// شهر باستانی بیشاپور | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

از شهر باستانی بیشاپور بیشتر بدانید

در 23 کیلومتری شهر کازرون  در استان فارس شهری با پیشنه ای تاریخی بجا مانده از یک پادشاه قدرتمند ساسانی و حاصل دست رنج و فکر یک معمار سوری قرار دارد.

ساخت این شهر زیبا و فوق العاده بقدری هوشمندانه بود، که از موقعیت جغرافیایی گرفته تا طراحی وبافت شهری آن به گونه ای بود، که در زمان خود با بهترین و قدرتمندترین شهرهای آن زمان برابری میکرد.

طراحی مربعی شکل که به دوخیابان عمود میشود و هر خیابان به یک دروازه میرسد.درباره این شهر اطلاعات خوبی بدست امده وهمه ی اینها مدیون دو ستونی است که در مرکز شهر واقع شده و.اطلاعاتی به خط اشکانی وساسانی درباره شاپور اول معمار و بازدید شاپور از شهربر روی آن حک شده.

دلیل ساخت بیشاپور چیست؟

اگر کمی تامل کنیم در میابیم که علت بوجود امدن این شهر فوق العاده موقعیت بی نظیر ان نسبت به سایر شهرهای ساسانی آن زمان بسیار  بوده است که شهز باستانی بیشاپور را نسبت به دیگر شهرهای نظیر خود ویژه می گرداند که در پایین به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

طبیعت چشم نواز کوههای مرتفع رودخانه خروشان شاهپور و تنگ چوگان همه و همه دست به دست هم داد تا فکر ساخت این شهر به ذهن این شاه ساسانی خطور کند، سبب خلق اثار ارزشمنمدی چون معبد آناهیتا (الاهه آب) برج و بارو درقسمت شمالی شهر شده و قسمت جنوبی ان بعدها در دوره ی اسلامی بوجود امده.

اولین کاوشها برای کشف عجایب این شهر در سال 1319 توسط نمایندگانی از موزه لوور انجام شد و هنوز هم ادامه دارد.

شکل گیری این شهر تاریخی زیبا دلایل متعددی دارد که از بارزترین انها قرار گرفتن در طبیعتی چشم نواز مرتبط با کوههای رفیع چشمه های پر جوش وخروش شاهپور وساسان که سبب شد تا اثار ارزشمندی را در دل خود جای دهد.

نقوش حکاکی شده تصاویری از پیروزی های شاهپور بر غار شاهپور وجود دو قلعه دختر و پسر بر بلندای کوه پلی که بر روی رودخانه پایه گذاری شده و خندقی که در اطراف شهر قرار گرفته هرچه بیشتر اصالت این شهر را به رخ میکشد، شهری که ساسانیان در آن زمان ساختند، چنان منظم و دقیق بود که شما بصورت هوایدا میتوانید نشان آن را در نقشه های شهری معابر گذرگاه ها کانال بندی ها برج های امنیتی بوضوح ببینید، بعلاوه این ایده چنان حساب شده بود که قرار گرفتن بر سر مسیر شاهی بر جنبه ی سیاسی ونظامی ان می افزود و از انطرف قرارگرفتن در طبیعتی غنی معشیت مردم را تامین میکرد.

جهت بازدید از بیشاپور می توانید با تور شیراز ما همراه شوید.