// قره کلیسا در آذربایجان غربی | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

قره کلیسا در کجا قرار دارد

قره کلیسا یا کلیسای نادئوس مقدس نام یک کلیسای قدیمی در استان آذربایجان غربی می باشد. این کلیسا در 20 کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام قرار دارد، قره کلیسا در 7 ژوئیه 2007 در فهرست جهانی میراث یونسکو به ثبت رسید.

نام های مختلف کلیسا

در مورد نام کلیسا و ریشه آن نظرات مختلفی داده می شوند . این کلیسا به زبان ارمنی سورب نادئوسی وانک یعنی کلیسای مقدس نادئوس نامیده می شود که همه ساله گردشگران زیادی از سارسر جهان با خرید تور ارومیه  ویژه نوروز 98 از این مکان دیدن می کنند.

نام این مکان نام یکی از حواریون مسیح است که برای تبلیغ مسحیت به منطقه جنوب فلات ارمنستان آمده بود، در سال 66 میلادی، نادئوس مقدس به همراه ساندوخت، دختر پادشاه و چند نفر دیگر، که به دین مسحیت ایمان آورده بوده اند، به دستور شاه آن دوره ارمنستان دستگیر شدند و پس از شکنجه، فوت کردند، و نادئوس مقدس در مکان فعلی دفن شد.

کارا  در زبان آذری که مردم آذربایجان قبل از استیلای ترکان با آن صحبت می کردند و شاخه ای از زبان تانی و هرزنی که برگرفته از زبان پهلوی است معنای جامع و بزرگ می دهد و از سده هشتم هجری کارا تبدیل به قره شد و کلیسا را قره کلیسا نامیدند که اشتباه است و باید کارا کلیسا نامیده شود.

بررسی ریشه شناسی کارا این پرسش را پاسخ می دهد، که هم قره و هم کارا درست است، هر دو به معنای بزرگ ،گران و ارجمند می باشند، هر دو واژه ایرانی هستند و از ریشه کلمات هند اروپایی  می باشند.

مورخان هم در سده هشتم به بعد هم بنا به مناسبت هایی از کلیسای نادئوس  یادی کرده اند و آن را قرا کلیسا نامیده اند، چون قسمت های خاوری آن با سنگ سیاه ساخته شده.

عده ای به نظر هستند که قرا کلیسا یعنی کلیسای سیاه (زیرا قرا در ترکی به معنی سیاه است)، ولی باید به این نکته توجه کرد که زبان قوم ترک تا قبل از این ها زبان آذری بوده  است و به دون تردید کلیسای نادئوس تا قبل از سده هشتم هجری قمری نام دیگری نیز داشته است.

قره کلیسا در کجا قرار دارد ؟

کلیسای نادئوس در 46 درجه و 33 دقیقه طول جغرافیایی و 39 درجه و 6 دقیقه  عرض جغرافیایی نیمروز گرینویچ قرار دارد.

این کلیسا در تاریخ 11 بهمن 1334 خورشیدی  به شماره 405 ثبت ملی گردیده است و همچنین در تاریخ 17 تیر ماه 1387 خورشیدی برابر 7 ژوئیه 2008 میلادی، طی برگزاری نشست سی و دوم، کلیسای قره کلیسا و دو کلیسای دیگر به عنوان نهمین اثر تاریخی ایران در فهرست سازمان جهانی یونسکو ثبت گردیده اند.

تاریخچه  قره کلیسا

تاریخ ساخت این بنا ، بنا بر صحبت موسس خورناتسی ، مورخ مشهور ارمنیان به اوایل دوره مسیحیت بر می گردد، به طوری که ساختمان کلیسا بر روی قبر تادئوس مقدس از مبشران دین مسحیت قرار دارد.

بنای اول آن به سده چهارم باز می گردد، که از همان روز های اول برای عبادت ساخته شده بود، از جمله جزئیات معماری این بنا که توسط گریگور روشنگر ساخته شده  اطلاعاتی در دست نیست، ولی در مورد بنای آن یکی از یاران وی و اولین اسقف کلیسای کاراپت مقدس، به نام زنون گلاک در کتاب تاریخ دوران به این موضوع پرداخته است، از سده نهم میلادی به بعد صحبت های بیشتری در مورد کلیسای تادئوس آمده است.

در طی سالیان دراز این مکان توسط صاحبان قدرت غارت شده و بر اثر بلا های طبیعی مانند زلزله دچار آسیب هایی شده است، این بنا از دو قسمت سیاه رنگ و قسمت های سفید رنگ  که تازه تر هستند ساخته شده است که هر کدام برای خود تاریچه ای دارند. نخستین بار این بنا توسط چنگیز خان مغول  قسمت عظیمی از این بنا تخریب شد اما در زمان حکومت هلاکوخان به همت خواجه نصرالدین طوسی مرمت شد.

همچنین بر مبنای کتیبه هایی که در کنار محراب قرار دارد در سده 14 میلادی (سال 1391 میلادی) زلزله مهیبی ساختمان این بنا را  کاملا تخریب می کند و بنای حاضر توسط اسقف زاکاریا و دو تن از برادرانش در مدت 10 سال  ترمیم و بازسازی شد و در سال 1401 بار دیگر درهای این کلیسا به روی زائرین باز شد و همچنین در سال 1691 این کلیسا با سنگ های سیاه و در سال 1810 با سنگ های سفید بازسازی شد، امروزه افراد زیادی با خرید تور ارومیه از این بنای تاریخی دیدن می کنند.