شگفتی های غار قوری قلعه کرمانشاه

یکی از اماکن دیدنی و شگفت انگیز مورد علاقه گردشگران و به ویژه طبیعت گردان غارها و پیچ و خم پر رمز و راز آن می باشد، این محل که یکی از بی نظیر ترین اماکن ایران محسوب می شود، با این که تنها 500 متر از این غار برای بازدیدکنندگان بازگشایی و آماده سازی گردیده است، اما کماکان بسیاری از گردشگران به شوق دیدن این غار به استان کرمانشاه و شهرستان روانسر مسافرت می نمایند و با هدف خرید تور کرمانشاه به اژانس ها و سایت های گردشگری مراجعه می کنند.

از جمله محل هایی که انسان را به یاد افسانه ها می اندازد، این محل می باشد که دارای اشیاء باستانی فراوانی است، که تاریخچه آنها به دوران پیش از اسلام بازمی گردد و از جمله مهمترین آنها که شایان ذکر است مربوط به دوره ساسانیان می باشد که نزدیک 5 سده در ایران حکومت می کردنند، این هرار توی چشم نواز در عین حال که ذهن انسان را درگیر خود می نماید، از قسمت های مختلفی ساخته شده است که دست طبیعت آنها را ایجاد کرده است، اما امروزه برای شناخته شدن این قسمت ها و متمایز گردانیدن آنها هر ناحیه را به یک اسم نامیده اند که مهمترین آنها تالار بتهوون، مریم، و تونل برزخ می باشد. که هر یک به دلایل خاص خود به این شهرت رسیده اند.

امروزه گردشگران مختلفی از داخل و خارح از کشور به منظور مشاهده این مکان تور کرمانشاه را خرید می نمایند و از دیدن نورپردازی های زیبای آن ذوق زده شده و مشغول عکاسی و ثبت خاطرات خود در غارقوری قلعه می شوند، اگر بخواهیم در مورد پیشینه و ویژگی های منحصر به فرد این جاذبه طبیعی که پیوندی نا گسستنی با تاریخ ایران و کرمانشاه دارد، صحبت کنیم بسیار باید وقت صرف نمایم، تا از غار قوری قلعه اطلاعاتی بدست آوریم اما با همه این موضوعات ما قصد داریم تا در ادامه این مطلب به معرفی ویژگی های غار قوری قلعه بپردازیم.

موقعیت مکانی غار قوری قلعه

در کناره روستایی به همین نام که در شهرستان روانسر در غرب استان کرمانشاه قرار گرفته است، در فاصله تقریبی 25 کیلومتری آن شما می توانید دهانه غار  50 تا 12 هزار ساله قوری قلعه را ببینید البته بهترین مسیر برای رسیدن به این غار استفاده از جاده روانسر- پاوه می باشد.

یافته های باستانی به دست آمده

در این جاذبه طبیعی که مملو از قندیل های محسور کنند می باشد، کریستال های فراوان که در عمق 1000 تا 1500 این غار قرار دارد خود یکی دیگر از جاذبه های گردشگری فوق العاده این سایت می باشد، این اجسام که دارای عمری چند میلیون ساله می باشد از رسوب آب تشکیل شده است که و از جنس آهک می باشند، که شاید جالب باشد که بدانید اندازه آنها بین 8 تا 10 متر میباشد!

در این مکان جمجمه و تکه های استخوان انسان که تقرببا فسیل شده است باقی مانده که گویای این مسئله است که در دوران ماقبل تاریخ نیز در قوری قلعه بشر رفت و آمد می نموده است.

اما به دلایلی که برای باستان شناسان و تاریخ دانان نیز ناشناخته است سکه ها و ظروف طلایی و مسی مربوط به دوران ساسانیان در این مکان بدست آمده است که تا کنون 30 عدد از آنها کشف شده است، تعداد تالارهای این غار 5 عدد می باشد که هر یک زیبایی خاص خود را دارد.

رکورد های قوری قلعه

  1. طولانی ترین غار ایران
  2. بزرگترین غار آبی آسیا و خاورمیانه
  3. از کهن سال ترین غارهای ایران 65 میلیون سال
  4. وسیع ترین غار آبی آسیا
  5. عمق بیش از 3 هزار متر

وجه تسمیه

مهمترین مسئله که بعد از شنیدن نام این قلعه به ذهن انسان می رسد، حالت تعجب و شاید کمی خنده نیز باشد، که این اسم به چه معنا می باشد اما واقعیت این است که اصلا مسئله خنددار و طنزی در این مکان وجود نداشته است و به دلیل هجوم یاغیان بسیار که در این منطقه زندگی می کردند، برای حفاظت از روستا قلعه ای با ظاهری شبیه به قوری در نزدیکی ان ایجاد شد که امروزه نیز ویرانه های آن به چشم می خورد و مهمترین دلیل شهرت این غار به قوری قلعه نیز همین مسئله است.

بهترین زمان بازدید از قوری قلعه

این غار دیدنی در تمامی روز های هفته آماده ارائه خدمات به مسافران و بازدیدکنندگان کنجکاوی می باشد که به این غار مراجعه می کنند البته ایامی مانند عاشورا، شب قدر و دیگر روزهایی که تعطیلی رسمی می باشند بسته است، میزان مبلغی که شما بایید برای مشاهده این سایت طبیعی و تاریخی بپردازید 10 هزار تومان می باشد.

Call Now Button