قلعه چالشتر

در مطالب قبلی در مورد زیبایی های استان چهارمحال و بختیاری و تور شهر کرد صحبت کردیم در این مطلب در باره قلعه چالشتر صحبت میکنیم.

قلعه چالشتر کجاست؟

یکی از دیدنی ترین نقاط استان زیبای چهارمحال و بختیاری قلعه زیبایی است که در فاصله اندکی از مرکز این استان یعنی شهر تاریخی شهرکرد قرار گرفته، شما برای رسیدن به آن باید از شهرکرد 6 کیلومتر فاصله بگیرید، برای اینکه شما با این بنای تاریخی بیشتر آشنا شوید ما در زیر به معرفی آن می پردازیم که شما در طول تور شهرکرد می توانید از آن دیدن نماید.

قلعه چالشتر که با لهجه محلی به آن قلعه‌ی چالش تر گفته می شود در سده 14 هجری قمری، و بر اساس شواهد در سال 1323 تکمیل شد، ماک این مکان محمود خان چالشتری بود که به دلیل رفتار مناسب و اخلاق خوشش در بین اهالی به ستوده معروف شده بود.

محمود خان که یکی از حکام دست نشانده قاجار بود، و فرزند خدا رحم خان چالشتری بود، محمود خان در این مکان زندگی میکرد اما اقدام به ساخت این عمارت در دوران پدرش که از بزرگان بختیاری بود در سال 1321 شروع شد، و تا سال 1323 به اتمام رسید.

مشخصات ظاهری قلعه چالشتر

در ارتفاع ۲۰۸۲ متری از سطح دریا در مساحت تقریبی ۱۲۰۰۰ متر بنایی دیده می شود، که در نوع خود بی نظیر است، ساختمانی که شما در آن نشانه های معماری ایرانی و فرنگی را در کنار یکدیگر مشاهده می نماید، تقریبا بین 110 تا 120 سال قبل که ایران درگیر و دار تجدد و مدرنیته اواخر حکومت قاجار بود و نگاه خود را به غرب معطوف نموده بود، و بنا هایی در نقاط مختلف آن ساخته می شد، که یکی از مهترین آنها قلعه چالشتر است، که معماری و طراحی آن از زیبای بسیاری برخوردار است که در نقاط دیگر شبیه آن را نمی توانید ببینید.

بخش های مختلف قلعه چالشتر را بشناسید

این بنای زیبا دارای  قسمت های گوناگونی است که از منحصر به فردترین بخش های آن سردر سنگی آن است که چشم بینندگان را به خود مشغول می کند.

از دیگر بخش های مهم عمارت چالشتر می توان به خان‌ نشین، اندرونی، حمام، انبارها و اصطبل‌های آن اشاره کرد، البته بخش های دیگر قلعه چالشتر هم با ضرافت بسیاری طراحی شده است که مهممترین آن عبارتند از اندرونی با یک دالان که به قسمت خان نشین متصل می شود، از چشم نوازترین قسمت های این بنا که همان ابتدا مشهود است 10 ستون سنگی مرتفع آن است که به رنگ سفید تزئین شده، از دیگر قسمت های دیدنی این قلعه ایوان آجرکاری شده و کاشی های معرق موجود روی آن می باشد که در پیشانی بنا برای تزئین به کار رفته  که از زیبایی فراوانی برخوردار است.

نقاشی های موجود در قلعه چالشتر

از قشنگ ترین و در عین حال خاص ترین قسمت های عمارت چالشیر نقش و نگارهاییست که در اتاق های این بنا دیده می شود، طرح و نقش هایی که با هنرمندی تمام کشیده شده اند، شما اگر به تصاویر این عمارت خیره شوید از دیدن نقوش اساطیری تا داستان های قرآنی و همچنین طرح های غربی را می توانید در این مجموعه مشاهده نمایید، از طرف دیگر شما با خرید تور شهرکرد می توانید ۵ ایوان و پنج اتاق نسبتا بزرگ را که با ۴۰ ستون تکمیل شده اند مشاهده نمایید که در نوع خود بی نظیر می باشند.

موزه‌های موجود در قلعه تاریخی چالشتر

امروزه با افزایش گردشگران و توجه مسولان به این امر، اماکن تاریخی از اهمیت دوباره ای برخوردار گشته ان به نحوی که  همه روزه تغییراتی در کاربری این مکان ها داده می شود، که یکی از بارزترین آنها تبدل نمودن این اماکن به موزه و اقامت سرا می باشد، به این جهت است که در قلعه چالشتر شما می توانید 3 موزه مختلف را از نزدیک ببینید، که هر کدام می تواند تا ساعت ها شما را به خود مشغول نمایند.

نخستین موزه ای که شما می توانید به آن وارد شوید موزه ‌ی کار و زندگی نام دارد، که در زیرزمین قلعه‌ی خدارحم خان قرار گرفته است و در آن بیش از 600 جسم منحصر به فرد دیده می شود که برای گردشگرانی که تور شهرکرد را خرید می نمایند بسیار مهیج می باشد این موزه در سال 1382 تاسیس شد بیش از 10 سال از فعالیت آن می گذرد.

پس از بخش کاروزندگی موزه‌ ی مردم‌ شناسی چالشتر تشکیل شد، که از جالب ترین قسمت ها این قلعه برای اشخاصی می باشد که علاقه مند به آشنایی با فرهنگ و تمدن اقوام محلی ساکن در استان چهارمحال و بختیاری اند، می باشد این موزه قبلا حمام خان چالشتربوده است، به همین دلیل به آن موزه حمام نیز گفته می شود.

موزه ‌ی آثار سنگی آخرین قسمت این عمارت است در محوطه‌ی بیرونی خانه ستوده قرار  گرفته است، اجسام سنگی چون چرخ آسیاب و شیر و قوچ که از حیوانات مورد احترام در اساطیر بختیاری می باشد، از جمله اجسام موجود در این بخش عمارت چالشتر می باشد که علاقه مندان ویژه خود را دارد

نکات جالب در مورد قلعه چالشتر

یکی از جالبترین موضوعاتی که بر تاریخچه این بنا سایه افکنده است، اقامت افراد مشهوری چون علی اکبر دهخدا در این قلعه می باشد اقامتی  که نزدیک 2 سال به طول انجامید.

آدرس قلعه چالشتر

شما برای رسیدن به این محل باید پس از ورود به استان چهارمحال وبختیاری به طرف مرکز این استان حرکت کرده و در  ۵ کیلو متری این شهر پس از ورود به شهرستان چالشتر به سمت خیابان باستان رفته و از این بنا دیدن نماید، توصیه آخر ما به شما فراموش نکردن بازدید قلعه چالشتر در تور شهر کرد می باشد که بسیار هیجان بر انگیز ولذت بخش می باشد.

تور شهرکرد همراه نیوتور

Call Now Button