// دریاچه مهارلو در فارس | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

از دریاچه زیبای مهارلو چه می دانید؟

این دریاچه در استان فارس و در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار دارد و به خاطر نزدیک بودن به مرکز شهر از جمله مکان های گردشگری بسیار جالب این استان به حساب می آید.

دریاچه مهارلو  اسامی دیگری مانند: مهلو، مهلویه، ماهلویه دارد، که در زمان های قدیم و  حتی بعضا امروزه هم از آن ها استفاده می شود، نام این دریاچه از روستای  کنار این دریاچه گرفته شده است و این روستا در شهرستان سروستان قرار دارد، این دریاچه آب به شدت شوری دارد و در زمان های خشکی از این دریاچه نمک برداری انجام می شود و در عین حال این دریاچه در سال 1385 به عنوان یکی از هفت منطقه بسیار بارز گردشگری کشور انتخاب و به ثبت رسید.

دریاجه مهارلو توسط دو رودخانه فصلی به نام های سلطان آباد و رودخانه خشک تغذیه می شود و چشمه هایی هم در منطقه وجود دارند که آب موجود در دریاچه را تامین می کنند، در این دریاچه پردندگان بسیار متفاوتی زندگی می کنند اما بارزترین آن ها فلامینگو می باشد، علاوه بر این نمک مورد نیاز کارخانجات استان فارس از این دریاچه بدست می آید، همه ساله این دریاچه گردشگران زیادی را از سراسر جهان با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 به سمت خود جلب می کند.

چه عواملی آبزیان این دریاچه را تهدید می کند؟

  • اولین علت آن کشند قرمز و شوری آب می باشد

در واقع پدیده ای که در این دریاچه وجود دارد وجود جلبک هایی به نام کشند قرمز می باشد، این جلبک ها در زمان هایی که آب دریاچه کم می شود و شوری دریاچه افزایش می یابد شروع به رشد سریع تر و بیشتر می کنند که این امر باعث تهدید هر چه بیشتر حیاط آبزیان دریاچه می شود و در واقع علت اصلی اینکه آب این دریاچه قرمز است به خاطر حضور همین جلبک ها ی قرمز می باشد.

  • دلیل دیگر و در واقع دلیل دوم وجود فاضلاب هایی است که انسان ها به داخل این دریاچه می ریزند.

ما باید خود مراقب نعمت های الهی باشیم و محیطی زیبا را فراهم آوریم تا گردشگران از سراسر جهان با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 از این مکان فوق العاده دیدن کنند و از چنین جاذبه گردشگری لذت کامل را ببرند، با حضور فاضلاب شهری در این مکان شرایط لازم برای رشد یکسری دیگر از جلبک ها فراهم می شود، که حضور آن ها هم برای حیاط آبزیان داخل دریاچه مهارلو نیزخطرناک می باشد.

دریاچه مهارلو سال پیش به خاطر کمی باران و آبگیری حدود 40 درصدی به قسمت کوچکی تبدیل شده که نیاز به کمک و یاری هرچه بیشتر ما را دارد ما می توانیم با خارج کردن فاضلاب های انسانی از این دریاچه باعث جان گرفتن مجدد دریاچه شویم، درسال گذشته با بارش های اندکی که در فصل زمستان در استان فارس انجام شد، دریاچه جانی هر چند اندک، اما دوباره گرفت، همه روزه افراد زیادی با خرید تور شیراز ویژه نوروز 98 از این دریاچه دیدن می کنند و رنگ سرخ آن را از نزدیک مشاهده می کنند.

رنگ این مکان از سال های قبل قرمز تر شده و حتی در فصل بهار هم شاهد سرخی آن هستیم، همچنین در اطراف آن شاهد پوشش گیاهی دریاچه هستیم، که از جمله آن ها درختان بلوط، انجیر،بید، بادام و . . . می باشند.