// باغ عباس آباد در مازندران | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

با باغ عباس آباد آشنا شویم

باغ تاریخی عباس آباد از جاذبه های گردشگری استان مازندران است که در رشته کوه البرز و حدودا در فاصله 9 کیلومتری شهر بهشهر قرار دارد. این باغ از جمله بهترین و زیبا ترین آثار تاریخی ایران می باشد که در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده است. این باغ به دستور شاه عباس صفوی اول در سال 1020 ساخته شده ومساحتی در حدود 500 هکتار دارد. باغ تاریخی و بسیار زیبای عباس آباد، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران و جهان می باشد که همه ساله تعداد زیادی از گردشگران با خرید تور رامسر به این مکان آمده و لحظات خوشی را سپری می کنند.

دریاچه عباس آباد جاذبه ای بی نظیر

این دریاچه مساحتی در حدود 10 هکتار دارد و عمق آن در طول مواقع آبگیری به 18 متر هم می رسد و در وسط این دریاچه مصنوعی بنایی آجری مانند به شکل چهار گوش ساخته شده است. این بنا در زمانی که سد را آبگیری می کنند به زیر آب می رود و تنها قسمت کوچکی از آن بر روی آب باقی می ماند. این بنا درطول زمستان با آب های اطراف پر می شود تا در فصل بهار و تابستان آب مورد نیاز کشاورزان را تامین کند. در ابتدا هم این بنا برای محکم تر کردن ساختمان سد ایجاد شد و بعد ها به جاذبه تفریحی مبدل گردید. شما می توانید با پل چوبی ای که نصب شده به این مکان بروید. بنای این عمارت کاربرد علمی هم برای نحوه سد سازی دارد، زیرا از فشار آب به سد کاسته و مانع این می شود که سد خراب شود. این بنا با آب و هوایی فوق العاده و قسمت هایی بسیار سرسبز علاقمندان زیادی را به سوی خود جلب می کند.

آنچه از باغ عباس آباد نمی دانید

این مکان در قسمت بالای یک تپه، به صورت پلکانی ساخته شده است. در ساخت این باغ از تکنیک قرینه سازی به صورت کاملا حرفه ای استفاده شده و با پلکان ها و لوله های سفالی آب را به داخل باغ آورده اند که جریان آب آرامشی خاص را به باغ بخشیده است. شاید جالب باشد که بدانید باغ تاج محل و کاخ الحمرا نمونه های از این مکان می باشند.

سد این منطقه ظرفیتی در حدود 600 هزار متر مکعب دارد و به شکل کاملا مخزنی ساخته شده است.این سد با شماره ثبت 745  به عنوان یکی از بنا های تاریخی و ملی در سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده و قدمت بنا به دوره صفویه بر می گردد. در ساخت این بنا از آجر، سنگ و ملات ساروج استفاده شده. سد دارای سه دریچه خروجی می باشد و آب مورد نیاز سد از سرچشمه تامین می شود و مهندسان سازنده بنا ، سد را به گونه ای ساختند که هر موقع  سد به طور کامل آب گیری کرد آب از دریچه خارج نشود، چرا که این کار باعث تخریب سد می شود، بنابراین کانالی ترتیب داده اند که در زمان فشار، آب از این مکان خارج شود.

با بناهای مختلف باغ عباس آباد آشنا شوید

در فاصله 2 کیلومتری از باغ بقایای آثاری پیدا شده که نشان می دهد در زمان های قدیم در این مکان کاخی وجود داشته، با دقت بیشتر بر روی رنگ آمیزی های موجود و سفال ها می توان گفت که این بنا کاخ پادشاهان صفوی می باشد که در باغ قرار داشته است.

در سمت غربی باغ در سطحی پایین تر حمامی بزرگ به وسعت 160 متر مربع وجود دارد که سقف حمام به صورت گنبدی شکل و مصالح استفاده شده در بنا آجر می باشد و حمام را با کاشی کاری های زیبایی تزئین کرده اند و در هر حوض سیستمی دارد که هم آب سرد و گرم برای آن تامین می گردد.

همچنین گرمخانه ای در ضلع جنوب شرقی قرار دارد که محل شستو شو و استحمام بوده و طی تحقیقات به دست آمده در ان حوض های متعددی وجود دارد، این نشان دهنده تمیزی و بهداشت آن زمان می باشد که از چندین حوض استفاده می کردند، نه استفاده ی همگی از آب انبار. همه ساله  افراد زیادی از سراسر جهان با خرید تور رامسر از این باغ و مجموعه های آن دیدن می کنند.