// با آرامگاه دکتر حسابی آشنا شوید | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

آرامگاه دکتر حسابی کجاست

اگر تمایل دارید که با یکی از بزرگترین مشاهیر ایران آشنا شوید با ما در ادامه مطلب همراه باشید، در این متن ما قصد داریم به معرفی یکی از شاخص ترین اشخاص که برای همه ایرانیان و حتی جهانیان نیز شناخته شده می باشد بپردازیم.

 پروفسر حسابی که بی گمان از پایه گذاران بسیاری علوم در کشور ما بوده است، متاسفانه آنچنان که بایید شناخته شده نمی باشد به همین سبب ما معرفی آرامگاه دکتر محمود حسابی در این مقاله می پردازیم تا مسافرینی که علاقه مند به شناخت بزرگان ایران زمین می باشند بتوانند به آسانی به این مکان سفر نمایند.

محمود حسابی که بود؟

محمود خان میرزا حسابی که همان پروفسور حسابی بعد بود در سال 1281 در منطقه تاریخی تفرش که یکی از شهرهای استان مرکزی ازست به دنیا آمد و پس از پشت سر گذاشتن اتفاقات بسیاری با شروع جنگ جهانی اول و بعد از آن جنگ جهانی دوم همراه بود موفق به اخذ لیسانس شد و با سفر به فرانسه و تحصیل در دانشگاه سوربن توانست اولین ایرانی باشد که دکترای فیزیک را در جوانی و 25 سالگی کسب نماید، دکتر حسابی که دارای 5 مدرک لیسانس و یک دکترا می بود از طرف خاندان سلطنتی پهلوی به عنوان سناتور برگزیده شد و در کابینه دکتر مصدق نیز برای مدتی به فعالیت پرداخت.

دکتر حسابی که یکی از ایران دوست ترین اشخاص بود با اینکه امکان ادامه زندگی و فعالیت برای او در اروپا و غرب وجود داشت، اما به دلیل عشق و علاقه به ایران و پیشرفت وطن به سرزمین مادری خود بازگشت و خدمات شایانی به کشور نمود، که مهمترین آنها نقشه برداری راه ها، تعیین ساعت رسمی کشور، راه اندازی نخستین دستگاه رادیولوژی ایران و همچنین از دیگر خدمات با اهمیت او باید از پایه گذاری دانشگاه فنی و علوم اشاره کرد، البته اصلی ترین خدمت پرفوسور حسابی تلاش های او در راه افتتاح سازمان انرژی اتمی ایران بود که تا امروز نیز از افتخارات علمی ایرانیان می باشد.

دکتر حسابی در طی سال های گهر بار زندگی خو موفق به کسب جوایزبسیاری شد که از مهمترین آنها می توان به نشان لژیون دونور فرانسه و عنوان استاد برجسته دانشگاه تهران بود که بی شک برای همیشه به عنوان مدارکی ارزشمند حفظ خواهد شد.

پایان کار دکتر حسابی

دکتر حسابی که نزدیک 90 سال زندگی کرد در طول عمر خود توانست مقاله ها و کتب بسیاری را تحریر کند که در کنار پرورش شاگردان فراوان به عنوان بخش کوچکی از خدمات این بزرگوار به خاک میهن بود، میهنی که بدون شک مهمترین دغددغه ذهنی دکتر حسابی بود. در 12 شهریور ماه سال 1371 بود که این ستاره بی مانند ایران دیده از جهان فانی بست و با به ارث گذاشتن نام نیک برای خود برای همیشه در سینه تاریخ ایران به جا ماند.

آرامگاه دکتر حسابی را چقدر می شناسید؟

پس اینکه دکتر حسابی دانشجویان بسیاری را به رشد و نمو رساند به شهر محل تولد خود یعنی تفرش بازگشت و پس از اینکه مدتی به استراحت پرداخت در باغ پدری خود دیده از جهان فرو بست ، مفبره دکتر حسابی که با تصاویری از این دانشمند تزیین شده است، امروزه تبدیل به یکی از اماکن دیدنی شهرستان تفرش شده که مسافران علاقه مند به علم و فرهنگ را به سمت خود جذب می کند.