امروز می خواهیم شما را با یکی دیگر از جاذبه های زیبا استان کردستان شهرستان سنندج که می توانید با تور سنندج از این مکان تاریخی دیدن فرمایید.

آصف وزیری که بود

آصف دیوان میرزا علی نقی کردستانی (متوفی 1316) پسر میرزا رضای وزیری کردستانی،سیاست مدار دوره قاجاری بود. خانواده او اصالتی اصفهانی داشتند و به تشویق هلوخان اردلان حاکم کردستان در 1022 ق به آن منطقه محاجرت کردند.

چون یکی از افراد این  خانواده به نام میرزا عبدالله ، به مقام معاونت و پیشکاری والی کردستان رسید، همه آن طایفه به وزیری شهرت یافتند.میرزا علی نقی که در وزارت کشور خدمت می کرد ، در زمان حکومت امیر نظام گروسی (1313-1325ق)لقب آصف دیوان گرفت که از القاب محلی بود .وی در دوره مشروطیت به آصف اعظم ملقب شد.

عمارت آصف که به عنوان خانه کرد در سنندج معروف است  به عنوان نمادی برای هویت کرد و گنجینه مردم شناسی مردم کرد از با ارزش ترین آثار فرهنگی تاریخی کردستان می باشد ، که عمارت آصف امروزه بخشی از پروژه فرهنگی خانه کرد شامل غرفه ها و فضاهای موزه می باشد ، که یکی از قدیمیترین  بناهای تاریخی سنندج می باشد و در خیابان شاپور ، نزدیک مسجد دارالاحسان قرار دارد ، این بنا توسط  آصف –اعظم- (میرزا علی نقی خان لشکر نویس) در دوره صفویه بنا شده است.

با تاریخچه آصف وزیر آشنا شوید

با استفاده تور سنندج می توانید این مطالب را از تزدیک مشاهده کنید.شکل گیری عمارت آصف وزیری به چهار دوره تقسیم می شود ، که دوره اول مربوط به بخش شمالی شامل اتاق ها و راهروهای طرفین و قسمتی  از فضا های بخش شرقی مربوط به دوره صفویه است . دوره دوم شکل گیری عمارت آصف مربوط به نیمه نخست حکومت قاجار می باشد . در این دوره ضلع های غربی و شرقی حیاط  بیرونی وحمام عمارت  ساخته شده است ، دوره سوم که مربوط به ساخت فضا های اندرونی ، سردر ورودی نیم هشتی و بازسازی بخش غربی تالار تشریفات می باشد مربوط به سال های 1312 تا 1316 هجری شمسی است.

دوره چهارم ساخت عمارت آصف مربوط به سال های 1378 تا 1382 می باشد ، که شامل مرمت کامل  قسمت های عمارت ، تعویض سنگ فرش کف حیاط  ، بازسازی دوباره حیاط مستخدمان به شکل امروزی است.

موزه مردم شناسی یا خانه کرد

(موزه مردم شناسی مناطق کردنشین ) یا (خانه کرد) که از جاذبه های تور سنندج می باشد، بزرگترین موزه مردم شناسی مربوط به یک  قوم در ایران است، مرحله نخست پروژه خانه کرد که عمارت آصف  را به خود اختصاص داده شامل : نگارخانه و حیات ورودی عمارت، حمام، غرفه‌های زندگی شهری، مکتب خانه، قلاب بافی، زیورآلات زیبا، بخش های کشاورزی، مشاغل و فنون سنتی، بخش اسناد و عکس‌های تاریخی عمارت، اتاق خان، بخش پوشاک مختلف، غرفه شکار، غرفه صنایع دستی، غرفه بخش مطبخ زندگی محلی، کتابخانه و مرکز اسناد است. مجموعه عمارت آصف  که حدود چهار هزار متر مربع عرصه و اعیانی دارد از جمله خانه های اعیانی مسکونی مورد توجه در معماری مسکن است، که در سال 1375 با شماره 1822 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دانستنی های معماری این بنا

این بنا علاوه بر سردر نیم هشتی، دالان ورودی و اتاق تقسیم آب دارای  چهار حیاط بیرونی، اندرونی، مستخدمین و مطبخ است.

حیاط بیرونی که حیاط  اصلی  هم است دارای پلانی مستطیل شکل ، دو ایوان ،آبنما و باغچه با طرح چهار باغ است و در ضلع شمالی آن تالار اصلی با تزئینات منحصر بفرد  شامل گچبری ها، مقرنس کاری و اورسی زیبا و پرکاری با نقوش هندسی قرار دارد.

در ضلع شرقی حیاط بیرونی فضا هایی شامل راهرو های ارتباطی و دو سه در و یک چهار دری و دو اتاق وجود دارد و در ضلع غربی آن ایوانی با ستون های آجری واقع شده و در پشت این ایوان یک تالار یا اورسی بسیار زیبا وجود دارد که دارای طرح اسلیمی است و دو اتاق در طرفین آن قرار دارد . از قسمت های مهم حیاط بیرونی حمام عمارت است که زیباترین حمام تاریخی سنندج است و دارای ستون های سنگی حجاری شده و تزئینات آهک بری و کاشی کاری می باشد.

حیاط اندرونی در ضلع شمالی عمارت واقع شده و در اوایل دوره پهلوی  و بر اساس معماری بومی ساخته شده است . فضا های حیاط اندرونی به صورت دو اشکوبه ، با یک طبقه زیر زمین  و ایوانی با شش ستون چوبی و تزینات گچبری ساخته شده است و دارای آب نمایی لوزی شکل با باغچه هایی در اطراف است.

حیاط مستخدمین  در ضلع جنوبی مجموعه و در کنار دالان ورودی واقع شده است، فضاهای معماری  این بخش سال های گذشته به صورت کامل  تخریب شده بود و آثاری که نمایانگر شیوه ساخت ساز آن باشد باقی نمانده بود، به همین دلیل بازسازی حیاط مستخدمین بر اساس طرحی جدید منطبق بر اصول  معماری سنتی بوده که شامل  حیاط مرکزی با رواق های پیرامون، نگار خانه، سرویس بهداشتی و فضا های تاسیساتی است.

گوشه ضلع جنوبی عمارت ، حیاط کوچکی وجود دارد که به حیاط مطبخ معروف است (از جاذبه های تور سنندج و دارای آبنمایی سنگی است، که در مطبخ که فضایی است مسقف ، که با طاق و تویزه به این حیاط باز می شود، آب مورد نیاز مجموعه آصف از یک رشته قنات که از غرب سنندج توسط تنپوشه های سفالی و لوله های فلزی جدید جاری است تامین می شود.

Call Now Button