معرفی مکان های دیدنی طبس

کویر طبس کجاست؟

طبس در گذشته جزئی از استان یزد بوده است و از سال 1391 به استان خراسان جنوبی ملحق شد.

اطراف آن را شهرستان بردسکن از شمال، فردوس و بیرجند از شرق، شهر راور کرمان از جنوب، و شهرستان‌های نایین، اردکان و بافق از غرب و جنوب غربی احاطه کرده‌اند.

این شهر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خاصی را در خود جای داده است. برای آشنایی با طبس و جاذبه‌هایش این مقاله را مطالعه بفرمایید.

  • باغ گلشن طبس

در میان دو بیابان بزرگ ایران یک باغ مربعی شکل و باشکوه به نام باغ گلشن قرار گرفته است.

باغ گلشن یک نمونه چهار باغ است که از طرح‌های باغ ایرانی به حساب می‌آید. یادگار اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجار است.

آب داخل باغ از به هم پیوستن چشمه‌هایی که از کوهستان‌های اطراف طبس سرچشمه می‌گیرند و در آخر به داخل قنات می‌ریزند تامین می‌شود.

در تور طبس حتما از این باغ زیبا دیدن خواهیم کرد.

لازم است بدانید زیبایی باغ به حدی است که در مطلب راهنمای باغ گردی پایگاه اینترنتی دیلی تلگراف جز 50 باغ زیبای دنیا معرفی شده است.

  • کویر حلوان طبس

روستای حلوان به خاطر معماری کویری و نخلستان‌هایش از روستاهای محبوب طبس است.

گذشته از آن وجود یکی از کویرهای بکر ایران به نام کویر حلوان در نزدیکی روستا آن را از سایر روستاهای طبس متمایز ساخته است.

در تور کویر حلوان و طبس می‌توانید روی بازدید از رمل‌ها و دریاچه نمک خور و باتلاق‌های نمکی و رسی کویر مرکزی، شب‌نشینی کنار آتش، کمپینگ، شتر سواری و سافاری حساب باز کنید.

  • کال جنی یا دره جن‌ها

در نزدیکی طبس دره طبیعی و منحصر به فردی مشابه گرند کانیون‌های آمریکا قرار دارد.

این دره حیرت‌آور حاصل فرسایش آبی و بادی در طی هزاران سال است و در تور کال جنی و طبس هیجان و رمزآلودی آن را به خوبی حس خواهید کرد.

محلی‌ها به خاطر مرموز بودن فضای دره معتقد بودند جن‌ها در این محل رفت و آمد دارند و وزش باد در میان کال‌ها هم صدای مرموزی ایجاد می‌کند که گذشتگان آن را به جن‌ها نسبت می‌دادند و دلیل نام‌گذاری این منطقه همین است.

در ادامه‌ی مسیر به حفره‌هایی در دیواره دره برمی‌خوریم که گفته می‌شود ساخته دست انسان است و به دوره ساسانیان بر می‌گردد.

این حفره‌ها به خانه گبرها شهرت دارند و گویی در گذشته‌های دور محل چله‌نشینی  زرتشتیان منطقه بوده است.

منشا آب درون کال از چشمه ازمیغان است و در بعضی نقاط کال هم آبشارهای کوچکی ایجاد کرده و در زیر آبشارها حوضچه‌های زیبایی تشکیل شده که در تور طبس و کال جنی پیشنهاد آب تنی را به مسافران می‌دهیم.

  • روستای ازمیغان، شالی کاری در کنار نخل ها

تصور کنید در میان کویر و لابلای نخلستان‌ها در حال قدم زدن هستید و بوی شالی به مشامتان می‌رسد و شالیزارهای سرسبزی نظرتان را جلب می‌کند!

در تور روستای ازمیغان و طبس به خاطر وجود رودخانه‌های دائمی و شرایط آب و هوایی خاص منطقه شما جاذبه‌های روستایی متفاوت از دیگر روستاهای کویر را مشاهده خواهید کرد.

مشاهده نخل‌های خودرو و کشت برنج در کنار، گونه‌های متنوع گیاهان وحشی همچون درخت انجیر کوهی، تخت عروس و آبشار قدمگاه، …

همچنین خانه‌های خشت و گلی و گذر آب از روستا جز جذابیت‌های تور روستاگردی ازمیغان طبس است. راستی معنی ازمیغان را می‌دانید؟

  • چشمه مرتضی علی طبس

در 25 کیلومتری شهر طبس و نزدیک روستای قدیمی خرو، رودخانه‌ای با آب سرد جریان دارد.

امتداد آب آن از میان دیواره‌های بلند دره‌ای می‌گذرد که حفره‌هایی روی دیواره‌های اطراف قرار داد و چشمه‌های آب گرمی از دل حفره‌ها می‌جوشد.

بزرگترین حفره همان چشمه مرتضی علی است که به حمام مرتضی علی نیز معروف است.

وقتی در تور طبس و بازدید از چشمه، برای اولین بار پا در شن‌های نرم کف رودخانه گذاشتید تعجب نکنید.

اشتباه نمی‌کنید سمتی از رودخانه آب گرم و نیمی از آن آب سرد است و آب‌های گرم و سرد تا مسافتی طولانی با هم مخلوط نشده‌اند.

در کنار دو دما بودن آب رودخانه، ماهی‌هایی که به دکتر فیش معروف‌اند در مسیر آب رود منتظرند تا پاهای شما را قلقلک دهند.

در انتهای مسیر چشمه، جایی که دیواره‌های دره به هم خیلی نزدیک شده‌اند، به سدی با شکوه به نام طاق عباسی خواهید رسید.

این طاق که از آثار دوران صفوی است، قدیمی‌ترین و نازک‌ترین طاق قوسی جهان است.

راهنمای گروه تورهای نوین ( آشا سیر ) در تور طبس و بازدید از طاق عباسی حتما توجه شما را به بزهای کوهی حک شده روی سنگ‌های کنار طاق جلب می‌کند و دلیل حک شدن آنها را برایتان بازگو می‌کند

مکان های دیدنی طبس اگر به کویر علاقه دارید، می‎توانید با دیگر تورهای نوین به کویرهای اقصی نقاط کشور ایران هم همراه باشید، کویرهایی چون کویر متین آباد ،کویر شهداد ، کویر بافق و دشت لوت.

Call Now Button