با میدان امیر چخماق یزد بیشتر آشنا شوید؟

در این مطلب قصد داریم در مورد تور یزد و میدان تاریخی امیر چخماق توضیح دهیم.

میدان امیر چخماق نام میدانی است در شهر یزد. مجمومه امیر چخماق شامل مسجد ، تکیه ، بازار و دو آب انبار است که مربوط  به دوره تیموریان می باشد، تکیه امیر چخماق در سال 1330 و مسجد امیر چخماق 1341 جزو آثار باستانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند، میدان امیر چخماق جزو یکی از بهترین  و شاخص ترین آثار گردشگری و تاریخی در شهر یزد به حساب می آید.

امیر جلاالدین چقماق از امرا و سرداران شاهرخ تیموری در سده هشت خورشیدی زمانی که حاکم یزد بود برای رونق بخشیدن به شهر یزد اقدام به ساخت تکیه، حمام عمومی، کاروان سراها، خانقاه ،قنات خانه و چاه آب سرد کرد و در این راه همسرش فاطمه خاتون  که قبر ایشان در شمال ارسن امیر چقماق می باشد به او کمک کرد.

تکیه امیر چخماق در سال 1330 هجری شمسی و با شماره 383  و مسجد امیر چخماق در سال 1341 و با شماره مستقل 247 در آثار ملی به ثبت رسیده اند، همچنین این بناها و دیگر الحاقات آن به نام مجموعه امیر چخماق با شماره 2416 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

قسمت های مختلف میدان امیر چخماق یزد

میدان 

با پا گذاشتن در مرکز ایران شهر های کویری با زیبایی خاص و فوق العاده خود رخ می نمایند و به استقبال مامی آیند، یزد شهری است که هر لحظه با جاذبه هایش شما را غافلگیر می کند و طعم متفاوتی از سفر را به شما می چشاند. در خیابان هایش که قدم می گذارید خانه های خشتی و بادگیر هایش نمایان می شود و شما را به زمان های دور می برد زمانی که هنوز ساختمان های بلند و آسمان خراش ها هنوز وجود نداشتند و آسمان صاف و پاکیزه بود.

در مرکز این شهر میدانی مهم و تاریخی وجود دارد که چندین ساختمان را در خود جای داده است که از مسافت های دور و نزدیک مسافران زیادی با خرید تور یزد به سمت خود جذب کرده است.

میدان امیر چخماق یا به قول ساکنان شهر یزد میدان میر چخماق یا میدان میر چماق در طول  سال های گذشته میدانی برای تجمع مردم بوده است و بعد از انقلاب نیز محل تجمع برای راهپیمایی ها ،تظاهرات ،تشییع شهداو علما و . . . می بود. بنابراین میدان امیر چخماق علاوه بر این که نماد استان یزد را یدک می کشد به عنوان میدان حماسه های یزدی نیز شناخته می شود.

پیشینه میدان امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق اثری از قرن نهم  هجری و زمان حکومت تیموریان  بر ایران بوده و توسط امیر جلالدین چخماق ساخته شده است .او که از امرا و سرداران شاهرخ تیموری می باشد پس رسیدن به قدرت با کمک همسر خود شروع به ساخت بنا هایی کرد که از مهمترین آنها مسجدی به نام مسجد جامع نو  در ده یا کوه دهوک سفلی می باشد .وی در جلوی مسجد میدانی بزرگ برای جلوه دادن به مسجد ایجاد کرد آن میدان از همان موقع به عنوان میدان امیر چخماق معروف شد و بنای مسجد هم بعد ها به عنوان مسجد امیر چخماق نامیده شد.

دوره صفوی و قاجار

این میدان در زمان صفوی هم به همین نام معروف بود . در زمان شاه عباس مرمت هایی روی این بنا ها صورت گرفت که یکی از آنها ساخت چهار سوقی  روی کاروانسرا بود. در اوایل قرن سیزدهم  هجری میدان جلوی مسجد و سردر بازار تبدیل به حسینیه شد البته می توان گفت که کاربرد حسینیه نداشته زیرا تا اون زمان استفاده از حسینیه به شکل امروز رواج نداشته و از زمان صفویه به بعد ساخت و استفاده از حسینیه رواج پیدا کرد .در زمان فتحعلی  شاه قاجار شخصی به نام حاجی حسین عطار بخشی را به شبستان مسجد افزود و قسمت هایی از مسجد را نیز مرمت کرد.

دوران پهلوی

تا قبل از دوران پهلوی امیر چخماق نیز مانند برخی از میدان های دیگر به  آرامگاهی برای  مردگان تبدیل شد برخی از مردم به یمن حضور حسینیه ها رفتگان خود را در آنجا دفن می کردند، با روی کار آمدن پهلوی ها از همان روز های آغازین کار جلوی این کار گرفته شد و پس از ویران کردن قبور میدان به حالت اولیه خود باز گشت، در این دوران اقدامات زیادی بر روی میدان صورت گرفت که عمده آن به زمان رضا شاه مربوط می شد، خیابان کشی ها ی دوران پهلوی یکی از مهمترین عوامل تغییرات بود، که باعث خراب شدن تدریجی جداره های میدان  شد که در نتیجه میدان کوچک تعریف کردند و مسجد امیر چخماق و میدان روبه روی حسینیه با هم ادغام شدند. در دوره های بعد پس از تحولات بسیار، بدنه جنوب شرقی به تنها جداره موجود میدان تبدیل شد که همان بدنه اصلی تکیه امیر چخماق است.

امروزه این میدان پس از سال ها همچنان پا بر جاست و مسافران زیادی با خرید تور یزد به دیدن یکی از بهترین  آثار تاریخی و گردشگری ایران می آیند.

Call Now Button