// تالاب انزلی در گیلان | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

تالاب انزلی کجاست؟

تالاب انزلی که به آن مرداب انزلی نیز گفته می شود، همیشه علاقه مندان بسیاری را از سراسر ایران به طرف خود جذب می کند، این مکان که یکی ازبهترین و مهیج ترین  جاذبه های طبیعی گردشگری ایران است، بویژه طبیعت گردان به این محل سفر کرده و با دیدن جاذبه های متنوع آن غرق لذت می شوند.

مرداب انزلی محل است، که به هر فردی توصیه می کنیم، حداقل یکبارهم که شده با خرید تور گیلان و انزلی به آن سفر کرده و از نزدیک از این تالاب زیبا دیدن نماید، تالاب انزلی که در شمال ایران در استان زیبای  گیلان  در جنوب غربی دریا ی  خزر  قرار گرفته از جنوب با شهر تاریخی صومعه سرا  هم جوار می باشد.

با سفر به انزلی می تونیم چه جاذبه هایی رو از نزدیک ببینیم؟

از جاذبه های گردشگری و تفریحی  آن لاله های آبی می باشد که شهرتی جهانی دارد و همه تالاب را به نام لاله های مردابی می شناسند، قایق سواری فوق العاده و بسیار مهیج ،ماهیگیری لذت بخش و بسیار دلپذیر، رستوران های کنار آبی فوق العاده عالی همراه با غذا های عالی، تیوپ سواری مهیج  ، کایاک فوق العاده  و کانو عالی  و… می باشد.

خانه پرندگان

تالاب انزلی  زیست بومی مهم برای پرندگان مهاجر می باشد همه ساله تعداد زیادی از پردنگان مهاجر برای استراحت و یا سکونت این تالاب را انتخاب می کنند.

145 گونه پرنده مهاجر در ایران شناخته شده اند که از این میان 77 گونه تالاب انزلی را برای سکونت انتخاب کرده اند لذا به علاقمندان به دیدن پرندگان توصیه می شود حتما از تالاب انزلی دیدن فرمایند.

لاله های جهانی

لاله های مردابی یکی از زیباترین جاذبه های گردشکری تالاب هستند، که شهرت جهانی دارند، لاله های دریایی که در فصل تابستان سر از آب بیرون می آورند، مناظر فوق العاده ای را رقم می زنند، که موجب اعجاب و شگفتی گردشگرانی می شوند که به این منطقه سفر می کنند، جالب است بدانید که تالاب انزلی یکی از تالاب های آب شیرین کشور می باشد که پوشش گیاهی و جانوری خاص خود را دارد

شاید برای شما جالب باشد بدانید که لاله های مردابی موجود در مرداب انزلی بسیار زیبا و معروف می باشند، به صورتی که تالاب انزلی را تالاب لاله های مردابی نیز می گویند.

مشخصات مرداب انزلی

در فصول پر بارش مساحت تالاب به 120 کیلومتر مربع و در فصول کم بارش به مساحت 80 کیلومتر مربع می رسد، عمق تالاب در فصول پر بارش به 2/5 متر نیز می رسد، رود های زیادی (11 رود و 30 رود فرعی) به تالاب می ریزند، که تالاب حکم تصفیه خانه را برای آنها ایفا می کند و بعد از تصفیه  توسط یک کانال به دریا می ریزد.

این ناحیه از جمله تالاب های ساحلی می باشد، که توسط یک کانال به دریای خزر متصل می گردد، جزایر زیادی در تالاب انزلی قرار دارند که دو شهر بندر انزلی و آبکنار در کناره ساحل آن قرار گرفته اند، تالاب بین المللی انزلی یکی از زیباترین تالاب های دنیا می باشد، تالاب انزلی یکی از مهمترین مراکز تولید و تکثیر ماهیان خاویاری می باشد.

آب و هوای مرداب انزلی

این منطقه معمولا تابستان های گرم مرطوب و زمستان هایی ملایم دارد . دمای هوا در زمستان صفر درجه سانتیگراد و در تابستان 33 تا 36 در جه سانتیگراد می باشد.

جزایر موجود در تالاب انزلی

  • قلم گوده کوچک و بزرگ : این جزیره ایست که معمولا کشتی ها در آن لنگر می اندازند و این جزیره دارای گذرگاهای عریض و طویل می باشد که شبیه رودخانه می باشد که 125 متر عرض دارد . قلم گوده پوشیده از نیزار است و چهارپایان در زمین خشک آن چرا می کنند.

 

  • میان گوده و اکبرآباد
  • میان پشته بزرگ و کوچک
  • میان پشته کول
  • مراد گوده
  • چراغ پشتان

و . . .

جمع بندی

ما همواره در تلاش هستیم که به معرفی جاذبه های کشور عزیزمان ایران بپردازیم تا بتوانیم با آشنا شما همراهان عزیز قدمی در رونق گردشگری کشور برداریم با توجه به اطلاعات بالا اگر علاقه مند به بازدید از این مکان دیدنی و خاطره ساز هستید، ما به شما تور گیلان را پیشنهاد می نماییم.