// باغ دولت آباد در یزد | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

در مورد باغ دولت آباد یزد

یزد ماهیتی کویری دارد و از دیر باز در این مکان زندگی جریان داشته است و با قدم زدن در میان کوچه پس کوچه های این شهر می توانید با تاریخ کهن این دیار آشنا شوید. یکی از دلایلی که شهر یزد بسیار معروف است وجود بادگیر های کوچک و بزرگ در آن می باشد که هوای داخل منازل و عمارت ها را خنک نگه می داشته و زندگی در کویر را ممکن می کند و با بررسی های امروزی متوجه معماری فوق العاده هوشمندانه در این بادگیر ها شده اند، به همین خاطر این بنا از شهرتی جهانی برخوردار است.

اما در این شهر کویری باغی سرسبز وجود دارد که توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می نماید و همه را با وجود درخت های بلند و نهر روان داخل آن متعجب می کند، بخصوص بادگیر بلند آن که از زمان افشاریه باقی مانده است.

چرا باید از باغ دولت آباد دیدن کرد؟

این مکان  جزء 9 باغ برتر ایران می باشد و نامش در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده و شهرتی جهانی دارد. امروزه در این مکان، امکانات تفریحی قرارداده اند.

باغ دولت آباد به نحوی ساخته شده است که شما را از هوای گرم کوچه و خیابان ها دور می کند و باعث ایجاد خیالی راحت در شما می شود. برای ورود به این باغ باید از یک هشتی بسیار زیبا بگذرید و سپس باغرفه های صنایع دستی روبرو می شوید. این باغ یکی از مکان هایی است که شما را به 260 سال قبل می برد تا با اوضاع و احوال آن زمان آشنا شوید. این بنا مساحتی بالغ بر 6 هکتار دارد که با سرسبزی های موجود در آن، انگار که شما پا در بهشت گذاشته اید و این زیبایی ها گردشگران را با خرید تور یزد به خود جلب می کند و درختان میوه و کاج و سرو نیز در این باغ وجود دارد و بوی عطر گل ها از هر سو به مشام می رسد، صدای جاری شدن آب هم آرامش دلپذیری را به باغ بخشیده است.

این از هنر معماری آن زمان می باشد که با طراحی خاص، باغ به این سرسبزی را احداث کرده اند.

تاریخچه باغ دولت چه می باشد؟

در سال 1160 هجری قمری، در انتهای دوره افشاریه، حاکم یزد (محمد تقی خان بافقی)، دستورساخت باغی را داد که محل اقامت حاکم در آن زمان شد. این بنا به خاطر زیبایی های بسیار، به هشت باغ دولت آباد معروف شد و امروزه به عنوان بنای تاریخی از دوران افشاریه و زندیه به یادگار باقی مانده است.

این بنا در زمان قدیم (دوره محمد تقی خان) خارج از شهر یزد بود و قسمتی از آن در خیابان پر درختی بود که کسی نمی توانست داخل باغ را به خاطر آن درختان انبوه مشاهده کند، این خیابان به  هزار درخت شهرت داشت و عرض آن حدودا 5 متر و طولی برابر با 20 کیلومتر داشت.

در زمان قاجار این بنا را به یکی از دروازه های شهر متصل کردند، اما همچنان هم این بنا خارج از شهر قرار داشت، با گذشت زمان و گسترش شهر در زمان قاجاریه و بعد از آن در زمان پهلوی این باغ در مکانی در وسط شهر واقع شد، مرحوم محمد تقی خان قسمت اعظم باغ دولت آباد، قنات دولت آباد و بخشی از این زمین ها را وقف چهارده معصوم نمود، وی قسمتی از زمین های  باغ را به پسر خود داد تا او این مکان را اداره کند.

در زمان زندیه این باغ محل اقامت کریم خان زند بود و در زمان قاجاریه هم عبدالرضا خان یزدی در آنجا زندگی می کرد.

تامین آب مورد نیاز باغ

آب از اهمیت زیادی برای احداث این بنا برخوردار بود به طوری که  قناتی به طول 65 کیلومتر را از مهریز به یزد و از آنجا به مکان کنونی باغ هدایت کردند. قنات دولت آباد یکی از طولانی ترین قنات های یزد می باشد که شامل 5 رشته می باشد و از ارتفاعات مهریز سرچشمه می گیرد. پس از اینکه قنات را به باغ کشیدند، دارالحکومه را در آنجا بنا کردند و بخش های زیادی مانند ساختمان، حوض، درختان میوه و . . . به آن اضافه شد که باعث شد باغ وسعتی 70000 متر مربعی پیدا کند و امروزه با ساخت خیابانی گردشگران می توانند با خرید تور یزد راحت تر از این باغ زیبا و تاریخی دیدن نمایند.