// معاون الملک | تور کرمانشاه | بهترین تور کرمانشاه | تور ویژه کرمانشاه | نیوتور

معاون الملک

در این مطلب میخواهیم در مورد شهر معاون الملک یکی از شهر های استان کرمانشاه صحبت کنیم که میتوانید در تور کرمانشاه از این هر دیدن فرمایید.

از تکبه معاون الملک بیشتر بدانید

در غرب کشور ما شهری وجود دارد که در آن فرهاد به عشق شیرین به جنگ کوه رفت و خسرو به خاطر کسب قدرت با فرزندش به منازعه پرداخت، بله درست متوجه شدید ما داریم از کرمانشاه صحبت می کنیم شهری که در کناره کوه بیستون قرار گرفته و از تاریخچه غنی برخوردار است، تور کرمانشاه یکی از بهترین و پرفروش ترین تورهای داخل کشور می باشد که در تمام ایام سال گردشگر را به طرف خود جذب می کند.

اگر بخواهیم از جاذبه های کرمانشاه بگویم باید صدها صفحه مطلب و چندین کتاب را جمع کنیم و ساعت ها وقت صرف کنیم چون که کرمانشاه مملو از مکان هی دیدنی می باشد که از دوره قبل از اسلام شروع و تا دوران معاصر ادامه پیدا می کند، برای آشنایی شما با کرمانشاه ما قصد داریم یکی از مکان های کمتر شناخته شده آن را به شما معرفی کنیم بنایی که در مقایسه با دیگر آثار موجود در گرمانشاه از قدمت آنچنانی برخوردار نیست اما بسیار جالب و شگفت انگیز می باشد، و افکار گردشگران کنجکاو را تا ساعت ها در گیر خود می کند نام این سازه تکیه معاون الملک است.

تاریخچه معاون الملک

تکیه در فرهنگ تشیع به محلی گفته می شود که در آن دور هم جمع شده و به برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری به خصوص برای امام حسین می پردازند با توجه به جایگاه ویژه دین نزد ایرانیان در اکثر نقاط کشور بناهای مذهبی بسیاری مانند حسینه ها، مساجد، امامزاده ها و … وجود دارد اما یکی از شاخص ترین آنها تکیه معاون الملک است که در دوره قاجار و به وسیله یکی از معماران زبر دست آن دوران یعنی حسین خان معین الرعایا بنا گردید، با اینکه او در سده 13 هجری دیده از جهان فرو بست اما شاهکارش تا امروز محلی برای ذهن های مشتاق و کنجکاو می باشد.

به دلیل سبک معماری و شوه خاص کاشی کاری این تکیه به آن لقب مینیاتوری داده اند که گویای ظرافت و هنرمندی بنیانگذاران آن بوده است، این بنا برای خود داستان پر فراز و نشیبی دارد که بسیار پر تلاطم و دلهره آور است، تکیه معاون الملک شاهد قتل خون ریزی و اتفاقات بسیاری بوده است که از آن جمله می توان به کشته شدن حسین خان معین الرعایا سازنده این مکان و حمله مشروطه خواهانی که از ظلم حکام قاجار به ستوه آمده بودند و به آتش کشیدن این بنا بوسیله آنها اشاره کرد، تاریخ ساخت این تکیه 1281 هجری می باشد و بیش از 110 سال از آن می گذرد، این تکیه به قسمت های مختلفی تقسیم شده که مهمترین آن حسینیه، زینبیه و حیاط می باشد.شما میتوانید در تور کرمانشاه از این مکان دیدن کنید.

شاخصه های اصلی تکیه معاون الملک

این سازه که در ابتدا در زمینی به وسعت دو هزار متر مربع ساخته شده بود دارای کاشی کاری منحصر به فرد می باشد و بی شباهت به تابلوهای مینیاتور سبک اصفهان نمی باشد، از دیگر نشانه های این تکیه تلفیق هنر اسلامی با هنر پیش از اسلام می باشد که در نوع خود نخستین نمونه محسوب می شود، این بنا که به سبک زورخانه ها در سطحی پایین تر از زمین قرار گرفته است.

اما در سال های اخیر به دلیل برنامه های سازمان میراث فرهنگی و به روز شدن و تغیر کاربری بناها قسمت هایی از این تکیه نیز تغییر ماهیت داده و به شکل موزه در امده است.
نقاشی های این بنا را سه تن از بهترین و زبردست ترین نقاشان دوره قاجار یعنی حسین نقاش تهرانی و سیدابوالقاسم مانی و حسین کاشی پز تهرانی میناچی انجام داده اند که از نکات قابل تامل این ساختمان می باشد.

بد نیست بعد از ورود به این سازه و بازدید از قسمت های مختلف آن به کنار قبر حسن معاون الملک رفته و برای شادی روحش دعا نمایید.

از زیبا ترین قسمت ها ی این تکیه باید به آینه کاری های بسیار چشم نواز آن اشاره کرد که توسط محمدعلی تهرانی در قسمت حسینیه ایجاد شده است اشاره نمود.

موقعیت مکانی

تکیه معاون الملک در شهر کرمانشاه، در محله آبشوران که از قدیمی ترین محله های شهر است قرار دارد برای رسیدن به این تکیه بعد از ورود به محله آبشوران باید به طرف خ حداد عادل حرکت کرده و به تکیه معاون الملک وارد شوید از مزایای این مکان می توان به دسترسی راحت به آن از طریق وسایل نقلیه عمومی اشاره کرد.

جمع بندی

پس با توجه به این مباحث باید گفت که شما باید حتما تور کرمانشاه را خریده و از این مکان تاریخی بازدید نماید زیرا که شاهکارهای بی مانندی از آینه کاری ها، کاشی کاری ها، منبت کاری و… را در آن می توانید مشاهده نماید، هنر هایی که هر یک برای خود دنیایی از عجایب هستند.

تور کرمانشاه همراه نیوتور