// زندان اسکندر کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر در شهرستان  یزد قرار دارد که همه ساله افراد زیادی با خرید تور یزد به این مکان فوق العاده می آیند و از جاذبه های زیبای آن لذت می برند.

زندان اسکندر محلی افسانه ای

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) مربوط به  سده 7 است که در شهرستان یزد ، روستای امام  واقع شده و این اثر در تاریخ 23 اسفند 1346 با شماره ثبت 770  به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

زندان اسکندر یا همان مدرسه ضیائیه در حقیقت مدرسه ایست با حدود ده قرن قدمت، که در محله فهادان شهر یزد در مجاورت بقعه دوازه امام قرار دارد . این بنا در سال 831 هجری قمری توسط عارف معروف ضیا الدین حسین رضی احداث گردید و در سال 905 هجری قمری توسط پسرانش مجدالدین حسن و شرف الدین علی تکمیل شد.

از معماری زندان اسکندر بیشتر بدانید

از بخش های این بنا می توان به چاهی به قطر 4 متر در مرکز بنا اشاره کرد، که به سردابی به عمق 7 متر ختم می شود. ارتفاع گنبد این بقعه به 20 متر می رسد و گچبری ها و نزئینات زیبایی  با آبرنگ طلایی و لاجوردی می باشد که به مرور زمان بسیاری از آن ها از بین رفته است.

 در مورد این بنا صحبت های زیادی می شود که قدمت آن را به حمله اسکندر نسبت می دهند  که از این بنا به عنوان زندان استفاده می شده است که بعد ها تغییر کاربری داده و به عنوان مدرسه از آن استفاده شده است.

این مدرسه به سبک آذری ساخته شده که در طی چهار مرحله کامل شده است . ابتدا گنبد خانه کهن هم زمان با حمله مغول ها، برای آرامگاه ساخته شده که مدرسه هم نبوده است که 200 سال پس از آن در سده دهم نوه سازنده ابتدا گنبد و بعد مدرسه را ساخت.

معماری به کار رفته در مدرسه، از ویژگی های منحصر به فردی بر خوردار است که علاوه بر سادگی هنر استاد کاران آن دوران را نشان می دهد .در ساخت این بنا از هیچ گونه کاشی کاری استفاده نشده است و تنها از خشت خام در ساخت این بنا استفاده شده است و شاید همین امر باعث ماندگاری بنا طی قرن ها شده است و گچ بری های آن با آبی لاجوردی و طلایی تزیین شده است ، متاسفانه با گذشت زمان مقداری جزئی از این نقاشی آبرنگ باقی مانده است، در ضمن گنبد از چهار دیوار بلند که طول هر کدام به 8.8 متر می رسد ، تشکیل شده است، بقعه  این بنا 18 متر و فاصله بین دهنه ی آن 5.9 می باشد.

حیاطی  قدیمی در ساختمان مدرسه ضیایی وجود دارد که در اطراف آن سه ایوان قرار دارد از قسمت های جالب مدرسه می توان به چاه ی با عمق 2.8  از سطح زمین در وسط عمارت قرار دارد .در انتها ی این چاه  سردابی با سی هشت پله  قرار دارد که کارشناسان عمق سرداب را 5 متر برآورد می کنند و دلیل وجود سرداب و حوضچه را تامین آب برای ساکنین  می دانند.همه ساله تعداد زیادی از علاقمندان با خرید تور یزد به دید ن این مراکز دیدنی می آیند و از دید ن این مراکز فوق العاده لذت می برند. شما هم می  توانید با خرید تور یزد از این مراکز تاریخی دیدن فرمایید.

موقعیت مکانی مدرسه ضیائیه کجاست

مدرسه ضیائیه  واقع در خیابان امام و محله فهادان ( یکی از قدیمی ترین محله های یزد ) کوچه رختشوی خانه و کوچه حمام نو قرار می گیرد .بناهای تاریخی متعددی از جمله بقعه دوازده امام یزد و خانه لاری ها (بیشترین فاصله این بنا تا مدرسه 300 متر می باشد)، موزه سکه و مردم شناسی حیدر زاده ( که فاصله آن هم تا مدرسه 300 متر است ) قرار دارد.

فاصله مدرسه تا بقعه دوازده امام یزد  بسیار کم می باشد در واقه در چند متری یکدیگر هستند. به طوری که همه گردشگران با خرید تور یزد و حضور در این مکان می تواند از هر دو بنا دیدن فرمایند.

تاریخچه مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) چه بوده؟

مدرسه ضیائیه سابقه ای حدود هشت قرن دارد که مانند کوهی در دل تاریخ کویر می درخشد که راز های تاریخی بسیار زیادی در خود جای داده است . زندان اسکندر نام دیگر این بنا می باشد که  بیشتر هم به همین نام شناخته می شود . گفته می شود که اسکندر در سفر خود به ری در مکانی که امروزه به نام یزد شناخته می شود زندانی ساخته است که به آن «کثه » می گفتند که بعد ها در زمان ساسانیان در زمان یزد گرد اول در این محل بنایی ساخته شد که به آن یزدان گرد گفته می شد . در ضمن هیچگونه سند تاریخی  عبور یا حضور اسکندر را از یزد تایید نمی کند و تنها مورخان محلی یزد آن را مطرح کرده اند با این حال این مکان به  خاطر موقعیت  جغرافیایی و استراتژیک خود مکان مناسبی برای نیرو های نظامی یونان بود که همین امر باعث فتح آسان تر ایالات پارس و ماد توسط اسکندر شد.