// خانه هرندی در کرمان | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

آنچه از موزه هرندی نمی دانید

باغ هرندی که امروز باغ موزه هرندی و موزه سازه کرمان را در خود جا داده است و با خرید تور کرمان می توانید از این بنای تاریخی و زیبا دیدن کنید که مربوط به قرن 13 ه.ق، در کرمان، خیابان فردوسی قرار دارد . این بنا در تاریخ 18 آذر 1354 با شماره ثبت 1170 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این باغ موزه با معماری خاص خود و با توجه به فضای مناسبی که دارد از جمله بهترین باغ موزه های کشور است، این مکان پس از خریدن توسط ابولقاسم هرندی به موزه تبدیل شد.

تاریخچه موزه هرندی  کرمان

در دوره قاجار باغ های متعددی در کرمان  ساخته شد که باغ هرندی یکی از آنها می باشد، محمدرضا عدل السلطان که یکی صاحب منصبان نظامی کرمان بود که در سال 1252 خورشیدی با غ را در خارج از حصار کرمان ساخت، نقشه ساختمان مرکزی که در آن موزه باستان شناسی  کرمان و موزه ی سازه های سنتی در قرار دارد را پسر عدل السطان، مرتضی قلی اسفندیاری در حدود سال 1266 خورشیدی از فرانسه برای پدرش فرستاد.

طرح بنا تلفیقی از معماری فرانسوی و ایرانی می باشد، ساختمان مرکزی دو طبقه می باشد و در قسمت شمالی باغ و در کنار آب نما های آن قرار دارد و مساحت زیر بنای آن 2000 متر مربع می باشد، ساختمان دو طبقه با سقفی گنبدی با عمق کم می باشد، جنس کف آن آجر سنتی بوده که امروزه سرامیک شده است، بر روی ساختمان و پشت بام کلاه فرنگی وجود دارد که نورساختمان را تامین می کند.

باغ در سال 1313 به ابوالقاسم هرندی که یزدی اصل و از تجار کرمان بود فروخته شد .در سال 1349 ساختمان و قسمتی از باغ به وزارت فرهنگ و هنر جهت احداث موزه اهدا شد و پس از مدتی  قسمت های باقی مانده نیز توسط وزارت فرهنگ و هنر خریده شد.

درسال 1368 سازمان میراث فرهنگی یک سری ساز از ایرج گلسرخی خرید، استاد حسین مسعود کرمانی که از جمله آخرین نفراتی بود که به روش قدیمی ساز می نواخت و از کارمندان سازمان میراث فرهنگی می بود درسال 1378 اعلام کرد که می خواهد یک موزه ساز در کرمان راه بیاندازد، رئیس وقت آن سازمان از این پیشنهاد استقبال کرد و سازمان در سال 1380 با صرف هزینه ای 160 میلیون تومانی باغ را آماده و بازسازی کرد و باغ موزه هرندی را افتتاح کرد.

در سال 1382 ساختمان مرکزی هم به عنوان موزه ی باستان شناسی کرمان افتتاح شد. این موزه پس از افتتاح به علت مشکلاتی که داشت بسته ودر سال 1383 پس ار رفع مشکلات  دوباره افتتاح شد، موزه از چهار غرفه تشکیل شده که شامل کتیبه های سنگی قرن های مختلف از دوران اسلام، آمیخته ای با فرهنگ یونان، آسیای مرکزی، ظروف سفالی، سنگی، فلزی و شیشه ای نگهداری می شود. اکثر آثاری که در این موزه نگهداری می شود آثار کشف شده از قسمت هلیل رود و شهداد می باشد.

مشخصات ظاهری موزه هرندی

در حال حاضر موزه سازهای سنتی در طبقه همکف و موزه باستان شناسی در طبقه  بالایی قرار دارد . از هدف های مهم موزه باستان شناسی معرفی تمدن کهن منطقه جنوب شرق ایران و ارتباط آن با تمدن های مجاور آن بوده.

این موزه از دو بخش آثار تاریخی پیش از اسلام و زمان اسلام تقسیم شده است که با خرید تور کرمان پاییز 98 می توانید از این قسمت ها دیدن فرمایید، این بنا شامل غرفه هایی می باشد که شامل

غرفه شهداد

آثار به نمایش در آمده در این غرفه از کاوش های باستان شناسی مجموعه باستانی شهداد می باشد و شامل انواع ظرف ها سفالی، سنگی و مفرغ (فلزی) مربوط  به هزاره سوم و چهارم پیش از میلاد می باشد، از سایر آثار این غرفه ها می توان به گردنبد های بسیار ظریف و ظروف سنگی شبیه به دولت اشاره کرد.

غرفه جازموریان

آثار کشف شده از جازموریان شامل انواع ظروف سفالی خاکستری  بسیار ظریف  با طراحی های زیبا می باشد، آثار این دوره مربوط به اواخر هزاره سوم و اوایل هزاره دوم پیش از میلاد می باشد، نمونه های چشمگیر تبر های فلزی که از جیرفت، غرب باتلاق جازموریان و از حفاری هاو جستجو های غیر مجاز بیرون آمده است.

بقایای مهم دیگری که از منطقه جازموریان بدست آمده متعلق به دوره سلوکی، اشکانی، آمیخته ای از فرهنگ یونان ،میان رودان، فلات مرکزی ایران، هند و آسیای مرکزی می باشد. این یافته ها شامل نیم تنه انسان، سر جانورانی چون قوچ، گاو، اسب، جام های سفالین، بشقاب و کوزه  است، سورنای متعلق به دوران هخامنشی از برجسته ترین آثار موزه هرندی است.

غرفه شماره 4

سفال های مختلف منقوش و نیز حیوانات کوچک مفرقی زیبای پیدا شده از جمله آثار موجود در این غرفه می باشند، از سایر آثار یافت شده مهم این بخش می توان از ظروف فلزی کشف شده در بزنجان بافت نام برد.