همه ساله تعدادی زیادی از علاقمندان به مشاهده مکان های بسیار زیبای گردشگری با خرید تور کویر مصر از این مکان زیبا دیدن می کنند.

با کویر مصر آشنا شویم

مصر (نام های پیشین آن چاه دراز، کلاته یوسف و مزرعه یوسف می باشد) روستایی از توابع شهرستان خور و بیابانک  در استان اصفهان است، این روستا در دشت کویر ایران و در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور قرار گرفته است، روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه  راه دامغان به نائین و اصفهان می باشد، مصر به همراه دو روستای کوچک دیگر به نام های امیر آباد و فرحزاد در یک خط شمالی، جنوبی ، به طولی در حدود 6 کیلومتر واقع شده است.

این مکان به عنوان یکی از مراکز بسیار زیبای گردشگری به حساب می آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از گردشگران آشناست. بخشی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک در این مکان گرفته شده است.

چرا به این مکان کویر مصر می گویند؟

سال ها پیش بنیانگذار این روستا فرد سرمایه داری به نام یوسف بود که به کار شبانی گوسفندان می پرداخت، عمر این روستا شاید به 100 سال هم نمی رسد، اما همه آن را به عنوان مزرعه یوسف می شناختند ، تا قنات ها روستا خشک شدند و یوسف را وادار به حفر چاه با موتور دیزلی انگلیسی کرد، چند سال پس از حفر این چاه دوباره سفره های زیر زمینی آب پایین تر رفتند تا اینکه یوسف چاه عمیق تری را حفر کرد، به همین دلیل روستا های همجوار این روستا را چاه دراز نامیدند.

اما از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشت از اهالی خواست چون نام او یوسف است و داستان حضرت یوسف در مصر اتفاق افتاده است از آن به بعد نام آن روستا را مصر بنامند. اهالی روستا هم از آنجایی که برای یوسف احترام زیادی قائل بودند این روستا را مصر نامیدند.

یوسف دستور داد که در وسط روستا خیابانی عریض به طول حداقل 500 متر درست شود در پاسخ به ابهامات اهالی که می گفتند روستای ما کوچک  می باشد و نیازی به احداث چنین خیابان عریض و طویلی نیست می گفت : روستا ی ما در آینده معروف و شلوغ می شود و جالب این است که این پیش بینی یوسف درست از کار در آمد و الان گردشگران زیادی از این روستا دیدن می کنند، به طوری که امروز یکی از مراکز مهم طبیعت گردی می باشد. شما هم می توانید با خرید تور کویر مصر از این روستا زیبا دیدن فرمایید.

درباره روستا بیشتر بدانیم

در ورودی روستا دو تاق کوچک در مقابل هم قرار دارند، که در داخل یکی از آن ها ژنراتور بزرگی قرار دارد که برق مصر و روستای همجوار آن را (فرحزاد) به این طریق تامین می کند و دیگری تنها مغازه روستا است که دارای تلفن ثابت می باشد، که  ارتباطات مخابراتی ساکنین و احیانا مسافران را تامین می کند، هم اکنون استفاده از تلفن همراه در این ناحیه میسر می باشد.

با وجود چاه عمیق آب، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گر جهت عدم جابه جایی شن های روان ، بلوار عریض 50 متری در داخل روستا ، وجود خانه های قدیمی بازسازی شده برای اسکان توریست ها، موتور سواری، شتر سواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزار های وسیع و سرسبز در فاصله 5 کیلومتری روستا و وجود تپه های شنی از جمله مواردی هستند که باعث جذب توریست در دل کویر می باشند و همچنین توریست های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی در آن فراوان هستند.

بسیاری از منجمان ایرانی و یا خارجی آسمان صاف و تاریک این مکان را برای بر پایی گارگاه های رصدی خود انتخاب می کنند و بسیاری از عکاسان این مکان کویری را برای گرفتن عکس انتخاب می کنند.

این روستا در دهستان جندق قرار دارد و بر اساس سر شماری مرکز آمار ایران در سال 1385 جمعیت آن 183 نفر (41 خانوار) می باشد.

چرا بایید به کویر مصر سفر کرد

فاصله کویر مصر تا تهران حدودا 700 کیلومتر است.

نیزار روستای مصر جاذبه ای زیبا آن محسوب می شود.

نیزار مصر در فاصله 5 کیلومتری  شمال شرقی روستا مصر و 2 کیلومتری شرق روستای فرحزاد در شمال شرقی استان اصفهان  واقع شده است، موقعیت جغرافی نیزار ۵۴۴۸E و ۳۴۰۵N می باشد.

 

محصور شدن نیزار با شن های روان ، جلوه منحصر به فردی به نیزار داده است . این نیزار آبشخور اصلی حیوانات و به صورت کلی حیاط وحش منطقه می باشد . ارتفاع نی ها  در موارد ی به 4 متر نیز می رسد .این نیزار مکان مناسبی برای عکس گرفتن از حیاط وحش کویر مصر می باشد.

علت پیدایش این نیزار و چشمه آن، سیل ویرانگر روستای مصر در سال 1355 می باشد که باعث ایجاد دریاچه بزرگی در مکان نیزار فعلی شده است . دریاچه مذکور به مرور زمان از بین رفت ولی مسیر آب ایجاد شده در زیر ماسه ها و زمین های این منطقه موجب شده است که پساب کشاوزی روستا امیر آباد پس رسوب به لایه های زیرین زمین ، در مناطق نیزار دو مرتبه به سطح زمین بیایند و باعث ایجاد این نیزار ها بشوند.

آب نیزار پس از بالا آمدن به سطح  زمین و طی مسافت 2 کیلومتری دوباره به زیر ماسه ها رفته و دوباره در منطقه دریاچه نمک سلکنون به سطح می آیند، ولی به علت  شور بودن زمین های دریاچه نمک آب آن بسیار شور می شود بصورتی که در پایین دست دریاچه مسیر نهر ایجاد شده کاملا پوشیده از نمک می باشد.

کویر مصر با وجود جاذبه های بسیار زیاد گردشگری ، همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر نقاط جهان به خود جذب می کند، شما هم می توانید با خرید تور کویر مصر از این مکان فوق العاده دیدن فرمایید.

Call Now Button