// باغ نارنجستان قوام در شیراز | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

باغ نارنجستان قوام شیراز محلی جذاب برای گردشگران

باغ نارنجستان قوام در شیراز در سال 1252 ه.ق قوام السلطنه به عنوان حاکم شیراز به قدرت رسید و در محله ای که زندگی می کرد شروع به احداث بناهایی کرد، که بعدها به مجموعه قوام شهرت یافت. این مجموعه به خاطر باغ بیرونی خود به نام باغ نارنجستان قوام شناخته می شود، این باغ در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار در طی حدود 10سال ساخته و تکمیل شد و این مجموعه از قسمت های مختلفی مانند حمام، حسینیه، مکتب خانه و . . .  تشکیل شده است.

این مکان در سال  1345 خورشیدی به دانشگاه شیراز واگذار شد که در سال های اخیر زیر زمین این بنا مورد تعمیر قرارگرفت و به عنوان موزه از آن استفاده می شود، همه ساله هم تعداد بی شماری از علاقمندان با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 به این مکان می آیند و از دیدن این مجموعه لذت می برند.

معماری باغ نارنجستان چگونه است؟

باغ نارنجستان قوام در شیراز دراصلی این بنا رو به جنوب باز می شود، که با آجر کاری های بسیار زیبایی تزیین شده است و همچنین بر سر در آن کتیبه ای وجود دارد که بر روی آن آیاتی از قرآن کریم و اشعاری در مورد بانی باغ و زمان احداث آن قرار دارد، که بر روی سر در آن تاریخ 1305 نوشته شده که به زمان ناصرالدین شاه بر می گردد، در کنار در ورودی تصویر دو سرباز قاجار همراه با تفنگ حجاری شده است.

در ورودی این بنا از جنس ساچ می باشد و بر روی آن منبت کاری های بسیار جالب و زیبایی حکاکی شده است و بعد از آن از طریق دو راهرو که در آن هم گچ بری ها و تزیینات بسیار زیبایی قرار دارد به محوطه حیاط وارد می شویم، این مجموعه در سه قسمت دارای ساختمان می باشد.

بنای اصلی این مجموعه در ضلع شمالی قرار دارد که شامل دو طبقه همراه با یک زیرزمین می باشد و در ساخت آن از سازه های زندیه ایده گرفته شده است، این بنا جزء یکی از بهترین بنا های ساخته شده در زمان قاجاریه می باشد، که شاخص ترین قسمت آن ایوان، همراه با دو ستون سنگی با سقفی مسطح می باشد.

این معماری ها و هنرمندی های انجام شده در این باغ نظر گردشگران تمام جهان را به خود جلب کرده تا با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 به این مکان آمده و از زیبایی های معماری این بنا لذت ببرند.

طراحی های اتاق های این مجموعه به صورتی انجام شده که مهمان ها به راحتی می توانستند در آن اسکان پیدا کنند، ایوانی که در این ساختمان ساخته شده بی تردید یکی از بهترین ایوان های ساخته شده در دوره قاجار می باشد. سنگ ستون ها از جنس مرمر می باشد و در ساخت آن هنر نمایی خاصی بکار رفته است و در سقف ایوان تصاویر باشکوهی نقاشی شده است.

زیبایی های خارق العاده نارنجستان

باغ نارنجستان قوام در شیراز در داخل ساختمان اصلی و ساختمان های دیگر، در داخل اتاق ها بر روی دیوارهای آن ها نقاشی های از پرندگان، حیوانات و گل بوته و مناظر دیگر کشیده شده است و در کنار این ها آیینه کاری های بسیار با صفایی بکار رفته است.

در سقف نقاشی های رنگ رونق به کار رفته  که از دوره زندیه الگو گرفته شده است و نقاشی هایی که بر روی چوب انجام شده هنر دست هنرمندان شیراز می باشد و این نوع هنر در اکثر آثار ساختمان های قاجاریه و زندیه  به کار رفته است.

در بعضی از این اتاق ها کاغذ دیواری هایی انجام شده است که این ها را از اروپا آورده اند، که تمام این هنرمندی ها توسط بهترین اساتید هنر آن دوران انجام شده است.

در ورودی عمارت اصلی شیشه ای می باشد که این شیشه های رنگی از اروپا وارد ایران  شد و تمام در های عمارت از جنس چوب گردو می باشد و در داخل آن از صدف هایی استفاده شده که در آن زمان از خلیج فارس آورده اند، افراد زیادی با شناخت این مکان با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 با این مکان تاریخی آشنا می شوید.

این درها تماما کار فوق العاده اساتید این فن هستند و بخاری های این مجموعه نیز از جنس مرمر می باشند که از یزد و تبریز به شیراز آورده شده اند.

ویژگی باغ های ایرانی چیست؟

باغ نارنجستان قوام در شیراز یکی از جلوه های معماری ایران در جهان وجود باغ هایی است که در سراسر ایران ساخته شده اند و در طی سال های متمادی بر جای مانده اند، این باغ ها دارای سه ویژگی می باشند که آن ها را از سایر باغ های جهانی مجزا می کنند.

نخست اینکه همه  آنها در مسیر آب و صدای آب هستند تا کوش شنوندگان از صدای زیبای آب لذت ببرد، دومین ویژگی این بنا ها این است که همه آن ها دیوار های بلندی دارند تا هر نگاهی داخل باغ را نگاه نکند و سومین ویژگی آن این است که داخل همه بنا ها استخر آبی وجود دارد تا هم زندگی را مطلوب تر می کند و هم هوای داخل باغ را خنک نگه می دارد.

همین ویژگی های ساده باعث شده تا نام باغ های ایرانی در سراسر جهان شناخته شده باشد، شما هم با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 از این مکان فوق العاده دیدن نمایید.