از مرنجاب بیشتر بدانید

وقتی صحبت از طبیعت گردی به میان می آید کوه ها و جنگل ها اولین مکان هایی هستند که به یاد ما می آید اما امروزه کویر ها هم با وجود ویژگی های تفریحی که  در دل خود جای داده اند یکی از مناطقی هستند که نظر بسیاری از گردشگران را به خود  جلب می کند، کسانی که نام کویر مرنجاب را شنیده اند حتما با سکوت و آرامش آن آشنایی دارند.این کویر محبوبیت زیادی میان کویر نوردان دارد و از کویر های معروف ایران می باشد که همه ساله افراد زیادی را با خرید تور کویر مرنجاب به خود جلب می کند.

کویر مرنجاب در کجا قرار دارد ؟

کویر مرنجاب در استان اصفهان در بخش شمالی شهرستان آران و بیدگل و در 60 کیلومتری کاشان قرار دارد. این کویر از غرب به دریاچه نمک حوض سلطان وحوض مره و کویر مسیله، از جنوب به شهرستان آران بیدگل و از شرق به پارک ملی کویر و کویر بندریگ و از شمال به دریاچه نمک آران بیدگل منتهی می شود، اگر به این کویر بروید، پوشش گیاهی متعدد و گونه های جانوری متنوع، جاذبه های گردشگری و امنیت آن شما را به خود جلب می کند، در این کویر تا چشم کار می کند می  توان تپه ها ی زیاد و گوناگون را دید که می توان تفریحات جالب زیادی در آنجا انجام داد و عکس های جالب و زیبایی گرفت.

جانوران موجود در کویر مرنجاب

گونه های جانوری مختلفی در این کویر به دلیل وجود منابع غذایی وجود دارد. حیواناتی مانند: شاهین، عقاب، آفتاب پرست، بزمچه، کفتار ، شغال،گرگ و. . . از جمله جانورانی هستند که در این کویر زندگی می کنند و مورد جالب تر این است که تعدادی یوز پلنگ هم در این محل دیده شده است.

جاذبه های دیدنی کویر مرنجاب

یکی از جذاب ترین و جالب ترین مراکز گردشگری کویر مرنجاب وجود دریاچه نمک آران و بیدگل  در فاصله 35 کیلومتری این منطقه  می باشد . دیدن این دریاچه در صورتی که در بیشتر مواقع سال خشک  است جاذبه تفریحی زیبایی برای شما می تواند باشد . در 5 کیلومتری شهرستان آران و بیدگل ، جزیره سرگردان وجود دارد که از جمله مکان های دیدنی کویر مرنجاب است . در واقع شما با جزیره ای روربه رو هستید که اطراف آن را نمک به جای آب فرا گرفته است، عمق نمک این دریاچه از 5متر شروع شده و در بخش هایی به 50 متر هم می رسد.

نام بخشی از این مکان را جزیره سرگردان گذاشته اند، به خاطرتپه سنگ های آذرینی که در آن قرار دارد و محلی ها اعتقاد دارند که مکان در طول روز به شکل ویژه ای حرکت می کند ، در واقع وقتی از دور به این جزیره نگاه می کنید به خاطر پدیده سراب فکر می کنید که سنگ ها محو و متحرک هستند، بهترین مکان برای دیدن ویژگی ها و زیبایی های کویر از روی جزیره می باشد که حتی در هوای صاف هم می توانید تا قلعه دماوند را مشاهده کنید، زیبایی این در یاچه که به جای آب دور تا دور آن را نمک فرا گرفته است همه ساله گردشگران زیادی را از سرتاسر جهان را به خود جلب می کند شما هم می توانید با خرید تور کویر مرنجاب از این مکان دیدنی دیدن فرمایید. در زمان های قدیم  قلعه ای در این مکان احداث شد و همیشه 500 سرباز در این قلعه وجود داشتند تا جلوی حمله افغان ها و ازبک ها را به این مکان بگیرند.

تفریحات کویر مرنجاب چه هستند؟

در پشت بام کاروانسرای مرنجاب وسایل و تجهیزات لازم برای تماشای آسمان قرار داده شده است و شما می توانید در این مکان از آسمان پر ستاره عکس های زیبایی بگیرید، در کویر می توان تفریحات زیادی را انجام دهید

در هنگام سفر به کویر حتما اطرافیان خود را از رفتن به کویر مطلع سازید و سعی کنید با حداقل دو ماشین شاسی بلند و دو دیفرانسیل، همراه با گروهی از افراد به سمت کویر بروید، تک نفره به کویر رفتن انتخاب مناسبی نمی باشد. شما می توانید در میان راه سری هم  به کاشان بزنید و از جاذبه های آن مکان هم دیدن نمایید. از تفریحات کویر می توان به پیاده روی بر روی شنزار، اسکی روی شن (سندبوردینگ)، عکاسی، تماشای اسمان پر ستاره، دوچرخه سواری ، موتور سواری دو چرخ و چهار چرخ ، آفرود و . . . اشاره کرد.

جاذبه های دیدنی کویر مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب ، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی این منطقه می باشد که عده زیادی را به جلب می نمایید. به دستور عباس صفوی این بنا در سال 1012 هجری قمری بنا شد  و چشمه ای با آب شور و چشمه ای با آب شیرین هم وجود دارد، این مکان محل توقف و استراحت کاروانان بوده چون در مسیر راه  قرار دارد. امروزه هم این مکان بعد سال ها پذیرای گردشگران با 29 اتاق و زیر بنایی بالغ بر 3500 متر می باشد و مرمت آن از سال 1378 تا سال 1383 به طول انجامیده است.

Call Now Button