// شهر سامن کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

با شهر زیر زمینی سامن آشنا شوید

شهر زیر زمینی  واقع در استان همدان، جنوب غربی شهرستان ملایر و در شهر سامن قرار دارد، این بنای تاریخی در سال 1384 به صورت کاملا اتفاقی کشف شد، باستان شناسان هسته اولیه این شهر را به دوره قبل از اشکانیان نسبت می دهند که به مرور در طول تاریخ به وسعت آن افزوده شده است.

موقعیت کنونی شهر این احتمال را می دهد که در خرابه های شهری باشد که از آن به عنوان شهر رامن در کتاب های المسالک و الممالک یاد شده است، این شهر به صورت دستکند بر روی سنگی به جنس گرانیت ساخته شده و قسمت های زیادی از آن زیر شهر سامن قرار دارد و همه ساله افراد زیادی با خرید تور همدان ویژه نوروز 98 به این مکان دیدنی سفر می کنند و از دیدن این شهر لذت می برند.

در اتاق هایی که در این مکان وجود دارد تعدادی اسکلت مرده یافت شده که مربوط به دوره اشکانیان می باشد و به صورت دست نخورده در جای خود باقی مانده اند و در کنار اسکلت ها ، هدایایی وجود دارد و احتمال می رود که این تدفین مربوط به دوره اشکانی باشد، این شهر هنگامی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری را داشت کشف شد.

با تاریخ شهر زیر زمینی سامن بیشتر آشنا شویم

در حال حاضر اطلاعات زیادی در باره زمان احداث این بنا در دست نیست ولی با بررسی ها انجام شده این احتمال می رود که این بنا متعلق به  قبل از سلسله اشکانیان باشد. احتمالا  وسعت این شهر در زمان مهرداد یکم در زمان 120 تا 130 قبل از میلاد به بیشترین حد خود رسیده است و برای مراسم مذهبی ساخته شده است.

 وسعت این شهر به حدود 3 هکتار برآورد شده است که در آن 25 اتاق این شهر در منطقه ای موسوم به سرقلا کشف شده است، به علت رطوبت زیاد بخش زیادی از این بنا همچنان در زیر سنگ ها پنهان مانده است، برخی از این آثار درعمق 6 متری زمین قرار دارد که کار اکتشاف را سخت کرده اند.

 این بنا در طی تاریخ مورد ساخت و بازسازی های مختلفی قرار گرفته ، که هر کدام مربوط به دوره خاصی می باشد. به نظر می رسد قسمت های که از این بنا کشف شده اند قسمت اندکی از این بنا  باشند، به احتمال زیاد این بنا اولین بار برای برگزاری مراسم مذهبی ساخته شده که احتمالا میترائیسم، برای پرستش میترا، ایزد ایران باستان و خدای خورشید استفاده می شده است و شواهد باستانی نشان می دهد که  این مراسم به صورتی پنهانی اجرا می شده است، و برخی از این کانال ها احتمالا برای انجام مراسم قربانیان مورد استفاده قرار می گرفته است.

شهرزیر زمینی سامن در عمق زمین قرار دارد و کانال های حفر شده در آن به مرور زمان بوده است و در کنار آن ها اتاق های متعددی وجود دارد، این کانال ها از نظر طراحی خاص و شامل کاربرد های خاصی هستند. با پاک سازی این کانال ها 60 اسکلت کشف شده که در 9 اتاق قراردارند و طی تحقیقات انجام شده این تدفین به صورت تدفین باز بوده است.

دوره های تاریخی شهر زیر زمینی سامن

در طی بررسی های انجام شده این شهر طی سه دوره مورد استفاده قرار گرفته است.

  • علت شکل گیری این شهر به دوره اول باز می گردد و طی بررسی ها ی اولیه  قسمت های درونی از قدمت بیشتری نسبت به قسمت های بیرونی برخوردارند، این احتمال وجود دارد که این شهر برای اجرا مراسم خاص میترائیسم به صورت پنهانی ساخته شده است.
  • در این دوره بیشترین استفاده از این بنا انجام شده و مربوط به سلسله اشکانیان می باشد، گرچه حفاری ها زیادی قبا از دوره اشکانیان انجام شده اما بیشترین استفاده در این دوره بوده است.
  • دوره سوم دوره افول استفاده از این بنا تاریخی و همزمان با کم شدن قدرت پادشاهان ایرانی می باشد. در این دوره از این بنا به عنوان مخفیگاه و مکانی برای تدفین افراد خاص استفاده می شده است.

این دوره از زمان شامل  حمله اعراب به ایران و جنگ نهاوند تا جنگ جهانی اول و حتی دروه قاجار می باشد و مورد بسیار جالب که باستان شناسان همگی در آن اتفاق نظر دارند مخفی بودن این شهر در طی این سه دوره می باشد، که فقط توسط افراد خاص مورد استفاده قرار می گرفته و افراد عادی از آن اطلاعی نداشتند.