جاذبه‌های گردشگری سویا اسپانیا

گردشگران سویا، به محض اینکه پا در خیابان‌های سنگ‌فرش و زیبای این شهر می‌گذارند، مسحور زیبایی و حال و هوای جذاب آن می‌شوند. گشت و گذار در گردشگاه‌های احاطه شده با درختان نخل، برج‌های مدرن و باشکوه، چراغ‌های خیابانی به سبک قدیمی، کالسکه‌هایی که در خیابان‌های سنگ‌فرش این طرف و آن طرف می‌روند و حال و هوای زندگی در گذشته‌ی شهر را زنده می‌کنند، تنها گوشه‌ای از دیدنی‌های جذاب سویا است. جاذبه‌های این شهر درست مثل حال و هوای آن، بسیار رویایی و جذاب است. کلیساهای قدیمی با برج‌های زیبا، کوچه‌های باریک، باغ‌های آرام و سرسبز، پارک‌های پرشوروهیجان، فستیوال‌های رنگارنگ و اجراهای هنری زنده در خیابان‌ها و تالارهای نمایش، از محبوب‌ترین جاذبه‌های این شهر تاریخی برای گردشگران است.

در ادامه، تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر را معرفی می‌کنیم که معمولا گردشگران، سویا را بدون دیدن آنها ترک نمی‌کنند. در این شهر، برای هر سلیقه‌ای، یک جاذبه‌ی دیدنی وجود دارد و هیچ کس از گشت‌وگذار در سویا ناامید نمی‌شود.

کلیسای جامع سویا (Catedral de Sevilla)

کلیسای جامع سویا یکی از بزرگترین کلیساهای جامع گوتیک در دنیا است. وسعت کلیسا و تعداد بی‌نهایت آثار و گنجینه‌های هنری آن باعث شده یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در اسپانیا باشد. این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این بنای باشکوه بین سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۵۰۶ ساخته شد. کلیسا را در مکان مسجد اصلی شهر ساختند. برج کلیسا در واقع مناره‌ی مسجد بوده که در قرن دوازدهم ساخته شده بود. این برج ۹۳ متری، یکی از بناهای نمادین سویا است. برای رسیدن به این کلیسا گردشگران از یک محوطه‌ی زیبا عبور می‌کنند که قبلا حیاط مسجد بوده است. یک حوض هشت‌ضلعی در مرکز این محوطه قرار دارد که یادگاری از دوران اسلامی است و برای وضو ساخته شده است.

به محض ورود به کلیسا از دیدن تالار بزرگ و باشکوه آن شگفت‌زده می‌شوید. این فضای بزرگ، یکی از وسیع‌ترین کلیساهای گوتیک اسپانیا را تشکیل می‌دهد. شاپل اصلی کلیسا، نقاشی‌ها و منبت‌کاری‌هایی خیره‌کننده دارد. در مرکز آن تصویری از Virgen de la Sede حک شده و در اطراف آن صحنه‌هایی از زندگی حضرت مسیح و حضرت مریم به تصویر کشیده شده است. تندیس یادبودی از کریستف کلمب در گوشه‌ای از کلیسا قرار دارد. پشت این شاپل اصلی، یک شاپل پادشاهی قرار دارد که بین سال‌های ۱۵۵۱ تا ۱۵۷۵ ساخته شده است. این شاپل گنبددار به سبک رنسانس ساخته شده است. در همه‌ی شاپل‌ها و تالاهای کلیسا، آثار هنری ارزشمندی از قرن‌های مختلف نگهداری می‌شود.

برای اینکه کمی از حال و هوای کلیسا فاصله بگیرید، به خیابان Calle de las Sierpes  سر بزنید که در شمال میدان Nueva قرار دارد. این حیابان باریک مخصوص عابر پیاده است و یکی از مهم‌ترین خیابان‌های خرید در سویا است. در اطراف آن فروشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های متعددی وجود دارد.

منطقه‌ی باریو سانتا کروز (Barrio Santa Cruz)

منطقه‌ی باریو سانتا کوز در دوران قرون وسطی، محله‌ی یهودی‌ها بوده و اکنون یکی از مناطق زیبا و جذاب سویا است که حال و هوای قدیمی دارد. بسیاری از کلیساهای این منطقه، در اصل کنیسه‌ها یا پرستشگاه‌های یهودی بودند که بعدا به کلیسا تبدل شده‌اند. این منطقه‌ی قدیمی شهر بین کلیسای جامع و قلعه‌ی Alcazar قرار دارد و آن را به خاطر خیابان‌های پرپیچ‌وخم و سنگ‌فرش‌شده‌ی آن می‌شناسند که مخصوص عابر پیاده است و البته برای عبور ماشین، باریک است. خانه‌های سفید با پاسیوهای جذاب و همینطور میدان‌های احاطه شده با درختان سایه‌دار و کافه‌های روباز از مهم‌ترین جذابیت‌های این منطقه برای گردشگران است. بسیاری از فضاهای سبز و محوطه‌های این منطق درختان پرتقال دارند. میدان اصلی این منطقه، باغچه‌هایی پر از رز و صلیبی در مرکز آن دارد.

این منطقه دو موزه‌ی ارزشمند دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. یکی موزه‌ی Centro de Interpretación Judería که تاریخی از زندگی یهودیان در اسپانیا را به تصویر می‌کشد و دیگری Hospital de los Venerables Sacerdotes که یک بیمارستان قرن هفدهمی است که امروزه به یک مرکز هنری به نام Fundación Focus Abengoa تبدیل شده است و در آن آثار نقاشی و تندیس‌هایی از هنرمندان اسپانیایی به نمایش درآمده است.

به غیر از این دو موزه، این منطقه یک باغ زیبا به نام باغ موریو (Jardines de Murillo) دارد که پر از درختان نخل، آب‌نماهای زیبا و نیمکت‌های کاشی‌کاری شده است.

کاخ سلطنتی Real Alcázar

کاخ سلطنتی یا Real Alcázar یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این قصر در ابتدا یک قلعه‌ی قرون وسطایی در دوران حکمرانی موروها بود و بعدها به قلعه‌ی پادشاهان مسیحی تبدیل شد. این کاخ در قرن دهم توسط حکمرانان مورو ساخته شد و در قرن یازدهم فرمانروای مشهور مورو و شاعر معروف المعتمد بر آن حکمرانی می‌کرد. بعد از رِکُونکیستا، جنبش استرداد یا سقوط آندلس، در دهه‌ی ۱۳۶۰، این قصر به دست Pedro the Cruel افتاد. جنبش استرداد مجموعه‌ای از لشکرکشی‌های طولانی‌مدت مسیحیان اسپانیا و پرتغال در قرون وسطی به منظور بازپس‌گیری سرزمین‌های خود از موروهای مسلمانی بود که در اوایل قرن هشتم میلادی بیشتر شبه‌جزیره ایبری را به اشغال خود درآورده بودند.

گردشگران برای ورود به این قصر از یک درب اصلی عبور می‌کنند و وارد محوطه‌ای وسیع می‌شوند. این حیاط بزرگ و باشکوه، بین سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۹ میلادی ساخته شده و نمونه‌ی جذابی از معماری اسلامی است. طاق‌های زیبا با هنرهای تزیینی عربی و ۵۲ ستون مرمرین دارد. قدیمی‌ترین تالار این کاخ به نام تالار los Embajadores، سقفی گنبدی و زیبا دارد و با متن‌های خوشنویسی شده به زبان عربی، مزین شده است. یکی دیگر از تالارهای مزین قصر، تالار Audiencias نام دارد که سقفی بسیار زیبا و منبت‌کاری شده دارد.

حتما زمان کافی برای گشت‌وگذار در باغ و محوطه‌ی این قصر در نظر بگیرید. این باغ‌های زیبا پر از درختان نخل، درختان مرکبات و رزهای رنگارنگ است. این محوطه به سبک ستی آندولسی تزیین شده و حوض‌های تزیین شده و زیبایی دارد.

پارک ماریا لوییزا (María Luisa) و میدان اسپانیا (Plaza de España)

در پارک ماریا لوییزا، میدان اسپانیا واقع شده که یکی از دیدنی‌ترین آثار نمادین سویا است و به خاطر بزرگی و شکوهش، جزو برترین جاذبه‌های گردشگری سویا قرار دارد.  وسعت این میدان ۵۰ هزار مترمربع است و با بالکن‌های نرده‌دار و ساختمان‌هایی به سبک نئوموریش احاطه شده است. یک آب‌نمای دیدنی در مرکز میدان قرار دارد و کانالی از چهار پل اطراف آن عبور می‌کند. گردشگران می‌توانند قایق‌های کوچ کرایه کنند و در این کانال‌ها به گشت‌وگذار مشغول شوند و ونیز سویا را تجربه کنند. در این پارک، کالسکه هم برای گشت‌وگذار گردشگران در نظر گفته شده است که تجربه‌ای متفاوت و جذاب است.

پارک ماریا لوییزا که میدان اسپانیا در مرکز آن قرار دارد، محل برگزاری نمایشگاه جهانی سال ۱۹۲۹ بود. این فضای سبز بزرگ و زیبا، با گیاهان و درختان زیبا و گل‌های رنگارنگ، درختان نخل ودرختان مرکبات و کاج‌های مدیترانه‌ای پر شده است. ساختمان‌های قدیمی دوست‌داشتنی و نیمکت‌های رنگارنگ و کاشی‌کاری شده دارد که جذابیت این پارک رمانتیک را بیشتر می‌کند. باغچه‌های زیبا با گل‌های رنگارنگ، مسیرهای سایه‌دار، حوض‌های قدیمی به سبک موریش و استخرها و آب‌نماهای مزین، از دیگر بخش‌های جذاب پارک برای گردشگران است. در این پارک بدون شک از گشت‌وگذار لذت می‌برید و دیدنی‌های جذاب و پنهان آن مثلا پل‌های کوچک و عمارت‌های قدیمی، بدون شک شما را شگفت‌زده می‌کند.

موزه‌ی هنرهای زیبا (Museo de Bellas Artes)

موزه‌ی هنرهای زیبا یکی از موزه‌های استثنایی سویا است که در بنایی قدیمی و قرن هفدهمی واقع شده است و خود بنا به تنهایی یک جاذبه‌ی دیدنی زیبا است. این موزه بعد از موزه‌ی پرادوی مادرید، یکی از بهترین مجموعه‌های آثار هنری اسپانیایی را دل خود جای داده است. این مجموعه‌ها آثار هنری از دوره‌های مختلف را در بر می‌گیرد؛ آثاری از دوران گوتیک تا قرن بیستم. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های موزه، آثار هنری نقاشان اسپانیایی قرن هفدهم است. در این موزه می‌توانید آثاری ارزشمند از هنرمندان مشهور اسپاینایی از جمله ال گرکو، آلونسو کانو، Velázquez و Pacheco را ببینید. این موزه با تمرکز بر شاهکارهای هنری Murillo و مکتب‌های هنری قرن هفدهم آثار بی‌نظیری را به نمایش گذاشته است. نقاشی‌های مذهبی اجرا شده توسط Zurbarán یکی دیگر از بخش‌های دیدنی و جذاب موزه است.

فستیوال سانتا سمانا (Santa Semana)

فستیوال سانتا سمانا یا هفته‌ی مقدس، یکی از هیجان‌انگیزترین فستیوال‌های اسپانیا است. این سنت، سابقه‌ای طولانی و چند قرنی دارد و البته فستیوالی مذهبی است. رژه‌ی اصلی این فستیوال در شب و صبح گود فرایدی برگزار می‌شود. جشن‌های مرتبط با این فستیوال در کلیساهای جامع برپا می‌شود.

موزه‌ی رقص فلامنکو (Museo del Baile Flamenco)

سویا را به خاطر هنر رقص و موسیقی فلامنکو می‌شناسند که ریشه در فرهنگ کولی‌ها دارد. فلامنکو هم نوعی رقص و هم یک سبک موسیقی است و شیوه‌ای برای بیان احساسات. موزه‌ی رقص فلامنکو در سویا برای گرامیداشت این هنر پایه‌گذاری شده  و دارای نمایشگاه‌های متعددی است که جنبه‌های ختلف هنر فلامنکو را به نمایش می‌گذارد؛ رقص، آواز  حتی گیتار مخصوص. این موزه‌ی خلاقانه نمایشگاه‌های مختلفی دارد که اشیای متنوعی در آنها نگهداری می‌شود از جمله لباس‌های مخصوص، ویدیوهای مرتبط و سایر نمایشگاه‌های آموزشی. این موزه یک مدرسه‌ی فلامنکو هم دارد و میزبان برترین اجراکننده‌های رقص و موسیقی فلامنکو است که در سراسر سال دوره‌های مختلفی برگزار می‌کند.

رینگ گاوبازی Real Maestranza و موزه‌ی گاوبازی

یکی از بهترین نمونه‌های رینگ‌های گاوبازی در اسپانیا است و برای ۱۴ هزار تماشاگر، ظرفیت دارد و یکی از بزرگترین رینگ‌های گاوبازی در این کشور است. این مجموعه در سال ۱۷۶۱ ساخته شده و یکی از بناهای نمادین شهر سویا است که به خوبی سنت دیرینه‌ی گاوبازی در اسپانیا را معرفی می‌کند؛ به سبک باروک طراحی شده و بخش صندلی‌های آن دارای سایبان‌های طاق‌دار است که در روزهای آفتابی، روی محل نشستن تماشاچی‌ها سایه می‌اندازد. این محوطه‌ی گاوبازی به شکل بیضی است که در بین رینگ‌های گاوبازی اسپانیا، استثنایی است. یک موزه در این مجموعه به تاریخچه‌ی گاوبازی اختصاص یافته است. مجموعه‌های به نمایش درآمده در این موزه شامل لباس‌های مخصوص، عکس و نقاشی هنرهای دراماتیک مرتبط با این سنت قدیمی اسپانیایی است.

کاخ Casa de Pilatos

عمارت قدیمی قرن شانزدهمی کازا د پیلاتوس از روی خانه‌ای قدیمی در اروشلیم ساخته شده است. این عمرات را معماران موریش و مسیحی ساخته‌اند و به سبک Mudéjar با جزییات گوتیک و رنسانس ساخته شده است. معماری تیپیکال آندولسی را در گوشه و کنار آن به وضوح خواهید دید؛ بنایی که یک پاسیوی مرکزی مزین به کاشی‌های رنگارنگ دارد و تدیس‌های قدیمی زینت‌بخش قسمت‌های مختلف این عمارت باشکوه است. تالار طلایی یکی از اتاق‌های این عمارت است  که بسیار زیبا است و سقفی مزین شده با با تزیینات چوبی دارد. پلکان اصلی عمارت به همراه شاپل خصوصی آن، از دیگر بخش‌های دیدنی این مجموعه‌ی تاریخی است. مجموعه‌ای از تندیس‌های قدیمی رومی در سراسر ساختمان به نمایش درآمده است.

موزه‌ی باستان شناسی (Archeology Museum)

موزه‌ی باستان‌شناسی در پارک ماریا لوییزا قرار دارد. این موزه در عمارتی به سبک نئو رنسانس قرار دارد که برای نمایشگاه اکسپوی ۱۹۲۹ ساخته شده است. آثار به نمایش درآمده در این موزه از دوران پارینه سنگی  شروع می‌شود و تا دوران روم، فرمانروایی موروها و قرون وسطی ادامه می‌یابد. طبقه‌ی پایین، به آثاری اختصاص یافته که در سایت‌های باستان‌شناسی Itálica پیدا شده‌اند. این منطقه ۹ کیلومتر تا سویا فاصله دارد. از میان جذاب‌ترین بخش‌های دیدنی این موزه می‌توان به تندیس و زیورآلات طلای دیانا اشاره کرد. یکی دیگر از میراث ارزشمند موزه Carambolo Treasure است که در اتاقی اختصاصی در طبقه‌ی اول نگهداری می‌شود.

منطقه‌ی تریانا (Barrio de Triana)

این محل حال و هوا و ویژگی‌های خاص خود را دارد. در کنار رود و در نزدیکی مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سویا این منطقه با حال و هوایی جذاب واقع شده است که انگار از سایر بخش‌های شهر جدا است. این محله هم مثل محله‌ی باریو سانتا کروز، هزارتویی از خیابان‌های سنگ فرش‌شده‌ی باریک و کوچه‌های تنگ است که به میدان‌های زیبا و قدیمی منتهی می‌شوند. آنچه که این محله را از سایر بخش‌های شهر جدا می‌کند، حال و هوای خاص و محله‌ی سفالگران است. قرن‌ها است که اهالی منطقه از خاک کرانه‌های روخانه برای ساخت سرامیک‌های آندلسی استفاده می‌کنند.

با سویا بیشتر آشنا شوید هنوز هم در این محله کارگاه‌های ساخت سرامیک وجود دارند که بیشتر آنها در خیابان Calle Callao، خیابان Calle Antillano Campos و Calle Alfareria قرار دارد. آثار این کارگاه‌ها به خاطر هنرهای تزیینی زیبا و طرح‌های رنگارنگ و هندسی شهرت دارند و بسیاری از گردشگران آنها را به عنوان سوغات برای دوستان و عزیزان خود می‌خرند. فروشگاه‌های این منطقه، آثار سرامیکی زیبا از جمله بشقاب‌های تزیینی، فنجان، پارچ، ظروف سرو غذا و سایر اشیا و ظروف تزیینی و کاربردی منزل را می‌فروشند. بعد از جست‌وجو در فروشگاه‌ها و مغازه‌های کوچک، گردشگران برای غذا خوردن در یکی از رستوان‌های کنار رودخانه آماده می‌شوند. بسیاری از این رستوران‌ها، تراس‌های فضای باز مشرف به بناهای دیدنی سویا دارند که غذا خوردن در آنها را به تجربه‌ای جذاب و فراموش‌نشدنی تبدیل می‌کند. از همین محله بود که ماژلان، سفر خود را به دور دنیا آغاز کرد.

صومعه‌ی سانتا پائولا (Monasterio de Santa Paula)

با سویا بیشتر آشنا شوید صومعه‌ی سانتا پائولا، توسط فردی به نام Doña Ana de Santillan در سال ۱۴۷۳ پایه‌گذاری شد. برای مدت پنج قرن، این صومعه جایگاهی برای پرستش خدا و مطالعه‌ی کتاب مقدس بود. در میان اتاق‌ها، تالارها و بخش‌های مختلف این صومعه، آثار هنری مختلفی از دوران‌های مختلف تاریخی نگهدار می‌شود. گردشگران می‌توانند در کمال آرامش، بخش‌های مختلف صومعه را ببینند و این آثار هنری را از نزدیک تماشا کنند. حتی در راهروها و بخش‌های مختلف آن، راهبه‌ها را خواهید دید که شیرینی‌ها و کیک‌های پخته شده توسط خودشان را به گردشگران می فروشند.

تالار شهر (Ayuntamiento)

با سویا بیشتر آشنا شوید بنای تالار شهر به نام Ayuntamiento یک بنای باشکوه قرن پانزدهمی است که به سبک Plateresque توسط Diego de Riaño طراحی شده است. نقش‌برجسته‌های حکاکی شده روی نمای جنوبی بنا، صحنه‌هایی از رویدادها و داستان‌های تاریخی را روایت می‌کند و اسطوره‌های تاریخی را به تصویر می‌کشد. بنای این مجموعه در قرن نوزدهم بازسازی شده است و نمای اصلی آن نئوکلاسیک است و روبه میدان Plaza Nueva قرار دارد. یک گذرگاه طاقدار کوچک، تالار شهر را به صومعه‌ای که در مجاروت آن قرار دارد، وصل می‌کند. گردشگران می‌توانند از فضای داخلی تالار شهر و صومعه بازدید کنند که آثار هنری جذابی آن را مزین کرده است.

کتابخانه‌ی کلمبینا (Biblioteca Colombina)

با سویا بیشتر آشنا شوید هرناندو کلون، پسر کریستف کلمب، مجموعه‌های به نمایش درآمده در این کتابخانه را بین سال‌های ۱۴۹۶ تا ۱۵۳۹ جمع‌آوری کرده است. کتابخانه‌ی کلمبینا یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های مرتبط با دوران رنسانس در اسپانیا است و تمرکز اصلی آن بر نوشته‌های اومانیست‌های عصر طلایی است. کلون در اصل مجموعه‌ای از ۱۵ هزار کتاب را از طریق خریداری کردن آنها در سفرهای مختلفش به سراسر اروپا جمع‌آوری کرده است. متاسفانه بسیاری از نسخه‌های اصلی این مجموعه، گم شده‌اند. امروزه این کتابخانه ۳۲۰۰ جلد کتاب شامل ۱۲۵۰ کتاب چاپی و ۵۸۷ نسخه دست‌نویس دارد. یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین کتاب‌های این مجموعه، کتاب Libro de las Profecías، بیوگرافی کریستف کلمب است.

عمارت Palacio de la Condesa de Lebrija

با سویا بیشتر آشنا شوید یکی از عمارت‌های اشرافی و زیبای سویا است. این کاخ با پلکان بزرگ و باشکوه که به یک ورودی زیبا و سقفی مرین منتهی می‌شود، یکی از بهترین نمونه‌های عمرات‌های قدیمی در سویا است که همه‌ی گردشگران را شگفت‌زده می‌کند. دیوارهای این مجموعه  با تزیینات جذابی ب سبک عربی تزیین شده و محوطه‌ی آن، پر از گیاهان بومی است. در این مجموعه، خود بنا به تنهایی اثری دیدنی و جذاب است ولی آثار ارزشمند هنری و میراث گرانقدری در آن نگهداری می‌شود. تندیس‌ها، موزاییک‌ها، اشیای سفالی و شیشه‌ای از دوران مختلف با قدمت‌های طولانی و طرح‌های سنتی و جذاب، از مهم‌ترین میراث ارزشمند این عمارت تاریخی است.

جهت دیدن تمامی پکیج های سفر های خارجی آشا سیر اینجا را کلیک کنید.

Call Now Button