جاذبه‌های بوشهر

بوشهر شهری درکنار ساحل خلیج فارس است که از هزاران سال پیش همچنان پا برجا مانده است. با قدم زدن در بافت تاریخی آن ساختمان‌های قدیمی ساخته شده از چوب و سنگ‌های منفذدار و شیشه‌های رنگی بسیاری خواهید دید که همچنان پا بر جا هستند.

در تور بوشهر گردی از عمارت‌های باشکوه دهدشتی و امیریه هم دیدن خواهیم کرد که امروزه به ترتیب به موزه تاریخ پزشکی و مردم شناسی تبدیل شده‌اند. در ادامه این مطلب به معرفی تعدادی از جاذبه‌های بوشهر، سرزمین نخل و دریا می‌پردازیم.

  • ساحل بوشهر

در خیابان خلیج فارس شهر بوشهر که قدم می‌زنیم یک طرف بافت تاریخی بوشهر را و طرف دیگر ساحل آبی خلیج فارس را می‌بینیم. زیبایی ساحل بوشهر با پرواز مرغان دریایی در کنار آن و قایق‌های کنار ساحل دو چندان می‌شود. دیدن غروب آفتاب در کنار ساحل بوشهر تجربه‌ی فراموش نشدنی است که گروه تورهای نوین ( آشا سیر ) برای شما فراهم می‌کنند.

  • موزه رئیسعلی دلواری

رئیس علی دلواری از آزادی خواهان مشروطه طلبی که در دوره جنگ جهانی اول رهبر قیام جنوب علیه نیروهای انگلیسی در منطقه تنگستان بوشهر بود. از سال 1389 با مصوبه شورای عالی انقلاب روز 12 شهریور، سالروز کشته شدن ایشان، به نام “روز مبارزه با استعمار انگلیس” نام‌گذاری شده است. بازماندگان ایشان خانه رئیسعلی دلواری در شهر دلوار استان بوشهر را به سازمان میراث فرهنگی هدیه کرده‌اند و هم اکنون به عنوان موزه قابل بازدید است.

  • عمارت ملک

عمارت ملک در دوران قاجاریه ساخته شده است و متعلق به یکی از تجار نامی شهر بوشهر به نام ملک التجار بوشهری است. این بنا را با اقتباس از یکی از کاخ‌های فرانسه ساخته‌اند و در دوره قاجار به عنوان هویت بوشهر و آسمان خراش شهر محسوب می‌شد.

  • بوستان شغاب

بوستان شغاب که از بوستان‌های زیبای شهر بوشهر است بر روی پشته‌هایی از گورستان قدیمی شغاب ساخته شده است. در این گورستان اسکلت مردگان در داخل خمره‌های نخودی رنگ مدفون شده‌اند که روی برخی از خمره‌ها نوشته‌هایی نیز نقش بسته‌ است.

  • آب انبار قوام

این آب انبار با قدمت 150 ساله که امروزه به عنوان رستوران سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد از دیدنی‌های شهر بوشهر در نزدیکی ساحل است. معماری آب انبارها الهام گرفته از معماری منطقه ساختشان است و با مصالح محلی ساخته می‌شوند. اسکلت اصلی و طاق آب انبار قوام هم از سنگ‎های رسوبی محکمی ساخته شده است. داخل آب انبار هم از پوشش ساروج بسیار مقاوم است.

  • قلعه کلات اهرم

در تور بوشهر یکی از مکان‌هایی که بازدید می‌کنیم قلعه کلات در شمال شهر اهرم است. قلعه از آن جهت بسیار اهمیت دارد که یادآور خاطرات دلیر مردانی است که برای دفاع از وطن خود در برابر نیروهای انگلیسی مقاوت کردند و جان باختند و از جمله یادبودهای تاریخی استان بوشهر محسوب می‌شود. هنوز هم جای اصابت گلوله‌های توپ بر برج غربی قلعه باقی مانده است.

  • چشمه آبگرم اهرم

این چشمه آب گرم جز پنج چشمه معدنی برتر ایران قرار دارد و عنوان دهکده نمونه آب درمانی را از آن خود کرده است. در سال 1380 ساختمان جدیدی برای استفاده از این چشمه و آب درمانی ساخته شد و باعث افزایش بازدیدکنندگان آن شده است.

  • قلعه خورموج دشتی

قلعه خورموج که به قلعه محمد خان دشتی نیز شناخته می‌شود در دوره سلجوقی در شهر خورموج بوشهر ساخته شده است. این قلعه در گذشته بسیار وسیع بود اما در گذر زمان بخش‌های زیادی از آن نابود شده و امروزه تنها یکی از برج‌های آن به جا مانده است. در گذشته از چهار برج، چهار حصار، عمارت مرکزی، اندرونی، قراول خانه و اصطبل تشکیل شده بود. و وجود طاق نما و گچ‌بری‌های دیوارها و درون اتاق‌ها زیبایی بسیاری به این قلعه بخشیده است. در تور بوشهر تورهای نوین دیدن بقایای این قلعه را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

جاذبه‌های بوشهر جهت مشاهده پکیج های تور داخلی آشا سیر اینجا را کلیک نمایید.

Call Now Button