از آذربایجان غربی بیشتر بدانید

استان آذربایجان غربی که در شمال غربی کشور قرار گرفته است دارای آب و هوای خنک و مطلوب در فصل تابستان می باشد مناظر بکر و چشم نواز طبیعی و تاریخی فراوانی در درون خود جا داده است، آذربایجان غربی به شکل رسمی در سال 1316 تشکیل شد جمعیت این استان در سال 1395 برابر با ۳٬۲۶۵٬۲۱۹ نفر بوده است، و با داشتن مساحت ۳۷٬۴۱۱ کیلومتر مربع یکی از استان های کوچک کشور می باشد، که گردشگران بسیاری را با اهداف مختلف به طرف خود جذب می نمایید.

مرکز این استان شهر دیدنی ارومیه می باشد که سالانه هزاران نفر را به طرف خود جلب می کنند، اگر شما نیز علاقهمند به بازدید از این شهرستان می باشید ما به شما تور ارومیه را پیشنهاد می کنیم.

آذربایجان غربی که در بین استان های آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، قرار گرفته است با کشور های جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق نیز مرز مشترک دارد.

شهرستان های آذربایجان غربی

آذربایجان غربی دارای 17 شهرستان می باشد که اکثریت آن را ترک ها و کردها تشکیل می دهند برای آشنایی شما با آذربایجان به معرفی آنها در زیر می پردازیم.

شهرستان ارومیه که به عنوان مرکز این استان شناخته می شود، یکی از کلان شهرهای ایران می باشد دارای جمعیتی بالغ  بر ۱٬۰۴۰٬۵۶۵ نفر در سال ۱۳۹۵بوده است یکی از ویژه ترین مناطق کشور است که اقوام مختلفی چون کردها، ترک ها، می باشد.همچنین در این شهرستان اقلیت مسیحی سکنی دارند که باعث ایجاد معماری خاصی در ارومیه و اطراف آن شده است،همچنین طبیعت بکر و بی نظیر ارومیه یکی از جاذبه های گردشگری این ناحیه می باشد، ارومیه که در زمان پهلوی به عنوان شهرستان رضایه شناخته می شد، در کناره دریاچه ارومیه که از اماکن اساطیری و تاریخی ایران هست قرار گرفته است.

شهرستان اشنویه که در میانه این استان قرار گرفته است دارای بافت ایلاتی و قبله ای هست که اکثریت قومیتی آن را کردها تشکیل می دهند که مردمی قیور و شجاع می باشند که دارای سلبقه طولانی سکونت در اشنویه را دارند، این ناحیه دارای اماکن گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری است.

 شهرستان بوکان نیز یکی دیگر از بخش های کرد نشین ارومیه می باشد وجود تپه های باستان شناسی بسیار که در بخش های مختلف بوکان به چشم می خورد گواهی وجود تاریخ و تمدن در این ناحیه می باشد، اگر شما نیز از آن دسته افراد می باشید که علاقهمند به مسافرت به مناطق کمتر شناخته شده هستید به بوکان سفر کنید و زندگی عشایر کرد زبان را از نزدیک مشاهده کنید،همچنین شما در بازدید از بوکان می توانید به  خانقاه شمس‌الدین برهانی که از عارفان نامی ایران بوده است سر زده و خاطرات شیرینی را تجربه نماید.

شهرستان پیرانشهر که در نواحی جنوبی آذربایجان غربی قرار گرفته جمعیتی بالغ بر ۱۲۳٬۶۳۹ نفر را در خود جا داده است این شهرستان نیز دارای مردمانی کرد زبان می باشد که به دلیل موقعیت مناسب این خطه به شغل کشاورزی و دامپروری مشغول می باشند،سابقه تاریخی این قسمت به دوران صفویه باز میگردد به غیر از موارد بیان شده پیرانشهر دارای منابع طبیعی بسیار است که از مهمترین آن می توان به معادن سنگ گرانیت موجود در آن اشاره کرد.

شهرستان تکاب که در شرقی ترین قسمت آذربایجان غربی قرار دارد یکی از مناطق ایران است که دارای تاریخ چند هزار ساله می باشد که آتشکده  (آذرگشتسپ) موجود در آن که در لیست سازمان یونسکو ثبت شده است مهمترین آن می باشد البته از دوران بعد از اسلام نیز جاذبه ها و اماکن گردشگری فراوانی در تکاب بدست آمده است.

شهرستان خوی که دارای ۳۴۸٬۶۶۴ نفر سکنه است یکی از اصلی ترین قطب های کشاورزی آذربایجان است که دارای مزارع فراوان پرورش آفتابگردان هست و از لحاظ اقتصادی و کشاورزی  در سطح استان نیز اهمیت به سزایی دارد پیشینه خوی به دوران قبل از ورود آریایی ها و نزدیک 3 هزار سال پیش باز می گردد، جاذبه هایی بسیاری در خوی وجود دارد که به دوران پیش از اسلام و پس از آن می رسد.

شهرستان چالدران که یکی از مناطق شمالی آذربایجان غربی می باشد که نام خود را از دوران صفویه  و نبرد جانانه با ایرانیان رشید با سپاه قدرتمند عثمانی به ارث برده دارای  بنا ها و ابنیه تاریخی فراوانی می باشد که مهمترین آن عبارت ازآرامگاه سید صدرالدین یکی از وزرای مقتدر دربار صفوی می باشد، و کلیسا های متعدد موجود در آن اشاره کرد، که به دلیل داشتن هوای مطلوب در فصل تابستان مقصدی ایده آل برای سفر های تابستانی محسوب می شود.چالدوران به دلیل موقعیت جغرافیای خاصی که  دارد دارای مراتع فراوان است که برای پرورش دام و دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد بدین جهت میزان لبنیات تولیدی چالدران در آذربایجان غربی نسبتا بالا می باشد.

شهرستان چایپاره که یکی دیگر از شهرستان های استان آذربایجان غربی است، تراکم جمعیتی  ۵۰۰۰۰ نفر را در خود جا داده است، اکثریت اهالی این شهرستان ترک زبان می باشند.

شهرستان شوط که در سال 1388 دارای تاریخچه بسیار کهنی است و پیشینه آن به دوران پیش از ورود اسلام به ایران می رسد، بنا به گفته تعدادی از پژوهشگران نام این شهرستان در گذشته آشوط بوده که یک نام ارمنی می باشد و بدلیل وجود تعداد فراوان ارمنی در این ناحیه بر آن گذاشته شده بود.تعداد سکنه شوط طبق آخرین سرشماری حدودا برابر با ۵۵۰۰۰ هزار نفر می باشد. بافت قئمیتی این خطه ترکیبی از دو قوم ترک و کرد می باشد.

شهرستان پلدشت در سال 1387 تشکیل شده که دارای جمعیت تقریبی ۴۵٫۰۰۰ نفر می باشد، این استان که از مناطق مرزی آذربایجان می باشد که در کناره کشور جمهوری آذربایجان قرار گرفته  است، این منطقه دارای بازارچه های مرزی بسیاری است که سالانه تعداد فروانی گردشگر را به طرف خود جذب می کند.

شهرستان سردشت که دارای ۱۰۴۱۴۶ نفر جمعیت می باشد دارای تاریخی ممتد می باشد که به دوران قبل از ورود اسلام به ایران باز میگردد.این شهرستان یکی از مناطق بکر و متفاوت آذربایجان غربی می باشد، که دارای مناظر طبیعی چشم نوازی می باشد.اغلب اهالی مهمان دوست سردشت کرد می باشند که دارای آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود می باشند.

شهرستان سلماس که دارای ۱۸۰٫۷۰۸ نفر سکنه می باشد، در میانه این استان قرار دارد در گذشته با نام های شاهپور، دیلمقان شناخته می شده دارای اهالی ترک و کرد می باشد که اصتلاحا به آنها  کرمانج گفته می شود آثار به دست آمده در سلماس به دوران پیش از ورود آریایی ها باز می گردد و از دوران تمدن اورارتو در سلماس باقی مانده است.از جاذبه های نزدیک سلماس می توان به دریاچه ارومیه و سنگ نگاره خان‌تختی اشاره کرد.

شهرستان شاهین‌دژ که در جنوب آذربایجان قرار دارد، در سال ۱۳۶۸ به شکل رسمی تشکیل شد تعداد ۹۲۴۵۶ نفر جمعیت را در خود جا داده است، اگر علاقهمند هستید که یکی از ناحیه های چند فرهنگی ایران می باشد که اقوام مختلفی چون (مسلمانان، ارامنه، زرتشتیان و کرد ها، ترک ها و اقلیت فارس) می باشد.همچنین به دلیل وجود عشایر مختلف در شاهین‌دژ  سوغات و منسوجات بسیار زیبایی در این شهرستان تولید می شود.

شهرستان ماکو که در میانه کوه ها قرار گرفته دارای آب و هوایی سرد در فصل زمستان می باشد و از مناطق مرزی کشور می باشد، که دارای بازارچه های محلی بسیاری هست که از مشهورترین آنها برای نمونه باید از ناحیه بازرگان نام برد، تاریخ این شهرستان به دوران قبل از ورود اسلام باز میگردد،  بنا به نظریه تاریخدانان محل تجمع و سکونت روحانیون و موبدان زرتشتی بوده است، و به شکل (ماغ کوی) تلفظ میگردیده است، و ریشه آن از مغ گرفته شده بود، از جمله جاذبه های گردشگری ماکو می توان به کلیسا های تاریخی آن اشاره کرد.

شهرستان مهاباد که ۲۳۷۰۰۰ نفر جمعیت دارد در نواحی جنوبی این استان قرار گرفته است، و اکثریت سکنه آن قوم قیور کرد می باشند که با لهجه سوزانی صحبت می نمایند، مهاباد که در فصل های گرم سال دارای آب و هوای مطلوب است، یکی از سردترین مناطق ایران در زمستان می باشد که میزان بارش برف فراوانی است. پیشینه تاریخی این شهرستان به دوران هخامنشیان می رسد و تپه ها و اشیاء مختلفی در آن بدست آمده است.

شهرستان میاندوآب که از نام آن نیز مشخص هست در بین دو رود زرینه‌رود و سیمینه‌رود قرار گرفته است و دارای خاک مناسبی جهت کشاورزی می باشد، یکی از قطب های کشاورزی آذربایجان غربی محسوب می شود، با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیم مناسب میاندوآب پیشینه تمدن به دوران هزاره اول قبل از میلاد مسیح بازمی گردد، و تپه های باستانی چندی در بخش های مختلف میاندوآب یافت شده است که بیانگر قدمت این خطه است.

شهرستان نقده که دارای ۱۱۷٬۸۳۱ نفر جمعیت می باشد که در آن دو قوم ترک و کرد به زندگی می پردازند، نقده از ناحیه های پاک ایران می باشد که طبیعتی بکر و دست نخورده دارد که همین امر نقده را برای تور طبیعت گردی تبدیل به هدفی مناسب نموده است،نقده که یکی از نواحی تاریخی آذربایجان می باشد در گذشته به نام  سولدوز معروف بوده.

تاریخچه آذربایجان غربی

آذربایجان غربی که از مناطق کهن ایران محسوب می شود و نام آن نیز در اوستا کتاب مقدس زرتشتیان آمده است دارای آثار فراوانی می باشد که گویای بزرگی و قدمت این خطه می باشد که از مهمترین آنها می توان به تپه های باستانی موجود در بخش های مختلف این استان تقسیم شده است که از مهمترین آنها که با جام طلایی بدست آمده در آن شهرت فراوانی کسب کرده تپه حسنلو می باشد، که خود زبان گویای تمدن چند هزارساله اش می باشد.

بر اساس مدارک به دست آمده نام نخستین آذربایجان در فارسی میانه آتورپاتکان  بوده است که به معنای محل حفظ و حراست آتش (آذر) بوده است، که در طی زمان به شکل آذربایجان در آمده است اولین قوم آریایی وارده شده به این ناحیه قوم ماد بوده که مادها بعد از مهاجرت به ایران در قسمت غربی این خطه خوش آب و هوای ایران تجمع نمودند بر اساس نظر برخی از باستان شناسان در دوران غلبه یونانیان بر ایران سرداری شجاع با نام آتورپات در آذربایجان پیدا شد و با مبارزه با سپاهیان یونانی استقلال این بخش از خاک ایران را دوباره بازگردانند و نام آذربایجان از نام همین فرمانده گرفته شده است.

اما اوج شکوه این بخش در زمان به قدرت رسیدن حکومت صفویان می باشد که این منطقه را به محل درگیری های خونین ومرگ باری بین سپاه ایران و ترکان عثمانی نمود که جنگ چالدران از شناخته شده ترین و مشهورترین سلسله جنگ های ایران و عثمانی می باشد، که در آن شیخ سید صدر الدین وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی بنیان گذار حکومت شیعی مذهب صفویه در آن شهید شد و آرامگاه او در شهرستان چالدوران باقی است.

متاسفانه پس از سقوط حکومت صفویه به دوره ای از تاریخ ایران می رسیم که در آن کشورما کاملا میان دو قدرت بزرگ آن دوران یعنی روس ها از یک سو وعثمانیان نیز از طرف دیگر تقسیم شده بود، که بخش آذربایجان به دست دولت عثمانی تعلق گرفت که با آغاز جنگ جهانی اول، آذربایجان مورد تهاجم نیروهای روسیه   قرار گرفت. و پس از شکست نیروهای آلمان و متحدش عثمانی در جنگ جهانی اول، آذربایجان که جزو تملکات عثمانی محسوب می شد به زیر سلطه ارتش انگلیس درآمد تا اینکه در دوران معاصر یعنی سال ۱۳۰۴ شمسی با شروع حکومت پهلوی اول و انقراض سلسله قاجاریه و به دنبال آن شروع جنگ جهانی دوم در سال ۱۳۲۰ هجری شمسی، نیروهای شوروی وارد ناحیه شمالی ایران از جمله آذربایجان شدند و در سال ۱۳۲۵ شمسی به دنبال طرح مسئله آذربایجان در سازمان ملل که به شکاف رسمی بین متفقین منجر شد، روس ها آذربایجان را تخلیه کرده و دوباره تحت تسلط ایران درآمد و در سال 1316 به عنوان یکی از شهرستان های ایران تاسیس شد، و در سال های بعد از انقلاب نیز روند رو به رشد خود را ادامه داد و ابنیه و هتل های فراوانی در آن ایجاد شده است.

جاذبه های آذربایجان غربی

شما نیز اگرازآن دسته افرادی می باشید که علاقهمند به سیر و سفر می باشید با خرید تور ارمیه می توانید دنیایی از جاذبه های مختلف، تاریخی، طبیعی و فرهنگی را تجربه کرده به نحوی که هیچگاه خاطرات دلپذیر ان را هرگز فراموش نکنید، با توجه به این موضوع ما برای رفاه حال شما عزیزان در زیر به معرفی تعدادی از بهترین جاذبه های گردشگری آذربایجان می پردازیم.

آبشار شلماش

آرامگاه شمس تبریزی

آشنایی با آذربایجان غربی-آشا سیر

آرامگاه سرداران مکری

آرامگاه ایوب انصاری

بازار خوی

بازار ارومیه

تخت سلیمان

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

غار فخریگاه

فقرگاه

قره کلیسا

جاذبه های ایران در یونسکو -کلیسا های ایران- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

کاخ و موزه باغچه‌جوق

کتیبه کله‌شین

کلیسای ننه‌مریم

گردشگاه بند

مسجد سردار

موزه ارومیه

مجموعه صخره‌ای بی‌بی کند

عمارت شهربانی ارومیه

سه‌گنبد-آشنایی با آذربایجان غربی-آشا سیر

سه‌ گنبد

یخچال نه پله

مسجد جامع ارومیه

مسجد مناره

مسجد سیدالشهداء

کلیسای پطروس پولیس

کلیسای سورپ سرکیس

سنگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی

پل میرزا رسول

چمن متحرک چملی

دژ بسطام

سوغات آذربایجان غربی

آذربایجانی ها که مردمانی هنرمند می باشند از فرهنگ و آداب و رسوم غنی برخوردار هستند که خود به تنهایی می توانند انگیزه ای برای سفر به این دیار چشم نواز باشند که اهالی کرد، و ترک زبان آن با روی باز به شما لبخند می زنند.

نقل

حلوای هویج

باستخ که به آن لوزانک نیز گفته می شود

تخمه آفتابگردان خوی

عسل

عرقیات

قالیچه

منبت‌کاری

نان‌ محلی

رودوزی

Call Now Button