تور کویر

در این پست قصد داریم در مورد کویر های ایرانرو سایر نقاط جهان و تور کویر صحبت کنیم.

کویر و تور کویر ؟ باید ها و نباید ها

برای سفر کردن بهترین روش چیست؟  مناسب ترین پاسخ بالا بردن اطلاعات شخصیمان می باشد، زیرا که امروزه با توجه به افزایش روز افزون رشته ها در هر علم  ما نیز باید با زمان حرکت کرده و دانش خود را در حوضه گردشگری افزایش دهیم.

به طور کلی گردشگری به دو دسته طبیعت گردی و گردشگری تاریخی فرهنگی تقسیم می شود، که در این صفحه ما به معرفی نوع اول می پردازیم یعنی طبیعت گردی .

همان گونه که از نام طبیعت گردی مشخص است گونه ای از سفر می باشد که به دامان طبیعت بازمی گردیم و با پرداختن به فعالیت های مختلف به کسب تجربیات جدید که در شهر نمی توان به آن اقدام کرد میشغول می شویم، طبیعت گردی خود به دسته های مختلفی تقسیم می شود که مهمترین آن عبارتند از کوهنوردی، جنگل نوردی، بیابان گردی و ….

در مطلب ما برای آشنایی شما با کویر و  کویر نوردی و همچنین تور کویر می پردازیم تا شما را در انتخاب بهترین گذینه های سفر یاری نمایم، امید واریم که  در انتخاب شیوه و مقصد شما موثر باشد.

کویر گردی چیست

به طور کلی کویر محلی میباشد که از زمین های لم یزرع تشکیل شده است  و محیط زیست و حیاط جانوری و شرایط اقلیمی خاص خود را دارد، که مهمترین ویژگی آن میزان کم بارندگی، وجود شن های روان و جانوران خاص خود می باشد، با توجه به اینکه کشور ما ایران نیز در منطقه ای گرم و خشک قرار گرفته است و تقریبا 20% آن را بیابان تشکیل داده کویرگردی و تور کویر یکی از ایده آل ترین انتخاب ها برای طیعت گردان می باشد.

نام بیابان یا کویر که در ابتدا تصویری وحشتناک را به ذهن ما می آورد درواقع محلی فوق العاده برای سفر و کسب آرامش و یا به بیان دیگر ریلکس کردنست، چون از ازدحام و شلوغی شهر به دور است، و این موضوع خود  باعث لذت، شما از این انتخاب کویر برای سفر خواهد شد، اما اینکه به کدام کویر برویم بستگی به سلیقه شما دارد، سعی ما اینست که در این مرحله به شما کمک کنیم تا آسان تر بتونید تور کویر خود را انتخاب نماید.

با اینکه به شکل رسمی صنعت اکوتوریسم یا طبیعت گردی در کشور ما آنچنان سابقه ای ندارد و آغازش به سال 1386 باز می گردد، اما در عرض همین چند سال با روند روبه رشد بی سابقه ای مواجه شده است پس با توجه به تشنگی فراوان کویرگردان و گردشگران  به معرفی تعدای از مناسب ترین کویر های ایران می پردازیم، که می توانید به آنها سفر نمایید.

کویر مصر که در استان اصفهان و در نزدیکی شهر تاریخی جندق یعنی 45 آن خود نمایی می کند، منطقه ای است که سالانه میزبان هزاران گروه ماجراجو از هر گوشه ایران و جهان ست، شما با سفر به کویر مصر می توانید از اماکن تاریخی بین روستای مصر و فرحزاد دیدن کرده و یا به شتر سواری بپردازید، اگر به دنبال هیجان هستید بهترین راه متور سواری بر روی رمل های شنی این محل است همچنین بازدید از بناهای تاریخی این مکان را نباید فراموش نماید.

کویر مرنجاب نام یکی دیگر از ناحیه های مناسب برای انتخاب تور کویرست، که می تواند پیش روی شما قرار گیرد زیرا هم دارای امکانات مناسبی می باشد و هم از مناطق طبیعی ایده آل برای عکاسی و تفرج در کویر می باشد، مرنجاب در استان اصفهان و در نزدیکی شهر کاشان قرار گرفته، منطقه ای بکر که کنار دریاچه نمک واقع است، و تا آران و بیدگل 45 کیلومتر فاصله دارد و مملو از کاروانسرا ها و قلعه های تاریخی گوناگونی است.

کویر کاراکال با اینکه بعد از کویر مصر و مرنجاب به شهرت رسید، منجاب که دارای شرایط اقلیمی خاص خود است نام خود را از گربه وحشی به نام سیاه گوش یا کاراکال گرفته است، گربه ای که یکی از منحصر به فرد ترین گونه های جانوری ایرانست، کویر کاراکال در استان یزد و شهرستان بافق قرار دارد، پیشنهاد ما به شما انتخاب تور کویر کاراکال می باشد که عظمتی به اندازه بی کرانگی دارد.

کویر شهداد که در لیست انتظار ایران در یونسکو قرار دارد از قشنگترین و رعب آورترین محل های کشور ما می باشد که با عنوان کلوت های شهداد شناخته می شود و در استان کرمان و 87 کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است، اگر شما از آن دسته افرادی می باشید که خود را شجاع می نامید حتما به شهداد سفر کنید.

کویر ریگان که در شهری به همین نام در استان کرمان قرار دارد یکی از جالب ترین کویر های ایران را درخود جا داده است منطقه ای که با رمل های مرتفع و شن های روانش شناخته می شود برای کسانی که اهل سفر های مهیج و خاطره ساز می باشند ریگان نه تنها یک بار بلکه چندین بار نیز کشش سفر نمودن را دارد. شما با اقامت در شهرک محمود آباد به سهولت می توانید به کویر ریگان بروید، و از مناظر زیبای آن لذت ببرید.

در کویر چه چیزهایی به همراه داشته باشیم

بدون تامل نوع پوشش ما در هر مکانی باید مناسب با آن منطقه باشد سفر به کویر و تور کویر نیز از این امر مستثنی نیست پس باید به موارد زیر توجه نموده تا در طول مسافرت خود دچار مشکل نگردید.

کفش که یکی از مهمترین بخش های پوشش ما در مسافرت می باشد بسیار مهم است و اگر در انتخاب آن دقت نکنیم بسیار به ضرر ما تمام می شود، در کویر به خاطر اقلیم خاص آن از یک سو و جانوران موجود در آن از طرف دیگر باید بیشتر به این موضوع توجه کنیم بهترین نوع کفش در کویر پوتین یا کفش های ساق بلند هستند که هم نقش محافظ و هم پوششی از شن های ریز و روان بیابان را دارند.

لباس های مناسب که باید در بیابان و کویر به تن کنیم لباس های رنگ روشن و مخصوصا سپید هستند که دارای الیاف و بافت نازکی می باشند که از شدت گرمای کویر کمتر تاثیر بگیرند.

شلواری که به شما توصیه می کنیم در حین تور کویر بپوشید شلوارهای مقاوم و راحت هستند که دارای جنس نسبت ضخیمی باشند البته نه از جنس جین که حرکت شما را دچار مشکل نمایند.

کرم ضد آفتاب به همراه عینک آفتابی و آب معدنی را هم حتما به همراه خود ببرید و فراموش نکنید که از گروه جدا نشوید و با گروه های حرفه ای سفر کنید.

تور تهرانگردی همراه نیوتور

Call Now Button