مجموعه گنجعلی خانی راچقدر می شناسید؟

مجموعه گنجعلی خان در شهر کرمان و در کنار بازار بزرگ این شهر قرار دارد، یکی از بهترین جاذبه های مورد علاقه مسافرینی است که به کرمان سفر می کنند، و تور کرمان را خریداری می کنند.

گنجعلی خان از حکام معروف زمان شاه عباس در سال های 1005 تا 1934 هجری قمری بر کرمان حکومت می کرد و تلاش و کوشش هایی برای آبادانی این منطقه انجام داد، از جمله بنا های که توسط گنجعلی خان  ساخته شده و باقی مانده می توان به رباط زین الدین (مسافر خانه گنجعلی خان) در راه یزد کرمان، حوض خان در راه کرمان مشهد و تعدادی قنات در شهر کرمان اشاره کرد، این بناها در لشکر کشیها ی آقا محمد خان خصارت  های جبران نا پذیری دیدند .این مجموعه از جمله آثاری می باشد که نمی شود به کرمان رفت و آز آن دیدن نکرد و توسط شخصی به نام محمد معماری یزدی به سبک معماری اصفهانی  ساخته شده است، مساحت مجموعه گنجعلی خان 11000 متر مربع می باشد و از قسمت های زیر تشکیل شده است.

میدان، بازار، مسجد، حمام، مدرسه، ضرابخانه و آب انبار

میدان

میدان در مرکز شهر کرمان و در حاشیه بازار قرار دارد ، اوج هنر و معماری سنتی ایران را می توانید  در این میدان مشاهد ه کنید . می توانید لحظاتی را بنشینید و از تماشای کاشی کاری ها وطاق نما ها لذت ببرید، در این میدان هیچ ماشینی عبور نمی کند و کاملا مخصوص مردم می باشد و باید بدانید در ساخت این میدان کاملا  اصول  شهرسازی رعایت شده است.

بازار

بازار بین چهار سوق و بازار اختیاری است و در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار گرفته و اگر به سمت راست خود نگاه کنید حمام گنجعلی خان و 18 مغازه را می بینید و در سمت چپ بازار دستفروش ها بسات پهن کرده اند . در بازار قسمتی برای زرگرها وجود دارد که به آن قیصریه می گویند و برای دیدن به انتهای بازار بروید.

مسجد

این بنا در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان  قرار دارد  که ظاهرا مسجد کاروانسرای بزرگ مجموعه و یا  مدرسه می باشد . بنای مسجد کوچک  و شامل یک ایوان و شبستان ورودی است .کف ایوان سنگی ودر بالای در آن کتیبه ای سنگی قرار دارد ، پوشش گنبدی بنا 12 نور گیر دارد.شبستان و ایوان بسیار زیبا می باشد . محراب مسجد طرح لوح  مرمر و گلداش به زیبایی طراحی شده است ، برای دیدن اوج طراحی و زیبایی مسجد باید به شبستان آن رفت، امروزه این مسجد جنبه گردشگری دارد و نماز در آن اقامه نمی شود.

حمام

حمام هم یکی دیگر از بنا های تاریخی مجموعه گنجعلی خان می باشد که دیدن آن را نباید از دست داد. در سر در حمام کچبری هایی قرار دارد، که مقداری از آن در زمان صفویه و مقداری از آن در دوره قاجاریه طراحی شده .در پایین نقاشی ها کتیبه ای از جنس مرمر سبز وجود دارد که اشعار زیبا با خط نستعلیق نوشته شده است .جاذبه دیگر حمام رختکن حمام می باشد که دارای کنج های بسیارخوب برای عبادت و استراحت می باشد .

امروزه با گذاشتن آدمک هایی در داخل حمام ،حمام حال و هوای قدیمی خود را پیدا کرده است

مدرسه و کاروانسرا

در شرق میدان مدرسه  ای وجود دارد که هر چند زمانی برای خود بسیار با اهمیت بود اما بسته شد و تبدیل به کاروانسرا شد جالب است بدانید که امروز تغییر کاربری داده و دانشکده هنر دانشگاه باهنر کرمان است.

ضرابخانه

ضرابخانه در ضلع شمالی میدان قرار دارد ، درست  در زیر نور گیر حوض بسیار زیبایی وجود دارد که نور پردازی زیبایی را به محیط داده است، امروزه این ضرابخانه تبدیل به موزه شده و افرادی زیادی از آن دیدن می کنند.

آب انبار

در مقابل کارونسرا آب انبار زیبایی وجود دارد که نظر شما را به خود جلب می کند که زمانی آب شهر در آن ذخیره می شد.

جمع بندی

با توجه به این که کرمان استانی دیدنی می باشد که دارای مردمانی مهمان نواز است، پس تور کرمان انتخابی ایده آل برای شما می باشد که علاقه مند به اماکن تاریخی می باشید.

Call Now Button