ بام و درخواست تحفه شب عید اشاره کرد.

سفره هفت سین در آذربایجان

سفره نوروزی آذربایجانی ها با سفره نوروزی ما تفاوت دارد و در زمان حاضر در آن هفت سین، هفت شین یا هفت میم وجود ندارد اما هر کدام از اجزا آن معنی خاصی دارد.

نوروز در جمهوری آذربایجان

نوروز در جمهوری آذربایجان

سفره هفت سین که در میان آذری ها به آن خنچه میگویند از دیگر آیین های مرتبط با نوروز در آذربایجان است.

آذری ها بر سر سفره هفت سین غذا ها و شیرینی های متنوعی مانند پلو، شکر پاره، شکر چوریی (نان قندی)، پاخلاوا (باقلوا)، شیرینی، کشمش، پسته، بادام، فندق، گردو و تخم مرغ رنگی استفاده میکنند.

از جمله موادی که مردم آذربايجان در سفره هفت سین می گذارند سمنو است. سمنو تنها به معنای سرسبزی و طراوت نیست بلکه به معنای برکت نیز می باشد. سمنو به عنوان لذیذ ترین غذا در عید نوروز می باشد و بعد از طبخ، آن را در میان خویشاوندان و همسایه ها تقسیم می کنند.

اولین سین هفت سین آذربایجانی ها سمنو است که به نشانه شیرینی، برکت و حاصلخیزی می باشد، دومین سین سکه است که نشانه شانس میباشد، سومین سین سماق میباشد که نشانه آفتاب و گرما است، چهارمین سین، ساری کوک نام دارد که به معنای زردچوبه است و به نشانه شیرینی زندگی بر سر سفره گذاشته می شود پنجمین سین سبزه است که به نشانه خلوص و خوشبختی نزد آذربایجانی ها می باشد، ششمین سین سوت است که به معنای شیر می باشد و به نشانه سلامتی و زیبایی بر سر سفره هفت سین قرار می گیرد آخرین سین سفره هفت سین آذربایجانی ها سو یا آب می باشد که به معنای تولد تازه و زندگی است و سفره هفت سین آذربایجانی ها را تکمیل میکند.

Call Now Button