// غار سنگ تراشان در فارس | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

غار سنگ تراشان غاری دست ساز و بسیار جالب

غار سنگ تراشان بنایی است که در شهرستان جهرم قرار دارد و یک مکان بسیار زیبا و فوق العاده تاریخی می باشد که توسط انسان ها ساخته شده است، که بزرگترین غار دست ساز جهان است و نام های دیگری مثل، سنگ اشکن، سنگ شکنان و سنگ شکن دارد.

این غار در قسمت شمالی کوه البرز و جنوب شهر جهرم واقع شده است، ارتفاع آن تا سطح دریا 1000 متر می باشد و فاصله آن تا شهر شیراز حدود 185 کیلومتر می باشد.

این غار با سنگ تراشی هایی که در آن صورت گرفته به صورت کنونی خود در آمده است، که در آن سنگ های بزرگ آهک و دولومیتی را خارج کردند و بزرگترین بنای تاریخی جهان را ساختند.

البته باید خاطر نشان کرد که غارهایی بزرگ تر از این هم در دنیا وجود دارند اما همه انها توسط ابزار های مکانیکی به وجود آمده اند و برای خارج کردن مواد معدنی ایجاد شده اند، اما غار سنگ تراشان فقط به قصد درست شدن یک غار ساخته شده و در تنها غار ساخته شده در جهان به این منظور می باشد.

افراد زیادی با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 از زیبایی های این غار دیدنی لذت می برند و به شما هم توصیه می کنیم برای یکبار هم که شده از این مکان فوق العاده خاص دیدن نمایید.

این مکان را چگونه ساخته اند؟

ساخت این مکان توسط چند سنگ تراش انجام شده و نحوه کار آن ها هم به این صورت بوده که هر نفر مشغول تراش دادن قسمتی از غار می شده و برای جلوگیری از ریزش سقف هم بخش هایی از سنگ ها را باقی می گذاشتند تا به مانند یک ستون طبیعی عمل کنند و پس از تمام شدن کار، غاری به طول تقریبی 350 متر و با عرض 150 متر بنا شد، ارتفاع این غار 4 متر و در نقاط پایانی به یک متر می رسد و دارای 12 دهانه و 100 ستون است، ابتدای آن روشن و هرچه به مرور به انتهای غار می رسیم از میزان نور کم شده و انتهای آن کاملا تاریک می باشد، که مکان هایی برای قرار دادن چراغ بر روی دیوارها تعبیه شده تا قسمت های تاریک، روشن شوند.

این غار گردشگران زیادی را از سراسر جهان با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98  به سمت خود جذب می کند تا از یکی از شاهگار های معماری جهان دیدن کنند.

موانع جهانی شدن سنگ تراشان

این غار تمام آیتم های لازم برای تبدیل شدن به یک مجموعه گردشگری جهانی را دارد، اما متاسفانه مرمت و رسیدگی های لازم در انجام  نمی شود، از جمله مراقبت های لازم می توان به بازسازی سقف های این بنا اشاره کرد که ترک خورده اند و در قسمت هایی هم سقف ریزش کرده و جان بازدید کنندگان را با خطر مواجه می کند، همچنین از قطر ستون ها به علت فشار های وارده کم شده است.

در بازسازی باید دقت شود که شکل اصلی غار حفظ شود و حالت اولیه آن تغییر نکند، همچنین بازسازی باید به طور کلی، شامل تمام قسمت های بنا باشد، ما امیدواریم با انجام این بازسازی ها این بنا دوباره رونق همیشگی خود را باز یابد و گردشگران را از سراسر جهان با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 به سمت خود بکشاند.