// حمام حاج آقا تراب را بشناسید | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

حمام حاج آقا تراب محبوب ترین جاذبه نهاوند

در غرب ایران در استان همدان شهری زیبا به نام نهاوند وجود دارد که  جمعیتی نزدیک به 80 هزار نفر در آن زندگی می کنند مردمانی که با لهجه خاص خود یعنی لری تکلم می کنند، مردمانی مهمان دوست که در ایام گرم سال (بهار و تابستان) میزبان گردشگرانی هستند که تور همدان را خریداری نموده و به این شهر دیدنی مسافرت می کنند.

شما در نهاوند به غیر از اینکه با آثار طبیعی و تاریخی گوناگونی روبرو می شوید می توانید سوغات خوش مزه و صنایع دستی بی نظیری مشاهده نماید اما از آنجایی که لازمه سفر به هر منطقه ای آشنایی داشتن با آن می باشد ما در این مطلب به معرفی یکی از برترین و در عین حال زیباترین جاذبه های تاریخی نهاوند یعنی حمام حاج آقا تراب می پردازیم، که شما را مقداری با این محل پر طرفدار آشنا کنیم.

حمام حاج آقا تراب کجاست؟

این بنا که در محله ای به همین نام در شهر نهاوند قرار گرفته است، دارای پیشسنه چند سد ساله است، شما بعد از ورود به این قسمت نهاوند باید وارد خیابان شریعتی شده و به طرف حمام حاج اقا تراب که به آن حمام دوقلو نیز می گویند حرکت کنید و بعد از تهیه بلیط به بازدید از این حمام تاریخی مشغول شوید.

تاریخچه حمام حاج آقا تراب

با اینکه این سازه به سبک معماری دوره صفویه یعنی اصفهان ساخته شده است اما در چندین دهه بعد از سقوط این سلسله و زمان قدرت گیری حکومت ترک قاجار و در دورن ناصرالدین شاه تشکیل گردیده است، و اگر بخواهیم به میزان دقیق تر تاریخ آن را بیان نمایم سال 1230 بود که به خواست بزرگان شهر نهاوند و با عنایت ناصرالدین شاه این حمام احداث گردید و تبدیل به نگینی در غرب کشور ما و یه ویژه استان همدان و شهر نهاوند شد، به شکلی که حتی امروزه نیز با گذشت سال ها باعث شگفتی گردشگرانی می شود که تور همدان را خریداری کرده و وارد این بنای دیدنی می شوند.

ویژگی های حمام حاج آقا تراب

این حمام از سه بخش اصلی ساخته شده است که مهمترین آن شاه نشین می باشد که با مهارت بسیار به وسیله معماران زبده به سبک ایرانی اسلامی طراحی شده است.

بخش دوم این محل قسمت مردانه این مکان می باشد، که در کنار بخش سوم که قسمت مخصوص خانوم ها می بوده بدنه اصلی این حمام را تشکیل داده اند.

از دیگر قسمت های دیدنی این سازه که بسیار مورد علاقه گردشگران می باشد کاشی کاری های زیبا و دیدنی آن می باشد که با دقت و سلیقه بسیار آماده شده و یادآور صحنه های شاهنامه کتاب استوره ای ایرانیان می باشد.

اما یکی از بهترین بخش های این سایت گردشگری که نباید از کنار آن با عجله عبور کنیم، نورگیر و گنبد منحصر به فرد آن است که با نهایت تلاش به و سیله آجر و گچ ساخته شده است.

شاید برای شما به مانند بسیاری از مسافرانی که تور همدان را خرید می کنند و به حمام حاج آقا تراب قدم می گذارند جالب باشد که به دانید این محل با نام حمام دوقلو نیز شناخته می شده است و دلیل آن نیز تقسیم بندی آن به دو قسمت سرد و گرم بوده است، که بخش گرم آن برای استفاده بزرگان و خان زادگان منطقه بوده و قسمت دوم آن یعنی بخش سرد آن برای استفاده همگانی و دیگر اقشار جامعه طراحی شده بوده.

ثبت شدن حمام حاج آقا تراب در لیست آثار ملی ایران در سال 1355 اتفاق افتاد که موجب شادی اهالی تاریخ و فرهنگ شهرستان همدان و به ویژه شهر نهاوند شد.

سازنده اولیه این بنا یکی ار رجال مشهور ایران در عصر قجر بود که حاج میرزا محمد نقی نام داشت و برای رفاه حال عومی و جلب نظر شاه و همچنین به جا گذاشتن نام نیک برای خود و خاندانش این حمام را ایجاد نمود، البته این مکان که امروزه به نام حاج آقا تراب شناخته می شود یکی از فرزندان حاج میرزا محمد تقی بود که بعد از فوت پدر حفظ و حراست این مکان را به عهده گرفت.

معمار این بنا اصغر معمار و خطاط کتیبه سردر محمد حسن بن میرنجف بوده و آهکبری حمام نیز کار استاد رضا طهرانی می باشد که همگی از شاخص ترین افراد زمان خود بوده اند.

موزه مردم شناسی نهاوند

با تلاش و همت کارمندان میراث فرهنگی این شهر و به منظور آشنایی بیشتر گردشگرانی که به نهاوند وارد می شوند در سال 1384 و پس از تعمیر و مرمت این حمام موزه مردم شناسی نهاوند در آن گشایش یافت که هدف آن معرفی آداب و رسوم و فرهنگ غنی اهالی نهاوند به مسافران بود.