// سلاسل قلعه | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

سلاسل قلعه

از قلعه سلاسل چه می دانید؟

سلاسل قلعه این قلعه از جمله قلعه های بسیار زیبا در استان خوزستان ودر کنار رودخانه شطیط می باشد، که طبق تحقیقات انجام شده مربوط به دوره ی هخامنشیان میباشد، که افراد زیادی از سراسر نقاط جهان با خرید تور خوزستان از این بنای تاریخی دیدن می کنند، اما عده ی دیگری از محققین می گویند این بنا مربوط به دوره ساسانیان است، در مورد قدمت این بنا حرف های متفاوت زیادی زده می شود.

بر روی این بنا مرمت های زیادی انجام گرفته است که جمله انها می توان به مرمت های فتحعلی خوان در قرن 11 هجری و در سال 1237 هجری توسط محمد علی میرزا دولتشاهی و دیگر بار در سال 1307 بازسازی انجام گرفت. در طول سالیان متمادی جنگ های بی شماری در این منطقه صورت گرفته است که مانند سایر بنا های تاریخی این بنا هم مورد دستبرد و خرابی قرار گرفته است.

در زمان قاجار بیشترین آسیب به این قلعه وارد شده است و اگر امروزه به این مکان سر بزنیم جزء اتاق ها و زیرزمین  از این بنا باقی نمانده و تمام عمارت های آن تخریب شده است.

کاربرد قلعه سلاسل چیست؟

سلاسل قلعه عده ای بر این فکر هستند که این بنا فقط کاربرد نظامی داشته و در مورد سایر امور از آن استفاده نمی شده است، اما باید بدانیم که از این  قلعه در کنترل نهر داریون  و محل حکومت فرمانروای آن زمان بوده است که با خرید تور خوزستان می توانید این قلعه را از نزدیک مشاهده کرده و از قسمت های مختلف آن دیدن فرمایید.

فرمانروایان آن زمان سعی می کردند که با مردم در ارتباط باشند بنابراین فاصله قلعه تا شهر بسیار کم بود و از طرفی از جانب شهر هم بسیار مقاوم بود.

چرا سلاسل؟

سوال بعدی که پیش می آید این است که چرا اسم این قلعه را سلاسل نامیده اند.

  • عده ای بر این باورند که بانی این قلعه فردی است به نام سلاسل از غلامان فارس، وی این قلعه را ساخت سپس به قیام علیه حاکمان فارس شتافت، پس از این حمله سلاسل به قلعه خود رفت و مدت زیادی را در آنجا ماند، حاکمان فارس که دیدند که دیگر نمی توانند آنجا بمانند دست به عقب نشینی زدند و از آن به بعد این قلعه به قلعه سلاسل معروف شد.
  • عده ای می گویند که سلاسل به معنی زنجیر می باشد و چون در رود شطیط قایق ها به مانند زنجیر به هم متصل بودند و این رودخانه هم در کنار قلعه قرار داشت این عمارت را قلعه سلاسل نامیدند.
  • از جمله علت های دیگر نام گذاری این بنا می توان گفت که فردی که برای مرمت این بنا در سال 315 ه.ق آمده بود فردی است به نام ابن ابی سلاسل و به احتمال زیاد این بنا قبل از اسلام نام های دیگری نیز داشته است.

با خرید تور خوزستان می توانید از نزدیک با علت نام گذاری این بنا آشنا شوید.

از بنای این قلعه چه می دانید؟

سلاسل قلعه این قلعه به صورت بیضی ساخته شده است، این بنا دارای دو در بسیار بزرگ می باشد و در سمت شمال و شمال شرقی خندقی بسیار بزرگ کنده شده است و برج های دیده بانی گردی دارد که به تمام محل مسلط می باشد، در داخل قلعه هم نانوایی، آشپزخانه، حیاط های متعدد، اصطبل، حمام، سربازخانه، اسلحه خانه و . . . قرار دارد.

در زمان قاجار یک قلعه در سه طبقه در نزدیکی این بنا ساخته شد که دارای پنج زیر زمین بزرگ (شوادان) بود که به سایر زیر زمین های آن مناطق وصل بود.

در بالای این بنا سه سی سرا قرار داشتند که کار تصفیه هوا را انجام می دادند و هوای شوادان ها را بسیار مطبوع نگر می داشتند. دیدن این شوادان های یکی از لذت هایی است که نسیب افرادی می شود که با خرید تور خوزستان از این مکان دیدن می کنند. این شوادان ها مرکزی بوده که بزرگان نظامی در طول تابستان در آن استراحت می کردند.