باغ اکبریه در بیرجند

باغ اکبریه یکی از برجسته ترین باغ های ایران

باغ اکبریه  یکی از 9 باغ برتر ایران که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است و قسمت های جذاب و فوق العاده ای مانند موزه مردم شناسی، مشاهیر و عروسک ها در آن قرار دارد.

این بنا جزء یکی از برجسته ترین مکان های ایران است که شهرتی جهانی دارد و در شهر بیرجند واقع شده و زیبایی های بسیاری را در خود جای داده است. این بنا در زمان قاجار ساخته شده و مساحتی بالغ بر 45000 متر مربع دارد. اکبریه باغی است که با معماری خاص خود در خراسان جنوبی می درخشد و با وارد شدن به این باغ نسیمی بسیار خنک می وزد و باعث می شود گرمای کویر را فراموش کنید. دراین باغ  معماری هوشمندانه و اصیل ایرانی به کار رفته است که با برداشتن هر قدم از دیدن این طراحی ها شگفت زده می شوید، سپس به دیدن موزه های موجود در محوطه بروید و تفریح خود را کامل کنید.

این جاذبه ها موجود در باغ اکبریه است که گردشگران زیادی را از سراسر دنیا با خرید تور بیرجند به سمت خود می کشاند.

تاریخچه باغ  اکبریه

تاریخ نگاران، تاریخ ساخت این بنا را به اواخر دوره زندیه و ابتدای دوره قاجار نسبت می دهند،(از سال 1300 تا 1364 قمری) و همگی اتفاق نظر دارند که مراحل ساخت این بنا در دوره قاجاریه شروع و مراحل آن در همان دوره قاجاریه کامل شده است.

در اواخر دوره زندیه با گسترش شهر بیرجند، استفاده از ارگ بهارستان گسترس یافت که این کاردو مشکل داشت، اول که حفاظت از این بنا بسیار سخت تر شد و دوم اینکه دادو ستد ها و معاملات حاکم برای مردم روشن می شد، این اتفاق ها باعث شد که علی اکبر خزیمه دستور ساخت بنایی را در کنار قنات و کوه باقران بدهد.

دوران قاجاریه و باغ اکبریه

 دوران قاجاریه زمانی بود که رقابت های استعماری میان قدرت های آن زمان در گرفته بود و حاکم بیرجند علاوه بر این که دستورات و منافع حکومت مرکزی را اجرا می کرد، مجری دستورات دولت های قدرتمند آن زمان هم بود. این شرایط باعث شد که حاکمان آن زمان قدرت بیشتری را پیدا کنند و این باعث رونق بیشتر باغ اکبریه شد و بنا های داخل آن گسترش پیدا کردند، این بنا ها امروزه توسط بازدید کنندگان تور بیرجند مشاهده می شوند.

این باغ تا مدت ها مکانی برای زندگی و سکونت و انجام کارهای اداری بود، پس از درگذشت ابراهیم خان شوکت الملک، پسر وی اسد الله علم وزیر دربار پهلوی، این مکان را برای سکونت در زمان های خاصی از سال انتخاب کرد. در تمام دوره پهلوی هیچ تغییری در این بنا انجام نشد و فقط کارهای زیر بنایی مانند برق، آب و تلفن و ایجاد حمام در آن انجام شد.

باغ اکبریه در دوران معاصر

پس از اینکه جمهوری اسلامی به قدرت رسید، این بنا تا سال 60 ه.ش وقف آستان قدس رضوی بود. در آن زمان به این بنا اهمییت زیادی داده نمی شود و حتی این بنا در ماه های اول به عنوان نماد حکومت پهلوی در تصرف نیرو های مردمی بود.

بعد ها هم توجهی زیادی به این بنا نمی شد و از آن به عنوان مراکز انتظامی و ژاندرمری استفاده می کردند که باعث ایجاد خرابی های جبران ناپذیری به بنا شد. در سال 1368 با ایجاد دفتر انتظامی آثار تاریخی، این بنا به سازمان میراث فرهنگی واگذار شد و مرمت هایی بر روی بنا انجام شد و امروزه بازدید کنندگان مشتاق با خرید تور بیرجند به دیدن این بنای تاریخی می روند.

Call Now Button