// تور سرعین | بهترین تور سرعین | تور ویژه سرعین | تور اردبیل | نیوتور

تور سرعین

در این مطلب قصد داریم در مورد شهر سرعین و تور سرعین صحبت کنیم.

سرعین گردی

یکی از بهترین مناطق بکر ایران که همه ساله گردشگران بسیاری را به طرف خود جذب می کند، سرعین نام دارد که در فصول گرم سال به دلیل خنکای هوایش و مناظر طبیعی بی مانندش میزبان تور های بسیاری است که بیشترین آن تور سرعین و تور سرعین و اردبیل می باشد که دارای طرفداران فراوانی هستند.

سرعین که در فاصله بیش از 600 کیلومتری تهران قرار گرفته یکی از شهر های کوچک استان اردبیل است که در فاصله 30 کیلومتری مرکز استان اردبیل قرار گرفته است، بدون شک اگر شما هم اهل سفر باشید نام سرعین بسیار به گوشتان خورده است منطقه ای که با چشمه های آب گرمش به شهرت رسیده و دارای جاذبه های تاریخی و به خصوص طبیعی بی مانندی است که در این صفحه به معرفی آنها می پردازیم.

خوب اولین مطلبی که باید در این نوشته به آن اشاره کنیم نام این منطقه می باشد که بر گرفته از وازه ترکی سریین هست که به معنای محل خنک و خوش آب و هواست که الهام گرفته از طبیعت این شهر می باشد، تا کنون گروه های بسیاری با اهداف مختلف به این شهر مسافرت کرده اند که مهمترین آن برنامه های درمانی و استفاده از چشمه های آب گرم و آب درمانی موجود در آن بوده است، البته طبیعت بکر و چشم نواز در کنار آداب رسوم و فرهنگ غنی مردم مهمان دوست سرعین هر یک عاملی برای دیدن این شهر از نزدیک می باشند که پیشنهاد می کنیم از نزدیک آن را تجربه نمایید.

سرعین سرزمین چشمه ساران ایران

همه ما نام سرعین و چشمه های آب گرم آن را تا کنون بسیار شنیده ایم، یا از آن دیدن کرده و به تفرج در آن پرداخته ایم سرعین را سرزمین 20 چشمه می گویند، خطه ای که از هر گوشه آن آب غلقل زنان از دل زمین بیرون می جهد، و رایحه خوش گل ها و گیاهان آن انسان را مدهوش می کند.برای آشنایی با جاذبه های سرعین به ادامه مطلب توجه نماید.

جاذبه های سرعین

نخستین آبگرم منطقه سرعین سبلان نام دارد که به شکل نوین و پاکیزه ای تجهیز شده است و در کناره کوه سبلان قرار گرفته  است،

آب گرمی که هم برای آقایان و هم بانوان دارای سانس می باشد، این محل که به شکل سر پوشیده ساخته شده است دارای امکانات بسیار مناسبی در سطح استان هست و تعداد بالای گردشگران آن گواه کیفیت و موفقیت ان می باشد.

آب گرم پنج خواهر که به زبان محلی به آن بش باجلار می گویند نام یکی از منحصر به فردترین استخر های طبیعی سرعینست که دارای پیج چشمه می باشد و مانند دیگر چشمه های آبگرم سرعین دارای خواص درمانی برای بیمارانی که دردهای رماتیسمی دارند می باشد و با دارا بودن 228 متر زیر بنا در بخش استخر جزو آبگیر های نسبتا کوچک اردبیل محسوب می شود.

در فاصله کمی از یکی از اماکن اقامتی سرعین آبگرم گاومیش گلی قرار دارد که از استخر های قدیمی سرعین محسوب می گردد و به شکل طیعی تعبییه شده است و دارای سابقه نسبتا بالایی نسبط به دیگر آبگرم های سرعین می باشد، استخری که بدون سرپوش و اصتلاحا سرباز است و 400 متر مساحت دارد و آب به صورت دائمی در آن در غلیان است و دمای آن بین 46 تا 48 درجه سانتی گراد نیز بالغ می شود، و از آن به عنوان جوشان ترین چشمه سرعین یاد می کنند.

مجتمع آبدرمانی ایرانیان که به تازگی ساخته شده و از مجهز ترین استخرهای اردبیل به حساب می اید.

البته سرعین به غیر از این موارد دارای استخرها و چشمه های متععد دیگری نیز است که از اهمیت کمتری نسبت به موارد بیان شده برخوردار هستند که عبارتند از آبدرمانی اترک کوهستان خاتم آبدرمانی یول سویی آبدرمانی دره لر آبگرم ژنرال آبدرمانی پهنلو (ارشاد) آبدرمانی قهوه سویی آبدرمانی نه چشمه (پهن لو) که شما می توانید با توجه به هتل محل سکونت خود در طی تور سرعین از آن دیدن نمایید.

دره گلستان که به آن دره آلوارس نیز می گویند دره ای که دارای پیست اسکی نیز هست که در فصل زمستان قابل استفاده است، منطقه ای فوق العاده زیبا و دل انگیز که به عنوان ییلاق سرعین نیز شناخته می شود، ناحیه ای که دارای پوشش گیاهی و جانوری خاص خود است البته حیات وحش آن نیز بسیار مورد علاقه طبیعت گردان می باشد و در فاصله اندکی از شهر سرعین قرار گرفته است (19 کیلومتر تا سرعین فاصله دارد).

آتشکده آذر فریق که از مناطق تاریخی و کهن سرعین می باشد که پیشینه آن به دوران قبل از اسلام باز می گردد، آرامگاه امامزاده عبدالله در نزدیکی این روستا قرار دارد شما با بازدید از این ماکان هم سیاحت می کنید هم تفریح.

آبشار ورگه سران که در روستای ورگه سران قرار گرفته است و از مناطق بکر و کمتر شناخته شده سرعین محسوب می شود ناحیه ای که طرفداران خاص خود را دارد.

دره جنگلی ایردموسی که در فاصله 12 کیلومتری اردبیل قرار دارد و دارای مناطق طبیعی بسیاری است و به عنوان منطقه نمونه گردشگری در دست برسی مسئولین میراث فرهنکی مربوطه قرار دارد.

تپه باستانی آناهیتا از دیگر جاذبه های چند هزار ساله سرعین و اردبیل ست که می توانید در حین اجرای تور سرعین از آن دیدن کنید.

زمان سفر به سرعین

با توجه به اینکه سرعین در کرانه کوه سبلان قرار گرفته و اقلیمی کوه پایه ای دارد بهترین زمان برای سفر و خرید تور سرعین ایام گرم سال می باشد ولی اگر هدف شما از سفر به سرعین استفاده از پیست های اسکی و کوه نوردی در فراز و نشیب کوه سبلان می باشد باید در زمستان با حفظ احتیاط به سرعین مراجعه کنید.

سوغات سرعین را بشناسید

اهالی هنرمند سرعین دارای آداب و رسوم ویژه خود هستند آداب و رسومی  که برگرفته از فرهنگ و تمدن غنی این منطقه است که بر روی آداب غذایی، صنایع دستی، موسیقی و…آنها موثر بوده است برای آشنایی هرچه بیشتر شما با سوغات سرعین به معرفی مختصری از آنها می پردازیم که در حین ورود به این شهر و خرید تور سرعین می توانید آنها را خریداری نموده و برای اقوام و دوستان خود یادگاری ببرید.

  • آبگوشت سنگی
  • آش دوغ
  • کباب دونر سرعین
  • عسل
  • لبنیات محلی
  • حلوای سیاه
  • جاجیم بافی

تور لرستان همراه نیوتور